Ikona stylu: Audrey Hepburn

Choć Audrey Hepburn nie ma z nami od ponad dwudziestu lat, styl gwiazdy w dalszym ciągu inspiruje projektantów. Hepburn na zawsze pozostanie ikoną mody i popkultury.

Foto: East News

Nazwiska Hepburn nikomu przedstawiać nie trzeba. Piękna kobieta, utalentowana aktorka, muza projektantów i artystów. Audrey Hepburn urodziła się czwartego maja 1929 r. w belgijskiej miejscowości Ixelles. Była dzieckiem brytyjskiego bankiera Johna Victora Rustona i holenderskiej arystokratki, baronówny Elli van Heemstra. Po II wojnie światowej Hepburn przeprowadziła się do Londynu, aby uczyć się w szkole baletowej. Wkrótce zaczęła też pracować jako modelka oraz statystka w filmach. W latach 50. poznała filmowca Roberta Lennarda, który pomógł jej w filmowej karierze. Na początku Audrey grała małe role teatralne, z czasem pojawiły się większe, aż w końcu trafiła na szklany ekran.

Foto: Getty Images Audrey Hepburn

Audrey Hepburn zadebiutowała rolą we francuskim filmie „Monte Carlo Baby”. Film co prawda nie zdobył uznania krytyków, lecz Hepburn zwróciła uwagę reżyserki Sidonie-Gabrielle Colette, która zaproponowała jej udział w sztuce „Gigi” na Broadwayu.

Foto: Getty Images Audrey Hepburn

Urodę i osobowość Audrey szybko docenili inni amerykańscy reżyserzy. Pierwszym hollywoodzkim filmem, w którym zagrała była produkcja „Rzymskie wakacje” Williama Wylera. Hepburn za debiutancką rolę nagrodzona została Oscarem. Szybko stała się jedną z najbardziej wziętych aktorek Hollywood, grających u boku najprzystojniejszych aktorów. W "Rzymskich wakacjach" zagrała z Gregorym Peckiem, w "Zabawnej buzi" pojawiła się u boku Freda Astaire, natomiast w "Sabrinie" partnerował jej Humphrey Bogart.

Foto: East News Audrey Hepburn
Foto: East News Audrey Hepburn

Prawdziwą sławę przyniósł jej film „Śniadanie u Tiffany’ego” w reżyserii Blake Edwardsa. Zagrała w nim Holly Golightly, młodą kobietę żyjącą na koszt bogatych mężczyzn. Zarówno rola Audrey, jak i jej filmowe kreacje ze "Śniadania u Tiffany'ego" przeszły do historii. Czarna suknia zaprojektowana przez Givenchy stała się obiektem pożądania kobiet na całym świecie.

Foto: East News Audrey Hepburn
Foto: East News Audrey Hepburn

Hepburn miała urodę, klasę i styl. Nic dziwnego, że mężczyźni tracili dla niej głowę. Była w związku z Williamem Holdenem, którego poznała na planie "Sabriny". Niestety, bajkowa przyszłość nie była im pisana. Kilka miesięcy później gwiazda poznała amerykańskiego aktora Mela Ferrera, za którego wyszła za mąż. Owocem miłości pary był syn Sean. Niestety, małżeństwo Mela i Audrey również nie przetrwało i w 1967 r. zdecydowali się wziąć rozwód. 2 lata później Hepburn poznała włoskiego psychiatrę Andrea Dottiego. Zdecydowała się przyjąć jego oświadczyny i po raz drugi wyszła za mąż. Para doczekała się syna, lecz i tym razem związek nie przetrwał. W 1980 r. na jednym z przyjęć poznała holenderskiego aktora Roberta Woldersa i to u jego boku wreszcie się ustatkowała.

Foto: Getty Images Audrey Hepburn i Andrea Dotti
Foto: Getty Images Audrey Hepburn i Mel Ferrer

Audrey miała wszystko. Urodę, sławę, masę ciekawych ról na swoim koncie. W pewnym momencie postanowiła poświęcić się zupełnie nowemu zajęciu, jakim była działalność charytatywna. Zaangażowała się w pomoc organizacji UNICEF. Jeździła po świecie, by pomagać i wspierać najbiedniejszych. Za swój wkład otrzymała od prezydenta George’a Busha Seniora Medal Wolności.

Foto: Getty Images Audrey Hepburn
Foto: Getty Images Audrey Hepburn

Gwiazda kina, działaczka, a także ikona mody. Była muzą i przyjaciółką Huberta de Givenchy i to właśnie ona rozsławiła jego postać w Hollywood. Styl Audrey Hepburn to prostota i elegancja. Aktorka najczęściej nosiła małe czarne, spodnie capri, balerinki oraz klasyczne sweterki. Do tego słynny koczek z prostą grzywką.

Foto: Getty Images Audrey Hepburn
Foto: East News Audrey Hepburn

1992 r. to dla Audrey najgorszy czas. U gwiazdy wykryto raka jelita. Choroba postępowała w zastraszającym tempie, nie dając zadnych szans na walkę z nią. Aktorka zmarła 20 stycznia 1993 r. w swoim domu w Tolochenaz.

W styczniu 2016 r. minęły 23 lata od jej śmierci. Audrey dla wielu pozostaje ikoną. Jej styl w dalszym ciągu inspiruje projektantów, a po filmy z jej udziałem sięga coraz młodsze pokolenie. Co rusz do księgarń trafiają książki o życiu i twórczości Hepburn. 3 marca 2016 r. na rynku pojawiła się książka "Audrey w domu" napisana przez syna gwiazdy-Lukę Dotti.

Foto: Materiały prasowe "Audrey w domu"

Tematy:

Nieprawidłowy email