Torebka to siedlisko bakterii!

Damska torebka równie brudna co deska klozetowa? To możliwe – dowodzą badania przeprowadzone przez Initial Higieny w Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że damska torebka, a szczególnie jej rączki, są niebezpiecznym dla zdrowia siedliskiem bakterii.

ThinkStock

– Jest to możliwe, ponieważ każda powierzchnia, zwłaszcza jeśli jej struktura jest porowata i nie jest regularnie czyszczona, będzie zanieczyszczona drobnoustrojami, w tym także chorobotwórczymi dla człowieka – potwierdza dr Małgorzata Sadkowska-Todys z Państwowego Instytutu Higieny.

Z przeprowadzonego przez Brytyjczyków testu wynika, że jedna na pięć przebadanych torebek miała rączki zanieczyszczone bakteriami szkodliwymi dla zdrowia. Ulubionym tworzywem, na którym bakterie lubią się rozmnażać, jest naturalna skóra.

- Damska torebka to przedmiot, który jest w stałym kontakcie z naszym ciałem. Dotyka różnych powierzchni, więc ryzyko przenoszenia się i namnażania zarazków jest ogromne – komentuje badania przedstawiciel Initial Higieny Peter Barratt.

Dodaje on również, że bardzo ważne jest regularne, a wciąż rzadko stosowane w praktyce, czyszczenie torebek i rąk przy użyciu antybakteryjnych chusteczek i żeli.

– Większym problemem i to nie tylko kobiet jest zachowywanie higieny rąk – zauważa dr Małgorzata Sadkowska-Todys. - Zachowywanie jej w znacznym stopniu ogranicza przenoszenie bakterii na powierzchnie pozostające w częstym kontakcie z rękami.

Jakie zarazki możemy nosić na powierzchni i w środku ukochanych torebek?

– Najczęściej spotykanymi bakteriami, zarówno na powierzchni różnych przedmiotów, jak i w naszej żywności, są bakterie powszechnie zwane kałowymi (bakterie z grupy E.coli), które zazwyczaj przenoszone są w związku z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny – dodaje dr Małgorzata Sadkowska-Todys.

Badania dla wielu z nas mogą być zaskoczeniem. Wciąż trudno nam wyobrazić sobie, że w naszym ukochanym kuferku LV, chanelce czy torebce z logo Prada mogą mieszkać miliony szkodliwych dla zdrowia zarazków.

Nawet jeśli rygorystycznie przestrzegamy higieny, musimy mieć świadomość, że nasze torebki to przedmioty codziennego użytku. Dlatego warto je regularnie czyszczyć i dezynfekować. Jak to zrobić? Jeśli nie antybakteryjnym żelem czy płynem, warto udać się do pralni chemicznej.

– Wyczyszczenie żadnej torebki nie jest dla nas problemem – może być markowa lub całkiem zwyczajna, bardzo zadbana albo zniszczona – wszystko da się wyczyścić! – zapewnia nas ekspert z pralni na Wilczej w Warszawie (dodajmy, że to najbardziej znana w branży modowej pralnia, gdzie swoje suknie czyszczą projektanci mody i największe gwiazdy ekranu). - Wystarczy tylko chcieć!

Tematy:

Nieprawidłowy email