Anthony Vaccarello - nowy dyrektor kreatywny Saint Laurent

Anthony Vaccarello został nowym dyrektorem kreatywnym domu mody Saint Laurent. Zastąpi na tym miejscu Hediego Slimane, który na początku kwietnia pożegnał się ze stanowiskiem.

Foto: Getty Images

Młody belgijski projektant, który zaledwie w przeciągu kilku lat podbił światowy rynek mody. Jego kolekcje kochają najbardziej stylowe kobiety na świecie, a muzą jest polska ikona modelingu -Anja Rubik.

Anthony Vaccarello urodził się 4 września 1982 roku w Brukseli. Studiował rzeźbę, jednak od zawsze interesował się modą, a jego szczególną uwagę przyciągały prace i dokonania Azzedine Alaiai. W 2006 zaraz po ukończeniu studiów wziął udział w konkursie Hyeres International Festival of Fashion and Photography, a jego kolekcja zainspirowana włoską gwiazdą porno "La Cicciolina" zagwarantowała mu pierwsze miejsce. Dokładnie dziewięć lat temu, za sprawą właśnie tego corocznego spotkania młodej, paryskiej mody został zauważony przez Karla Lagerfelda i Ann Demeulemeester. Lagerfeld od razu dostrzegł talent drzemiący w tym młodym belgijskim projektancie i zaproponował mu pracę u Fendi. Vaccarello bez zastanowienia przyjął ofertę i przez cztery lata współpracował ściśle z Karlem przy tworzeniu między innymi kolekcji futer. To właśnie podczas pracy u Fendi poznał swoją muzę i przyjaciółkę Anję Rubik, którą później ogłosił ambasadorką marki, a także twarzą pierwszej kampanii reklamowej.

Foto: Getty Images Anthony Vaccarello i Anja Rubik

Swoją pierwszą mini kolekcję zaprezentował w Paryżu w 2009 roku w butiku Maria Luisa. Składało się na nią pięć mini wykonanych ze skóry i organzy. To właśnie spódniczki stały się znakiem rozpoznawczym Belga – bardzo seksowne, asymetryczne projekty z wysokimi rozporkami, wykonane ze skóry i ozdobione nitami. Świat mody od razu pokochał nową gwiazdę, a wśród fanek jego projektów znalazła się między innymi Lou Doillon, która została także twarzą kolekcji jesień-zima 2010.

W 2011 roku Anthony Vaccarello wyróżniony został Association Nationale pour le Developpement des Arts de la Mode oraz ANDAM, a także stworzył dwie kolekcje dla sklepu La Redoute. W tym roku powstaje także pierwsza kampania jego marki. Muzą i ambasadorką projektów Vaccarello zostaje nasza polska top modelka Anja Rubik. Zdjęcia promują kolekcję wiosna-lato 2012, a autorem czarno-białych ujęć jest Karim Sadli.

Foto: Materiały prasowe Anja-Rubik-Anthony-Vaccarello-Spring-Summer-2012-01

Następne sezony to samo pasmo sukcesów. W 2012 roku Anja pojawi się na gali MET ubrana w kreację od Anthony’ego. Sukienka wzbudziła wielkie zainteresowanie i od tej pory jest jedną z najczęściej komentowanych kreacji z czerwonego dywanu. Udany „występ” podczas MET przyniósł wiele korzyści. Vaccarello zyskał światowy rozgłos, a jego pracę dostrzegła Donatella Versace. Kultowa postać włoskiej mody zaproponowała młodemu Belgowi współpracę przy linii Versus. Popularny włoski brand Versus Versace został powołany do życia w 1989 roku przez Gianniego Versace. Głównym celem do stworzenia linii „Versus” było zaprojektowanie ubrań dla odbiorców reprezentujących młodszą grupę wiekową.

Foto: Getty Images Anthony Vaccarello

Jednorazowa współpraca (taką koncepcję na Versus przyjęła we wcześniejszych latach Donatella Versace) przerodziła się w stałą współpracę. Projekty podbiły serca kobiet i największych fanek mody. Na czerwonych dywanach zaprezentowały się w nich takie ikony stylu jak Angelina Jolie, Jennifer Lopez, a także modelki Rosie Huntington-Whiteley, czy też Alessandra Ambrosio.

Foto: Getty Images Anthony Vaccarello

Anthony Vaccarello tworzy cztery kolekcje rocznie, a jego projekty cieszą się coraz większą popularnością wśród odbiorców. Ma 33 lata i pomimo wielkiego sukcesu pozostaje skromnym. Wie, jak ciężko na niego pracował i jak łatwo stracić wszystko przez rozbuchane ego i poczucie bycia na topie.

Foto: Getty Images Anthony Vaccarello

Po dwóch latach współpracy z Donatellą Vaccarello zakończył pracę w Versus Versace. Jak się okazało, to właśnie młody Belg jest następcą Hediego Slimane i został wybrany przez holding Kering na nowego dyrektora kreatywnego kultowego domu mody Saint Laurent.

Tematy:

Nieprawidłowy email