Polska moda też jest slow

Slow fashion to nie tylko ciekawie brzmiące hasło, namiętnie powtarzane przez hipsterskie fashionistki. To zjawisko, które opanowuje coraz większe rzesze środowisk. Wyznają je zapaleni ekolodzy, ale także – wbrew zaawansowanemu konsumpcjonizmowi – marki odzieżowe. Jaki jest sens tworzyć biznes w oparciu o filozofię, która z zasady prowadzi do bankructwa? Poznajcie ubrania Dear John.

Foto: Dear John

„Slow fashion”, w wolnym tłumaczeniu „wolna moda”, tak naprawdę niewiele ma wspólnego z jej prędkością. To zjawisko, które jakiś czas temu wkroczyło do gałęzi przemysłu bezwzględnie nastawionego na sprzedaż, a głoszące skrajnie sprzeczne założenia. I co ciekawe, doskonale odnalazło się w modzie. Slow fashion zakłada racjonalne podejście do zakupów, nie skupowanie marnej jakości ubrań tylko ze względu na ich okazyjną cenę, wybieranie ubrań lepszej jakości, które przetrwają kilka sezonów, nie podążanie ślepo za trendami, tylko wierne trwanie przy swoim ulubionym stylu, co w końcu skutkuje zmniejszeniem objętości swojej szafy. To wszystko z czysto humanitarnych i ekologicznych pobudek. Aż dziwne, że świat mody tak łatwo podchwycił i zaczął podążać drogą slow fashion. Co z tego mają producenci odzieży? Nową filozofię! To właśnie jej założenia w swojej działalności zastosowała polska marka Dear John.

Foto: Dear John Dear John SS2016
Foto: Dear John Dear John SS2016

Założenie było proste: należało stworzyć kolekcję basic z najlepszych możliwych tkanin dostępnych na rynku.  To rzeczywiście pewien rodzaj egzotyki – zazwyczaj sieciówkowe kolekcje basic to ubrania na jeden raz i do tego jesteśmy już przyzwyczajone. Jednak slow fashion wyklucza szybkie zużycie się tkanin, a wymaga uniwersalne kroje, które nadadzą się na każdą okazję. Oprócz klasycznych t-shirtów w kolekcji znalazły się płaszcze, sukienki, tuniki, spodnie, niby zwykłe bluzki, ale z finezyjnymi pęknięciami na łokciach i przedłużonym stanem. W jakiś fantastyczny sposób te z natury oversize’owe ubrania doskonale wyglądają na każdej kobiecej sylwetce, bez względu na jej rozmiar.

Foto: Dear John Dear John SS2016

Ubrania Dear John zgodnie z duchem slow fashion powstają w rodzimych szwalniach i w krótkich seriach, więc jeśli podobają wam się ich propozycje, radzimy długo się nie zastanawiać!

Foto: Dear John Dear John SS 2016
Foto: Dear John Dear John SS 2016
Foto: Dear John Dear John SS 2016
Foto: Dear John Dear John SS 2016

Tematy:

Nieprawidłowy email