MannyMua: chłopak na opak

Perfekcyjna cera, rysy twarzy idealnie wykonturowane bronzerem, smoky eyes, usta precyzyjnie obrysowane konturówką, a do tego… trzydniowy zarost. Poznajcie Manny Mua, jedno z najgorętszych obecnie zjawisk YouTube’a. Kto powiedział, że chłopaki nie mogą bawić się makijażem?

Foto: Instagram/MannyMua

Karierę miał błyskawiczną. Zaczynał od pracy w Sephorze, potem był makijażystą MAC-a. Dla zabawy założył konto na Instagramie, na którym prezentował wykonywane przez siebie makijaże. Zamiast jednak na koleżankach, prezentował je na samym sobie. Dziwne? Ale chwyciło! Gdy podbił serca ponad 50 000 obserwujących, postanowił sięgnąć wyżej i założył swój kanał na YouTube. Pierwszy filmik, jako Manny Mua, umieścił w serwisie w 2014 roku, w ciągu kilku miesięcy zyskując niezwykłą popularność i stając się jednym z najszybciej rozwijających się beauty vloggerów w historii serwisu. Obecnie jego kanał subskrybuje 859 367 osób, a jego filmy mają ponad 15 milionów odsłon! Jest też pierwszym męskim beauty vloggerem, który rozpoczął współpracę z marką kosmetyczną. Stworzona przez niego szminka Serenity firmy Gerard Cosmetics, ma piękny pudroworóżowy kolor i była widziana na ustach Kylie Jenner.

Naprawdę nazywa się Manny Gutierrez i ma 24 lata. Mówi o sobie, że od chłopięcych lat lubił robić wszystko trochę inaczej niż inni. Gdy jego koledzy grali w baseball, on oglądał Małą Syrenkę i wyobrażał sobie, że sam jest… syrenem. Nie było mu łatwo, bo otoczenie, w którym dorastał, było konserwatywne i religijne. Dopiero pod koniec liceum zrozumiał, że z obawy przed odrzuceniem nie ma sensu udawać kogoś, kim nie jest. Pozwolił sobie na coming out. Sam przed sobą przyznał: ok, jestem gejem i uwielbiam wszystko, co glamour. Od tej pory postanowił przestać przejmować się opinią innych. Do dziś każde swoje video zaczyna słowami „If you don’t like it, then don’t fucking watch it” (jeśli ci się to nie podoba, to k… tego nie oglądaj). Autentyczność się opłaciła. Jego historia dowodzi, że jeśli tylko kochasz coś robić i jesteś w tym prawdziwy, możesz zarazić tym innych i odnieść oszałamiający sukces. Nieważne jak bardzo odstajesz od utartych norm czy schematów. Dziś ma wsparcie mamy, przyjaciół blogerów i tysięcy fanów z całego świata.

Foto: Getty Images Manny Gutierez na prezentacji nowej marki kosmetycznej w LA

Bez makijażu, chłopięco uroczy, po umalowaniu zmienia się w egzotyczną, niepokojąco piękną, zjawiskową postać. Niestety, mimo wszelkich równościowych tendencji gender, mężczyzna w pełnym makijażu wielu wciąż dziwi. Nie obyło się bez fali hejtu. Memy ze zdjęciami Manny’ego, wśród których podpis „co byś zrobił, gdyby to był twój syn” należy do łagodniejszych, obiegły internet. Tymczasem prawda jest taka, że ci, którzy koncentrują się przede wszystkim na jego płci, zapominają o czymś o wiele ważniejszym. Manny po prostu ma talent. Po prostu wie, jak malować. I robi to dobrze! Bo to kocha!

Chłopak w makijażu? Być może nie mieści się w schemacie tradycyjnie pojmowanych ról płciowych. Ale czym one są, jeśli nie pustym zbiorem stereotypów? Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, obdarzony został innym zestawem talentów. Wyjęty z ram uprzedzeń i stereotypowego postrzegania świata Manny może zachwycać. Umalowany wygląda po prostu pięknie. A każde jego kolejne video to dowód transformującej mocy makijażu.

Nie byłoby sukcesu, gdyby nie osobowość Manny’ego. Zabawny, wyluzowany, trochę chłopak z sąsiedztwa. Muska kilkudniowy zarost, jednocześnie konturując policzki. Grono jego fanów stale rośnie. Nazywają się MANNYACS (gra słów z „maniacs”, czyli „maniacy”). Manny liczy się z ich zdaniem i odpowiada na ich potrzeby. Gdy proszą o makijaż wykonany tańszymi kosmetykami z drogerii, przygotowuje od razu cały tutorial. Makijażu nie powstydziłaby się hollywoodzka diva na oscarowej gali! Publikuje też krótsze filmiki o tym, jak doklejać sztuczne rzęsy czy np. namalować idealne kreski. O makijażu można się od niego nauczyć wszystkiego. Ale jego filmiki można też oglądać dla czystej przyjemności, patrzeć jak bawi się kosmetykami, tworząc kolejne artystyczne kreacje. Bez wątpienia świat Manny’ego ma mnóstwo wdzięku. A nasz świat staje się dzięki niemu bardziej bajkowy i kolorowy.

Tematy:

Nieprawidłowy email