Wszystkie tajemnice ponadczasowego stylu 79-letniej Jane Fondy

Czerwony dywan zwykle uważa się za domenę dwudziestoletnich gwiazdek, ale Jane Fonda, która kilka dni temu obchodziła 79. urodziny, od dawna jest tego szykownym zaprzeczeniem. Fonda swoją elegancją potwierdza, że bez względu na wiek zawsze warto eksperymentować z wyglądem i że niczego – wzoru w panterkę czy cekinów od stóp do głów – nie trzeba się obawiać.

Foto: Getty Images

Od 2010 roku o wizerunek Fondy dba urodzona w Wielkiej Brytanii stylistka Tanya Gill, choć rzecz jasna doświadczona aktorka jest już ekspertem w tej dziedzinie. W ciągu ostatnich kilku dekad Fonda wylansowała kilka przebojów modowych, m.in. dzięki takim filmom jak ”Barbarella” (retro-futurystyczny look lat 60.) czy ”Klute” (miejski luz). W 1969 roku została ikoną mody Festiwalu na Wyspie Wight (grzywka i koraliki), a jej kolorowe stroje do aerobiku zdefiniowały lata 80.

Po siedemdziesiątce gwiazda postawiła na doskonałe krawiectwo i wyrafinowane, eleganckie suknie, które stały się jej znakiem rozpoznawczym. – Perfekcyjne krawiectwo to klucz do zachwycającego looku na czerwonym dywanie i gwarancja, że zostanie się obfotografowanym z każdej strony – tłumaczy Gill, zdradzając zasadę, według której obie z Fondą planują jej kreacje. – Aby podkreślić jej fantastyczną figurę i zrobić odpowiednie wrażenie, zwykle mocno akcentujemy ramiona i kobiecą talię za pomocą kreacji ściśle dopasowanej do sylwetki. Jane świetnie wygląda w takich fasonach, czy to w sukniach, szytych na miarę garniturach, czy kombinezonach.

W tym roku podczas imprez na czerwonym dywanie promujących ”Grace and Frankie”, jej nowy serial wyprodukowany przez Netflix, w którym występuje z Lily Tomlin, Fonda najchętniej pokazywała się w supereleganckich garniturach. Interesująca marynarka smokingowa projektu Saint Laurenta zrobiła tak silne wrażenie, że Fonda włożyła ją ponownie. W długiej kremowej marynarce ze stójką od Valentiny Kovy sięgnęła wyżyn szyku. Były też bogate motywy kwiatowe zdobiące kreacje od libańskiego projektanta Zuhaira Murada – najpierw dynamiczny garnitur ze spodniami fantastycznie podkreślającymi jej nogi supermodelki; a potem suknia zdobiona delikatnymi haftami, która dowiodła, że w bajkowych kreacjach dobrze wyglądają nie tylko niewinne nastolatki.

Foto: Getty Images Jane Fonda w kreacjach na czerwony dywan

- Po tylu latach współpracy porozumiewamy się w mig – mówi Gill o Fondzie. – Przeglądam wszystkie kolekcje i wybieram nowe, oryginalne fasony, w których Jane będzie się doskonale prezentować. Chodzę też na pokazy, bo zawsze najlepiej obejrzeć tkaniny z bliska i spotkać się z projektantami.

Gill zawsze dąży do wykreowania ”ponadczasowego, ikonicznego, niepowtarzalnego looku”. W ubiegłym roku największą satysfakcję sprawiło jej przygotowanie kreacji, w których Fonda promowała film ”Młodość”. – Od szmaragdowego kombinezonu Balmain i mocno wyciętej niebieskiej sukni Atelier Versace na festiwalu w Cannes, po niebywale kobiecą suknię w kwiaty od Valentino, w której pojawiła się na premierze filmu w Los Angeles, wszystkie jej kreacje robiły ogromne wrażenie na czerwonym dywanie, dlatego traktuję je jak kolekcję historii z czerwonego dywanu.

Foto: Getty Images Kreacje Jane Fondy na czerwony dywan

Gill, założycielka modowej firmy consultingowej Iconhouse, wyjaśnia, że w garderobie Fondy dominują Atelier Versace, Elie Saab, Valentino, Saint Laurent i Gucci, ale przyznaje, że gwiazda chętnie sięga też po bardziej zaskakujące nazwiska. Wśród najciekawszych kreacji, w jakich prezentowała się w tym roku, były projekty kilku mniej znanych twórców, jak Brandon Maxwell czy Juan Carlos Obando.

- Interesują mnie nowi projektanci, którzy rozumieją zasady konstrukcji. Podszewka jest równie ważna, jak warstwa wierzchnia, zwłaszcza jeśli chodzi o kreacje na gale wręczenia nagród, gdzie gwiazdy są fotografowane przez wiele godzin – wyjaśnia Gill. Najważniejszym elementem scalającym kreację jest biżuteria. – Im odważniej, tym lepiej: brylanty, kamienie szlachetne, naszyjniki typu choker, pierścienie!

Większość z nas przed osiemdziesiątką zwalnia tempo, tymczasem Fonda jest aktywna i zaangażowana społecznie jak zawsze. W tym roku Święto Dziękczynienia spędziła w Standing Rock na wiecu solidarności z mieszkańcami Dakoty, którzy protestowali przeciwko budowie rurociągu Dakota Access Pipelin. Uczestniczyła też w kampanii Equality Now, organizacji walczącej o równouprawnienie kobiet na całym świecie. W wywiadzie udzielonym ”The Guardian” w ubiegłym roku powiedziała: ”Mam 77 lat, ale ciągle czuję się młodo. Mam pasje, jestem ciekawa. Zawsze byłam osobą energiczną. Mam sztuczne biodro, kolano i kciuk, więcej metalu niż kobieta bioniczna, ale codziennie ćwiczę pilates”.

Foto: Getty Images Jane Fonda skończyła niedawno 79 lat

Zdaniem Gill, garderoba Fondy odzwierciedla jej radość życia i zdecydowanie. - Jane jest ambasadorką ponadczasowego stylu i wzorem kobiecej siły. Jej kreacje dobrze oddają jej dynamiczne podejście do życia zarówno na ekranie, jak i poza nim.

W jaki sposób, zwykłe śmiertelniczki, możemy w praktyce naśladować ponadczasowy styl Jane Fondy?

– Od czasu do czasu pozwólcie sobie na jakąś odważną kreację – podpowiada Gill. – Kolekcjonujcie dodatki pasujące na różne okazje. Nie bójcie się koloru, znajdźcie te, które odpowiadają waszej osobowości i nastrojowi. I jeszcze jedno, znajdźcie wygodne buty, w których można chodzić i tańczyć. Jane najbardziej lubi czółenka na niskim obcasie!

---

Tłumaczenie Lidia Rafa

Tematy:

Nieprawidłowy email