Warto szukać własnego ideału

Dress code to dostosowanie stroju do okazji i okoliczności. Ale trzeba wiedzieć, że okoliczność tworzymy sami – nasza osobowość, poziom intelektualny, pozycja społeczna, a także wygląd. To wszystko musi zagrać jednocześnie”, mówi Irena Kamińska-Radomska. Mentorka programu „Projekt Lady” wspólnie z Agatą Tanter stworzyła kompendium wiedzy dla kobiet, które pragną wyrażać swoją osobowość w zgodzie z dress code’em – „Dress code dla kobiet”.

Foto: Materiały prasowe

W co mam się ubrać?" to chyba jedno z najczęściej zadawanych przez kobiety pytań...

Irena Kamińska-Radomska: Nie wiemy, nie robiłyśmy nigdy takich badań. Niemniej jednak człowiek często miewa dylematy związane ze strojem. I to dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, którzy przywiązują do powierzchowności nie mniejszą wagę. Wydaje nam się, że to właśnie osoby dbające o siebie odczuwają wątpliwości. Chcą codziennie wyglądać świetnie, czyli codziennie tworzą pewnego rodzaju dzieło ze swojego wizerunku. Ludzie niewrażliwi na piękno tych problemów nie mają.

Agata Tanter: Warto też podkreślić, że osoby zadające takie pytanie najczęściej mają świadomość, że strój to ważny element kreowania ich wizerunku. Szukają rozwiązań, które je zadowolą.

Zazwyczaj dylematy związane z tym, w co się ubrać, wynikają nie tyle z braków w garderobie, ale nieumiejętności odpowiedniego zestawienia różnych elementów lub przygotowania się do okazji.

I.K-R.: Dylematy dotyczące stroju wynikają z najróżniejszych przyczyn: czasami z niedostatecznej wiedzy, czasem z nieumiejętności łączenia poszczególnych elementów, a czasem z braku odpowiednich ubrań na konkretną okazję. Są osoby na co dzień preferujące styl casual – zarówno do pracy, jak i po. Kiedy muszą iść się na przyjęcie, na którym oczekuje się stroju z wyższego szczebla dress code’u, pojawia się problem, bo nie posiadają właściwej garderoby. I okazuje się, że jedyna sukienka koktajlowa, jaką znaleźliśmy w szafie, nadałaby się na uroczyste spotkanie, ale była już niejednokrotnie wykorzystana w tym samym towarzystwie. A co do umiejętności zestawiania poszczególnych elementów garderoby, to wyższa sztuka wymagająca wyczucia kolorów, znajomości struktury materiałów oraz wiedzy z zakresu powszechnie rozumianego dress code’u.

Czym jest kobiecy dress code?

I.K-R.: Krótko mówiąc, dress code to dostosowanie stroju do okazji i okoliczności. Ale trzeba wiedzieć, że okoliczność tworzymy sami – nasza osobowość, poziom intelektualny, pozycja społeczna, a także wygląd. To wszystko musi zagrać jednocześnie.

Dlaczego kobiety, które na co dzień umieją się fajnie ubrać, mają problem ze strojem na oficjalne wyjścia?

I.K-R.: Na oficjalne wydarzenia odpowiedni jest również oficjalny wygląd. Zdarza się, że osoby, które mają doskonałe wyczucie stylu i piękna, ubierają się w rzeczy na najniższym szczeblu dress code’u. Panuje bowiem błędne przeświadczenie, że strój na niskim poziomie dress code’u to strój nieatrakcyjny, brzydki, niedbały, a na elegancję znajdzie się miejsce dopiero przy imprezach o charakterze formalnym. Prawda jest taka, że można być eleganckim i świetnie wyglądać w letniej lnianej sukience – czyli w stroju typu casual – i nieeleganckim w długiej wieczorowej sukni, która w dress codzie pozycjonuje się kilka szczebli wyżej. Elegancja to nie szczebel dress code’u. Czyli to, że ktoś na co dzień wygląda świetnie, a przy okazji oficjalnych wydarzeń niekoniecznie, może oznaczać, że po prostu nie posiadastrojów na specjalne wyjścia.

A.T.: Ostateczny efekt zależy od kilku różnych czynników, nie tylko dostosowania stroju do okazji. Na świetny wygląd składają się, m.in. pewność siebie i swoboda. Wynikają z faktu, że ubranie, które mamy na sobie, jest nie tylko adekwatne do wydarzenia, ale również współgra z naszą osobowością. Dlatego istnieje spora szansa, że osoba zwykle wyglądająca dobrze, równie dobrze będzie prezentowała się na oficjalnych wydarzeniach.

To prawda, że odpowiednio dobrany do okazji strój, dodaje nam pewności siebie?

I.K-R.: Świadomość dobrego wyglądu i stroju odpowiedniego do okazji prowadzi do spokoju wewnętrznego i zadowolenia. Z kolei niewłaściwy czasem czyni wiele złego. Może popsuć samopoczucie nam samym, a przy okazji nawet obrazić innych. Strój stanowi środek komunikacji społecznej – wyraża szacunek do siebie i otaczających ludzi albo wysyła sygnały lekceważenia i pogardy. Przy czym czasami taki efekt może być zupełnie niezamierzony.

Niebawem święta. Jak powinien wyglądać idealny strój na kolację wigilijną?

I.K-R.: Ktoś, kto dąży do doskonałości, nigdy jej nie osiąga. Ale warto szukać własnego ideału. Jeśli mówimy o kolacji wigilijnej, to odpowiedni na tę okazję będzie strój wizytowy na wieczór. Dla mężczyzny oznacza to ciemnogranatowy garnitur i białą koszulę, dla kobiety: sukienkę, zestaw ze spodniami, kostium, wszystko ze szlachetnych materiałów. Ważne, by strój ten był skromny i elegancki. Głębokie dekolty, minispódniczki i kilogramy cekinów zostawmy w szafie. Wszystko, co kusi i rzuca się w oczy, przekreśla dobry styl. Nie przesadzajmy z ilością biżuterii – świetnie sprawdzi się rada Chanel, żeby przed wyjściem z domu spojrzeć w lustro i zdjąć chociaż jedną ozdobę.

Z czego kobiety na pewno powinny zrezygnować?

A.T.: Zdecydowanie ze zbyt wielu ozdób. Np. jeżeli zakładamy biżuterię, zrezygnujmy z torebki o charakterze biżuteryjnym. I odwrotnie.

A kolory?

A.T.: Kolory powinnyśmy dobierać adekwatnie do typu urody, jaki reprezentujemy. Czyli np. czerń doskonale sprawdzi się u osoby, która jest klasyczną zimą.

Czy możemy sobie pozwolić na wzory? Paski? Kropki? 

I.K-R.: Możemy, jeśli tylko potrafimy te wzorki ze sobą zestawiać. A to wcale nie jest łatwe. Ale nie musimy się martwić, że wzorzyste tkaniny nie ułatwiają wzbudzać autorytetu, ponieważ podczas kolacji wigilijnej nie będzie nam potrzebny.

Foto: Materiały prasowe Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku

Co ze sweterkami ze świątecznymi motywami?

I.K-R.: To tylko, jeśli chcemy przypodobać się teściowej.

A czy ubranie będzie dobrym świątecznym pomysłem?

A.T.: Jeżeli dostatecznie znamy osobę, którą chcemy obdarować, to jak najbardziej.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, wybierając taki prezent?

I.K-R.: Żeby w prezencie dać komuś coś do ubrania, musimy doskonale poznać gust tej osoby. Czasem można całkiem nieźle trafić. A przecież nigdy nie posiadamy pewności, czy nasz prezent będzie udany. Wszystko jedno, czy to strój, czy coś innego. Dlaczego więc mielibyśmy rezygnować z ubrańjako potencjalnych prezentów? Która kobieta nie ucieszy się, kiedy dostanie kaszmirowy sweterek w swojej palecie kolorystycznej i o ulubionym kroju?

A wy jak określiłybyście swój styl? Co lubicie nosić?

I.K-R.: Ja lubię elementy militarne, żakiety – stylizowane na męskie – jakby z różnych epok, buty na sztywnej skórzanej podeszwie – najchętniej oficerki. Uwielbiam żaboty, ale nie znoszę falbanek i czapek. Nie wyobrażam sobie siebie w czapeczce.

A.T.: Zwykle stawiam na klasykę. W mojej garderobie królują koszule – z wiązaniem, stójką, kokardą czy kołnierzykiem –jak również akcesoria – torby, biżuteria czy buty – które stanowią uzupełnienie lub grają główną rolę w stylizacjach.

Tematy:

Nieprawidłowy email