Charlotte Stockdale: prawa ręka Karla Lagerfelda

Charlotte Stockdale posiada imponujące portfolio i na co dzień współpracuje z jednym z najważniejszych współczesnych kreatorów mody. Kim jest kobieta, na której polega sam Karl Lagerfeld?

Foto: Getty Images

Świat mody dzieli się na tych, którzy stoją w blasku fleszy, a także na tych, którzy są w ich cieniu. Charlotte Stockdale należy do tej drugiej grupy. Świadomie, bo projektant, z którym współpracuje to współczesna ikona mody, człowiek renesansu - Karl Lagerfeld.

Karl Lagerfeld ma swoje lata i praktycznie każdego fana mody zastanawia, jak ten 80-latek jest w stanie pogodzić wszystkie swoje zajęcia – jako dyrektor kreatywny Chanel projektować kilka kolekcji rocznie, rozwijać swoją markę, tworzyć dla Fendi, a także realizować inne kreatywne projekty, w które z chęcią w dalszym ciągu się angażuje. Odpowiedź jest prosta – potrzebuje sztabu zaufanych i oddanych współpracowników. I jednym z nich jest właśnie Charlotte Stockdale.

Foto: Getty Images Karl Lagerfeld, Charlotte Stockdale i Marc Newson

Ta wyjątkowa stylistka w branży mody pracuje już od ponad 20 lat. Zaczynała w wieku 18 lat jako modelka. Jednak chęć poznania i dalszego rozwoju była tak wielka, że szybko zamieniła profesję modelki na zawód stylistki. I tak w swoim portfolio ma niezliczoną liczbę edytoriali i projektów dla niemieckiego "Vogue'a", "Dazed & Confused", "The Face" i "Harper’s Bazaar". W latach 2010-2013 była redaktorem działu mody w magazynie „i-D”, a od sezonu jesień 2013 pełni funkcję dyrektora działu mody w tytule „Garage”. Magazynie założonym przez Dashę Zhukovą - bizneswoman, kolekcjonerkę sztuki, żonę rosyjskiego milionera Romana Abramowicza. To właśnie Charlotte ściągnęła do udziału w sesjach dla tego tytułu takie gwiazdy wybiegów jak: Anja Rubik, Cara Delevingne, Binx Walton, Lara Stone, Kendall Jenner i Joan Smalls.

Foto: Materiały prasowe Charlotte Stockdale "i-D"
Foto: Getty Images Charlotte Stockdale i Dasha Zhukova

Stockdale miała także okazję w latach 2009-2010 pracować przy pokazach Victoria’s Secret, a przede wszystkim przez 10 sezonów (!) stylizowała mediolańskie pokazy Dolce & Gabbana.

Foto: Materiały prasowe Charlotte Stockdale "Garage"

Jednak jej najważniejszą rolą jest ta, którą pełni u boku samego Kaisera (tak w branży mody nazywany jest Karl Lagerfeld). Stockdale na co dzień mieszka w Londynie. Dla Lagerfelda średnio na 40 dni w roku przeprowadza się do Rzymu. To właśnie tam mieści się główna siedziba kultowego domu mody Fendi, który w tym roku obchodził 90-lecie swojego istnienia. Tam, jako stylistka, jest prawą ręką Lagerfelda, współpracuje z dziesięcioosobowym teamem, do którego zalicza się również projektantka, a także właścicielka marki Silvia Venturini Fendi i stylistka Amanda Harlech. Wspólnie pracują nad projektami, wyborem tkanin, castingami, produkują pokazy i sesje.

Foto: Materiały prasowe Charlotte Stockdale

Ale jak zapewnia w wywiadach, za cały kreatywny proces od początku do końca odpowiada Karl. Ona tylko go delikatnie go uzupełnia i podkręca, dodając akcesoria. To właśnie Stockdale wniosła trochę lat 90. do projektów marki. Pracowała na słynnym „Karlitem”, jego prezentacją na wybiegu (futrzane akcesorium zaprezentowała Cara Delevingne) To jej pomysłem były także te charakterystyczne czapki, które zaprezentowane zostały na wybiegu podczas pokazu kolekcji na sezon jesień-zima 2014.

Foto: Getty Images Charlotte Stockdale

Partnerem Charlotte Stockdale jest Marc Newson – obecnie jeden z najbardziej cenionych projektantów wzornictwa przemysłowego. To właśnie on stoi za projektem Apple Watch, a w swoim portfolio ma także współpracę z takimi markami jak Nike, Taschen, Qantas i Mont Blanc.

Foto: Getty Images Charlotte Stockdale i Marc Newson

Tematy:

Nieprawidłowy email