Jak być damą w każdej sytuacji

„Zwykli ludzie z naszego codziennego otoczenia są bardziej inspirujący niż wielkie sławy i celebryci – twierdzi Jennifer L. Scott, autorka bestsellerowej „Szkoły wdzięku madame Chic”. Książka nie tylko trafiła na listy bestsellerów dziennika „The New York Times”, ale też podbiła serca czytelniczek w tak odległych krajach jak Japonia czy Chiny. Zdaniem autorki to dowód na uniwersalność naszej tęsknoty za elegancją i dobrymi manierami.

Foto: Materiały prasowe

Damian Gajda:Jennifer, Twoje książki ukazały się już w 15 krajach. Czym tłumaczysz tak duże zainteresowanie tematyką dobrych manier, klasycznego stylu, „art de vie à la française” w świecie, w którym przecież normą staje się wulgarność?

Jennifer L. Scott: Świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Coraz bardziej uzależniamy się od smartfonów, a zapominamy o obyciu towarzyskim. Celebryci wybierają skandal i szokowanie, byle tylko pozostać na fali. Można odnieść wrażenie, że nikt nie ma czasu na dobre maniery. A jednak jest w nas jakaś potrzeba i tęsknota za godnym życiem. Widzimy u innych brak uprzejmości i opanowania i chcemy być inni.  W pewien sposób kulturalne i wytworne życie stało się dziś zjawiskiem kontrkulturowym. Wydaje mi się, że moje książki, a szczególnie ostatnia, „Szkoła wdzięku madame Chic”, rezonują z tą tęsknotą za życiem z klasą.

Foto: Materiały prasowe Jak być damą w każdej sytuacji

Elegancka kobieta to kobieta w eleganckiej sukience?

Elegancja to coś więcej niż ubiór, choć i strój nie jest tu bez znaczenia. To wdzięk i gracja. Sposób zachowania się i dobra prezencja. To styl. Wielu ludzi uważa, że jeśli ubierzesz się stylowo, będziesz emanować owym „je ne sais quoi”, ale to nie wystarczy. Ważne, jak się poruszasz, jak zachowujesz, jak radzisz sobie w codziennych sytuacjach. Elegancja to płynna jakość, nad którą stale trzeba pracować. Dobra postawa, estetyczny wygląd, pozytywny stosunek do życia – to jej budulce.

Coco Chanel mawiała: „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. Powiedz, co trzeba zrobić, by te skrzydła nam wyrosły?

Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że elegancja nie jest cechą wrodzoną.  To coś, czego możemy się nauczyć i nad czym musimy codziennie pracować. Sęk w tym, by ta praca nad sobą sprawiała nam przyjemność! To ma być ekscytująca życiowa podróż. I nie ma absolutnie znaczenia, kim jesteś, skąd pochodzisz czy jak cię wychowano. Szyk jest w zasięgu każdej z nas. Im bardziej wdrożymy się w realizację kolejnych kroków, które opisuję w książce, tym szybciej przekonamy się, że przychodzi nam to z coraz większą łatwością.

Foto: Materiały prasowe Jennifer L. Scott

Czy wytworność i elegancja są ponadczasowe, czy też zależą od czasu, aktualnie istniejących wyobrażeń na temat kobiecości, tego, co w danej epoce uważa sie za dobre wychowanie?

Ja twierdzę, że są ponadczasowe. Towarzyskie trendy przychodzą i odchodzą, ale dobre maniery, eleganckie zachowanie, klasyczny styl zawsze będą atrakcyjne. We współczesnym społeczeństwie to rzadkość, zatem mamy szansę błyszczeć jak diament i otwierać przed sobą nowe możliwości. Otrzymuję maili od czytelniczek – są przekonane, że praca nad sobą odmieniła ich życie. Jedna z nich dostała wymarzoną posadę, a kierownik przeprowadzający z nią rozmowę kwalifikacyjną powiedział potem, że ujęła go jej elegancja. Dzięki niej dostała upragnione stanowisko.

A co z uwarunkowaniami kulturalnymi i geograficznymi? Twoje poradniki są bardzo popularne w Japonii. A to przecież kultura odmienna niż europejska czy amerykańska. Myślisz, że wzorce elegancji, które opisujesz, mogą też w niej się zakorzenić? Może to jedna z zalet globalizacji?

Różnorodność kulturowa krajów, w których ukazała się seria z madame Chic, naprawdę robi wrażenie. Kraje azjatyckie, Południowa i Północna Ameryka, Europa... Wszędzie tam przyjęto ją z wielką życzliwością. To znak, że jej przekaz jest uniwersalny. Żyjemy w różnych kulturach, ale mamy podobne dążenia, potrzeby i tęsknoty. Pragniemy być szykowne, ale nie za cenę kosztownego i pełnego stresu życia. Chcemy być stylowe, ale nie chcemy wydawać na to zbyt wiele pieniędzy. Lubimy porządek w naszym domu, ale nie chcemy spędzać czasu tylko na sprzątaniu. Chcemy być eleganckie. Chcemy być dobrym wzorem dla naszych dzieci. To uniwersalne potrzeby.

Foto: Materiały prasowe Jennifer L. Scott

W książce wspominasz też o serialach telewizyjnych i filmach z klasą.

Uwielbiam stare hollywoodzkie kino. Filmy z Audrey Hepburn czy Cary Grantem. Jest w nich tyle wdzięku i elegancji. Lubię też serię z Herkulesem Poirot, w którego rolę wcielił się David Souchet. Poirot to detektyw z klasą. Inny przykład: „Co ludzie powiedzą?”, brytyjski serial komediowy z lat 90-tych. To świetny satyryczny portret kobiety, która chce być uosobieniem elegancji. A jeśli chodzi o bardziej współczesne seriale, polecam „Downtown Abbey – cudownie pokazuje, że wytworność nie jest kwestią zamożności. Służący mają tyle samo gracji i godności co arystokraci.

Skąd jeszcze możemy czerpać wzorce elegancji?

Często powtarzam, że wszyscy mamy swoich widzów. Nie musisz być kimś znanym i pojawiać się regularnie na okładkach kolorowych pism, aby stać się ważną osobą. Tylu ludzi przygląda nam się codziennie: nasze dzieci, małżonkowie, koledzy z pracy, współpracownicy, sąsiedzi. Dlatego warto dbać o ogładę i obycie towarzyskie. Nigdy nie wiesz, kogo możesz zainspirować. A teraz odwróćmy to zwierciadło i spójrzmy,  na kim ty możesz się wzorować. O! Oto elegancka nauczycielka. Albo sprzedawczyni w sklepie z odzieżą. Sąsiadka, bliska przyjaciółka, ciocia albo babcia. Zwykli ludzie z naszego codziennego otoczenia są bardziej inspirujący niż wielkie sławy i celebryci. Udowadniają, że elegancja leży w zasięgu każdej z nas, a pieniądze nie mają z nią wiele wspólnego.

Jennifer L. Scott, Szkoła wdzięku madame Chic. Jak być damą w każdej sytuacji, przeł. Agnieszka Kuc, Wydawnictwo Literackie, 7 lipca 2016.

Tematy:

Nieprawidłowy email