Top Lista Osobista #28: Grażyna Olbrych

W tym tygodniu piszę o starości. Starości w modzie, starości, która jest inspirująca i energetyzująca.

Top Lista Osobista: Grażyna Olbrych

Ageism to pojęcie, które weszło do słownika w zeszłym wieku. Oznacza dyskryminację ludzi starszych. Pojęcie ukute w 20 wieku tam też powinno pozostać. Jeśli spojrzymy na modę, to widzimy wyraźny trend, który nie tylko nie dyskryminuje, ale wręcz gloryfikuje ludzi starych. I to jest absolutnie cudowne, bo tylko idioci nie czerpią z mądrości i doświadczenia tych, co żyją od nich dłużej.

Karl Lagerfeld

Uber Karl ma 83 lata. Jest projektantem Chanel, gdzie rocznie robi przynajmniej 6 kolekcji. To nie przeszkadza mu projektować dla domu mody Fendi, projektować dla marki Karl Lagerfeld i robić fanastyczne zdjęcia. To, że pracują dla niego wielkie zespoły projektantów, nie jest żadnym argumentem. Takie zespoły pracują w każdym dużym domu mody. Jego pracą można by obdzielić przynajmniej 4 osoby i byłyby one zajęte od świtu do nocy. Nie wiem, jak on to robi. Jedno jest pewne – nie brakuje mu kreatywności i pomysłów, które inspirują dużo od niego młodszych.

Foto: Getty Images Karl Lagerfeld

Karl nie jest jedynym zapracowanym 80 latkiem. Rok od niego młodszy Giorgio Armani (82 lata) prowadzi własne imperium mody i wystroju wnętrz. Robi też prace zlecone jak zaprojektowanie wystroju najwyższego budynku na świecie - Burdż Kalifa w Dubaju.

Iris Apfel

Karl i Giorgio kontynuują pracę, którą zaczęli jako młodzi ludzie, ale jak to jest zrobić coś zupełnie nowego po 80? Iris Apfel ma 94 lat i jest ikoną stylu. Jest wielką inspiracją dla projektantów i młodych ludzi, którzy chcą zajmować się modą. Iris była projektantką wnętrz. Projektowała wnętrza w Białym Domu i dla nowojorskiej socjety. O sobie mówi: Nigdy nie byłam ładna, więc od najmłodszych lat pracowałam nad własnym stylem.

Foto: Getty Images Iris Apfel

Część swoich zbiorów ubrań Iris podarowała Peabody Essex Museum, wypożyczyła również swoje ubrania na wystawę w prestiżowym domu towarowym Berdgorf and Goodman. Cały czas jest zapraszana na wykłady w szkołach mody, na pokazy mody i inne wydarzenia kulturalne. W jej szafie są takie perełki jak skórzana kurtka ręcznie malowana przez Gianniego Versace. Jej szafa to 3 pokoje w jej apartamencie, cały apartament po jej rodzicach i dom w Palm Beach. To lata przemyślanych zakupów. Dziś chodzi na zakupy z projektantem Duro Olowu i bardzo się targuje. Energii jej nie brakuje i niczego nie udaje.

Fotograf, Bruce Weber (tylko 70-letni), mówi o Iris: To moja ulubiona modelka. Nie muszę przypominać, że Weber sfotografował wszystkie najsłynniejsze topmodelki na świecie.

Blog Advanced Style

Do spojrzenia na starszych ludzi, którzy świetnie wyglądają, mają niesamowitą energię witalną i mają fantastyczny styl zainspirował świat autor bloga Advanced StyleAri Seth Cohen.

Foto: Advanced Style

To właśnie od jego bloga zaczęła się moda na starsze modelki. I okazało się, że można sprzedać coś więcej niż piękne ciało i gładką buzię. Można pokazać coś więcej, co ma znaczenie. A może po prostu wiemy, że kiedyś będziemy starzy i też chcielibyśmy być tacy jak oni.

100 lat brytyjskiego Vogue'a

Vogue kończy 100 lat i w czerwcowym wydaniu  brytyjskiego Vogue’a po raz pierwszy wystąpi 100 letnia modelka, Bo Gilbert. Bo urodziła się w 1916 roku i reklamuje dom towarowy Harvey Nichols. Bo mówi, że zawsze stara się dobrze wyglądać nawet jak nie wychodzi z domu. Nie jest tak ekscentryczna jak Iris, jest uroczą starszą panią.

Następnym razem jak założysz dres i luźny podkoszulek pomyśl o niej.

Foto: Harvey Nichols 100-letnia modelks Bo Gilbert

Tematy:

Nieprawidłowy email