Czerwona, różowa czy nude? Jaki kolor pomadki wybrać na randkę, rozmowę o pracę czy rozmowę z rodzicami?

Jestem uzależniona od szminek, pomadek, błyszczyków i kredek do ust. Gdy nie mam czasu na pełen makijaż, chwytam mój ulubiony, matowy, czerwony błyszczyk i okulary przeciwsłoneczne i od razu czuję się jak gwiazda. Ale czerwone usta nie zawsze są najlepszym pomysłem. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez P&G Beauty, ludzie wyciągają masę wniosków na podstawie tak błahego elementu wyglądu, jak kolor ust. Na podstawie tychże badań wiemy już, jakie kolory pomadek najlepiej nadają się na konkretne okazje.

Foto: iStock / istock

Makijaż to sposób na poprawę mankamentów urody, w niektórych środowiskach – element stroju służbowego, ale przede wszystkim, to środek komunikacji. Każda makijażowi decyzja, jaką podejmujemy, każdy kosmetyk jaki wybieramy komunikuje konkretną rzecz na nasz temat. Jeśli jesteś wierna jednemu odcieniowi pomadki, sprawia ona, że jesteś postrzegana w bardzo konkretny sposób. A ostatecznie – przestaje być zauważana. Może warto wprowadzić kilka wiosennych zmian?

Taki wniosek można wysunąć analizując wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez P&G Beauty. 2375 osób przyjrzało się zdjęciom 9 różnych kobiet. Każda z nich została sfotografowana w 6 różnych odcieniach pomadek. Następnie, na podstawie samych zdjęć badani mieli przypisać kobietom konkretne cechy, np. kreatywność, odpowiedzialność, profesjonalizm, etc.

Wnioski z badania nie są zbyt zaskakujące. „Ankietowani ocenili, że im bardziej odważne, intensywne kolory pomadek, tym silniejsze i pewniejsze siebie wydają się kobiety, które je wybrały. Z kolei neutralne odcienie są kojarzone z łagodniejszymi cechami osobowości,” podsumowuje Sarah Vickery, szefowa zespołu badaczy w dziale badań i rozwoju CoverGirl (jedna z marek kosmetycznych należąca do P&G).  Zatem jakie kolory najlepiej sprawdzają się w konkretnych sytuacjach?

Rozmowa o pracę

Na rozmowie o pracę chcesz wyglądać na osobę silną i pewną siebie, ale nie arogancją czy bezczelną. Dlatego zamiast czerwonej pomadki wybierz śliwkową. Ankietowani ocenili, że kobiety o śliwkowych ustach są uważane za ambitne profesjonalistki, które nie są oderwane od rzeczywistości. Śliwka przekazuje twoją pewność siebie, ale nie sprawia, że wydajesz się zdystansowana. To świetne połączenie siły i ciepła.

Pierwsza randka

Gdy wybierasz się na pierwszą randkę, chcesz aby twój wybranek postrzegał cię jako atrakcyjną dziewczynę, która jest materiałem na lojalną i czułą partnerkę na dłużej. Co więc wybierasz? Bycie sexy czy bycie materiałem na żonę ;-) ? Na szczęście nie musimy wybierać! Bez względu na to, czy szukasz wiosennej przygody, czy partnera na całe życie, na pierwszym spotkaniu wybierz pomadkę w odcieniu nude. Jest najbardziej atrakcyjny a jednocześnie osoby noszące ten kolor są postrzegane jako godne zaufania.

Ważna prezentacja

Robocze spotkania z grupą projektową wymagają atmosfery otwartości i ciepła. Gdy jednak robisz ważną prezentację, musisz zaprezentować się jako liderka grupy. Pokaż zgromadzonym, że jesteś ekspertką, że umiesz ponosić ryzyko, jesteś kreatywna i odnosisz sukcesy. Właśnie wtedy jest moment na moją ukochaną czerwień, która nieodmiennie kojarzy się z pewnością siebie.

Spotkanie służbowe

Gdy jesteś managerem projektu czy osobą kierującą podwładnymi, podczas roboczych spotkań chcesz aby twoi ludzie czuli się komfortowo i aby otwarcie dzielili się swoimi pomysłami. Nie chcesz sprawiać wrażenia agresywnej czy nieprzystępnej. Dlatego beże, pudrowe róże i korale są twoimi sprzymierzeńcami. Odcienie nude sprawiają, że wydajesz się bardziej skora do współpracy, troskliwa i otwarta.

Rodzinna impreza u przyszłych teściów

Na kolację u teściowej w życiu nie wybrałabyś czerwonej sukienki czy pomadki? I słusznie! Czerwona płachta na byka powinna zostać w domu, a do makijażu włącz różową pomadkę. Róż jest kojarzony z otwartością, towarzyskością i luzem. Idealna kombinacja, gdy będziesz poznawać nowych ludzi i nie chcesz wyjść na pewną siebie zołzę. Jeśli chcesz, to tak jak ja, noś czerwień non stop i gwiżdż na tych, którzy oceniają cię po kolorze ust.

Ważna prezentacja

Robocze spotkania z grupą projektową wymagają atmosfery otwartości i ciepła. Gdy jednak robisz ważną prezentację, musisz zaprezentować się jako liderka grupy. Pokaż zgromadzonym, że jesteś ekspertką, że umiesz ponosić ryzyko, jesteś kreatywna i odnosisz sukcesy. Właśnie wtedy jest moment na moją ukochaną czerwień, która nieodmiennie kojarzy się z pewnością siebie.

Tematy:

Nieprawidłowy email