45 lat po śmierci Coco Chanel

Największa projektantka mody XX wieku, która wprowadziła na salony tweedowe kostiumy i małą czarną. Jej stroje nosiły takie gwiazdy jak Romy Schneider, Jackie Kennedy i Jeanne Moreau. Stworzyła imperium, które do dziś jest najbardziej rozpoznawalną, luksusową marką na świecie.

Foto: Getty Images (zdjęcia)/ East News / Getty Images

Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w Saumur, w regionie Maine-et-Loire w zachodniej Francji. Przyszła na świat w biednej rodzinie, jej matka Jeanne Devolli zmarła, gdy dziewczynka miała 14 lat, a ojciec, komiwojażer Albert Chanel, wkrótce potem oddał małą Gabrielle do katolickiego sierocińca w Aunazine. Chanel przebywała w nim do ukończenia osiemnastu lat, ucząc się zawodu szwaczki.

Po opuszczeniu domu dziecka, Gabrielle musiała utrzymywać się sama, więc zajęła się śpiewem w kawiarniach. Najczęściej występowała w Moulins i Vichy. To tam zaczęła występować pod pseudonimem Coco. Mimo iż wcale nie potrafiła śpiewać, nadrabiała to tańcem i usposobieniem, a jej występy przyciągały uwagę bogatych mężczyzn. Pierwszym kochankiem Gabrielle został wkrótce Etienne Balsan, wpływowy oficer kawalerii, dżentelmen i milioner, który prowadził hodowlę koni. Ta znajomość wpłynęła na przyszłą karierę Chanel, otwierając jej wiele drzwi. Dzięki Etienne Coco nawiązała kontakty z najważniejszymi osobistościami Paryża.

W 1913 roku Chanel otworzyła swój pierwszy sklep na Boulevard Malesherbes. Sprzedawała w nim kapelusze i sportowe ubrania - zupełnie inne od tych, które lansowano na ulicach Paryża. Wkrótce projekty Gabrielle zaczęły kupować bogate kobiety, a to dodało projektantce odwagi do otwarcia kolejnego butiku, tym razem przy Rue Cambon 21, w pierwszej dzielnicy Paryża. Sklep nazwała "Chanel Modes". Proponowała ubrania wygodne, na bazie miękkiego dżerseju (uważanego wtedy za materiał bieliźniany), pozbawione gorsetów, w stonowanych kolorach. Jak mawiała: "Luksus musi być wygodny, w przeciwnym razie to żaden luksus." Jej styl był prawdziwą rewolucją w konserwatywnym środowisku Paryża. Chanel proponowała krótkie sukienki i chłopięce fryzury. Nowoczesna sylwetka, którą lansowała, szybko zaczęła być kopiowana w całej Francji. Do końca lat 20. Gabrielle zatrudniła ponad 3 tysiące osób i otworzyła dwa kolejne butiki, w Biarritz i Deauville. Co więcej, w 1921 roku wprowadziła na rynek pierwszy zapach, którego wykonanie zleciła perfumiarzowi Ernestowi Beaux. Wybrany przez Coco numer 5 stał się bestsellerem i najsłynniejszym zapachem XX wieku. Jak mawiała: "kobieta bez zapachu to kobieta bez przyszłości." Mademoiselle Chanel zawarła nawet porozumienie z Pierrem Wertheimerem, na mocy którego powstało Société des Parfums Chanel, sprzedające perfumy i kosmetyki.

Rok 1926 był dla domu mody Chanel przełomowy. Coco, pokazała światu małą czarną, okrzykniętą przez media "mundurem nowoczesnej kobiety". Ozdobiła ją sztuczną biżuterią, którą uwielbiała i zestawiła z tweedowym żakietem.

Foto: Getty Images (zdjęcia)/ East News / Getty Images Coco Chanel

Wraz z wybuchem II wojny światowej Chanel wycofała się z projektowania mody i wyemigrowała do Vichy. Kilka lat później wróciła do Paryża i zamieszkała w Ritzu, najdroższym hotelu w mieście. Podczas okupacji podobno romansowała z nazistowskim oficerem Hansem Guntherem von Dincklage, choć niektóre źródła historyczne twierdzą, że była ambasadorem pokoju między Brytyjczykami a Niemcami. Po wyzwoleniu Francji, w 1944 roku wyjechała do Szwajcarii, skąd wróciła i w 1955 roku pokazała swój kolejny wspaniały projekt - kostium z żakietem bez kołnierzyka i spódniczką do kolan. Strój ten stał się jednym z najbardziej popularnych projektów Chanel. Jej kolekcja została doceniona za oceanem, zdobywając w 1957 roku modowego Oscara podczas rozdania Fashion Awards w Dallas.

Coco Chanel nigdy nie miała szczęścia w miłości. Ze swoim pierwszym partnerem Etiennem Balsan zaszła w ciążę, którą usunęła. Niestety w rezultacie stała się bezpłodna, co stało się największym dramatem w jej życiu. Kolejnym partnerem Chanel był Arthur Capel, który po kilku latach porzucił ją dla innej kobiety. Po tragicznej śmierci Capela, Coco wdała się w romans z Dymitrem Pawłowiczem, znanym rosyjskim księciem, który często przyjeżdżał do Paryża. Jednak i tym razem związek rozpadł się po kilku latach.

Foto: Getty Images (zdjęcia)/ East News / Getty Images Coco Chanel

Projektantka zmarła 10 stycznia 1971 roku, w wieku 88 lat. Dom mody Chanel szybko stał się najbardziej rozpoznawalną marką luksusową na świecie. Od 1983 roku kieruje nim Karl Lagerfeld, który godnie kontynuuje dzieło Mademoiselle.

Foto: Getty Images GettyImages-491506310

Tematy:

Nieprawidłowy email