Silne i wyraziste kobiety świata mody

Dziś Dzień Kobiet, święto z długą historią w tle. Z okazji 8 marca przybliżamy wam kobiety mody: feministki, buntowniczki, ekolożki, kobiety walczące o prawa i godność innych kobiet. Silne, niezależne i fascynujące osobowości.

Foto: Getty Images

Początki Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych Ameryki Północnej. Ustanowiony w 1910 r. był walką o prawa kobiet, o ich godziwe traktowanie. Dziś 8 marca dla niektórych pań jest po prostu miłym świętem, dla innych zaś okazją do głośnego wypowiedzenia swoich poglądów: społecznych i politycznych.

Z okazji Dnia Kobiet przybliżamy wam postaci znanych kobiet mody, słynących ze swojego zaangażowania w ekologię, politykę, czy walkę o godność kobiet.

Amelia Bloomer i Elizabeth Smith Miller

XIX wiek. To właśnie wtedy kobiety nosiły ciasne gorsety i sztywne krynoliny, czyli suknie i spódnice uszyte z materiałów, który był rozpięty na metalowych obręczach. Panie postanowiły uwolnić się od niewygodnych i krępujących ciało materiałów dzięki spodniom.

Jedną z kobiet, z którą kojarzone są damskie spodnie była emancypantka i działaczka ruchu kobiecego-Amelia Bloomer. Bloomer redagowała magazyn dla kobiet „The Lily”. To właśnie na łamach pisma po raz pierwszy w 1851 r. zaprezentowane zostały „bloomerki”, damskie spodnie zainspirowane turecką modą. Bloomer wylansowała bloomerki, lecz to nie ona je stworzyła. Zaprojektowała je emancypantka i reformatorka społeczna- Elizabeth Smith Miller.

Spodnie bloomerki miały bufiaste nogawki i były zwężane w kostce. W 1851 r. Bloomer dumnie nosiła wspomniane spodnie, jednak jej wygląd, zamiast podziwu wzbudzał szyderczy śmiech. Kobiety noszące bufiaste spodnie były wyśmiewane, a czasem nawet nie miały wstępu do wielu miejsc.

Foto: Getty Images Spodnie typu bloomerki

Coco Chanel

Chyba najbardziej znana projektantka, która zrewolucjonizowała modę. Coco, nieświadomie została prekursorką feminizmu w modzie. Gabrielle Chanel to symbol kobiety wyzwolonej, kobiety, która u progu XX wieku stworzyła biznes, w świecie, gdzie rządzili mężczyźni.

Zaczęła zwracać uwagę na sobie, zanim otworzyła pierwszy sklep. Nosiła męskie rzeczy i jeździła konno. Chciała w ten sposób czuć się swobodnie i decydować o sobie. Jej modowe propozycje były odpowiedzią na potrzeby kobiet oraz zmian społecznych I wojny światowej.

Wreszcie marynarki, spodnie, kostiumy z tweedu i prosty krój pokochały kobiety na całym świecie. Tak samo, jak krótkie włosy, pozbawione wymyślnych ozdób krótkie sukienki, a także kolory: czarny i biały. W 1921 r. stworzyła kultowe dziś perfumy Chanel No. 5, które wówczas przyniosły jej olbrzymi sukces finansowy. Na przełomie lat 20. I 30. przedsiębiorstwa Chanel zatrudniały aż 3500 osób.

Chanel to niepowtarzalna ikona mody XX wieku, która stworzyła wizerunek kobiety niezależnej, silnej i eleganckiej.

Foto: Getty Images Coco Chanel
Foto: Getty Images Coco Chanel

Vivienne Westwood

Buntowniczka. To słowo najbardziej pasuje do 74-letniej Vivienne Westwood. Niepokorna i zadziorna ekscentryczka. To ona wykreowała punkowy styl. Zrobiło się o niej głośno, gdy poznała Malcolma McLarena, założyciela i meandażera kultowej grupy Sex Pistols.

Oprócz tego, że byli para, pracowali również razem.Para założyła butik „Sex”, w którym sprzedawane były awangardowe ubrania. Chwilę później powstał kolejny sklep "World’s End". Można było tam kupić zaprojektowane przez Westwood koszulki z prowokującymi hasłami, a także biżuterię w postaci naszyjników z łańcuchów rowerowych czy też obroże z ćwiekami. Westwood projektowała sceniczne stroje dla Sex Pistols - grupy, którą pokochały miliony młodych ludzi, odrzucających obowiązujące normy we współczesnym świecie.

Vivienne Westwood kojarzona jest nie tylko z subkulturą punk, ale również z ogromnego zaangażowanie w politykę i ekologię, m.in. w ochronę lasów tropikalnych. Kilka lat temu Westwood wzięła udział w kampanii na rzecz nuklearnego rozbrojenia. Zachęca również do świadomego zakupu mniejszej ilości ubrań. Choć jej kolekcje dziś tak nie szokują, w dalszym ciągu są niezwykle barwne i oryginalne.

Foto: Getty Images Vivienne Westwood
Foto: Getty Images Vivienne Westwood
Foto: Getty Images Vivienne Westwood

Stella McCartney

Stella McCartney, córka brytyjskiego artysty Paula McCartneya oraz aktywistki walczącej o prawa zwierząt -Lindy McCartney to projektantka bardzo mocno zaangażowana w ekologię.

Od 2011 r. tworzy pod własnym nazwiskiem. Jej ubrania są proste, ale również bardzo kobiece. McCartney od lat słynie ze swojego zaangażowania w ekologię. Sama jest wegetarianką, zaciekle walczy o prawa zwierząt, ochronę środowiska oraz sprawiedliwy handel.

-Wychowałam się na farmie organicznej. Dbanie o środowisko jest dla mnie tak naturalne, jak oddychanie. -podkreślała Stella w wywiadach.

Projektantka żyje w zgodzie ze swoimi zasadami. Nigdy nie użyła w swojej kolekcji naturalnych skór oraz futer. Miłość do ekologii wpoili Stelli rodzice. -Moja mama zawsze tłumaczyła mi, że trzeba chronić środowisko. To dzięki niej nie jem również mięsa-wyjaśniała projektantka w jednym z wywiadów.

McCartney współpracuje z organizacją PETA. Do szycia ubrań używa takich materiałów jak eko bawełna z handlu fair trade, natomiast buty tworzy z biodegrowalnego zamszu. Jej butiki zasilane są energią elektryczną wytwarzaną przez wiatr.

Foto: Getty Images Stella McCartney
Foto: Getty Images Stella McCartney

Waris Dirie

Urodzona w Somalii w muzułmańskiej rodzinie nomadów modelka Waris Dirie w wieku pięciu lat została obrzezana. Operacja trwale ją okaleczyła. Bardzo bolesny i niehigieniczny zabieg to rytuał, któremu poddawane są dziewczynki w Afryce Środkowej.

Waris o strasznym zabiegu po raz pierwszy opowiedziała w 1997 r. na łamach "Marie Claire". W tym samym roku została ambasadorem ONZ i rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału obrzezania kobiet w Krajach Trzeciego Świata. Razem z m.in. Salmą Hayek modelka działa w fundacji broniącej godności praw kobiet.

Dirie opublikowała bolesne wspomnienia w książce "Kwiat pustyni". Historia trudnego dzieciństwa, ucieczki z domu, aż wreszcie opowieść o tym, jak została modelką, przeniesiona została na ekran w 2009 r. w filmie "Kwiat pustyni" przez Sherry Horman.

Foto: Getty Images Waris Dirie
Foto: Getty Images Waris Dirie

Tematy:

Nieprawidłowy email