Prosto z ekranu: Audrey Hepburn w „Rzymskich wakacjach”

Rozpropagowała mała czarną, balerinki, ciemne okulary a jej naturalność i wdzięk zachwyca do dziś. Audrey Hepburn jest niekwestionowaną królową klasycznej elegancji, a jej filmowe kreacje wykroczyły poza obraz filmowy i inspirują od ponad 5 dekad.

Rzymskie wakacje

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby jednej z najbardziej popularnej filmowej kreacji Audrey Hepburn z kultowego filmu „Śniadanie u Tiffaniego”, a mała czarna Holly Golightly, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kinowych stylizacji.

Kadr z filmu: Śniadanie u Tiffany'ego

Jednak to inny film przyniósł Audrey i kostiumografce Edith Head Nagrody Akademii Filmowej. Mowa o romantycznej komedii z 1953 roku, „Rzymskie Wakacje”.

Za każdym razem, gdy oglądam „Rzymskie wakacje”, przenoszę się wraz z bohaterami do Wiecznego Miasta i jem z nimi lody na Schodach Hiszpańskich. To jeden z tych filmów, które można oglądać kilka razy i za każdym razem poczuć klimat południowych Włoch. Jest to ogromna zasługa legendarnej kostiumolożki Edith Head, która odpowiedzialna była za stylizacje w filmie, a samą Audrey Hepburn ubrała w strój nowoczesnej i wyzwolonej kobiety lat 50-tych.

„Rzymskie wakacje” to opowieść o księżniczce Annie, która znudzona dworskim życiem postanawia zwiedzić Rzym na własną rękę. W jej podróży towarzyszy jej reporter, który znając tożsamość Anny liczy na ciekawy materiał dziennikarski. Okazuje się jednak, że ich znajomość staje się ważniejsza od sukcesu reportera i nabiera wielu kolorów. To przepiękna bajka o dorastaniu dziewczyny, usamodzielnieniu się oraz miłosnej fascynacji. Idealny film na wakacyjne kino pod chmurką.

Ale wróćmy do mody. W kultowej scenie filmu, Audrey ubrana w trapezową spódnicę, rzymianki, klasyczną białą koszulę z podwiniętymi rękawami i apaszkę, wsiada na Vespę wraz z reporterem, granym nie przez byle kogo, a samego Gregora Pecka. Jest to strój całkowicie odmienny od znanych księżniczce balowych i wytwornych sukni.

Kadr z filmu: Rzymskie wakacje

Biała klasyczna koszula to ta część garderoby, która powoduje, że codzienny strój wygląda szykownie. Przewiązana na szyi apaszka oprócz tego, że dodaje Audrey klasy, jest często zakładana podczas jazdy na skuterach. Jest więc typowym elementem garderoby mieszkańców Rzymu.

Spódnica ma trapezowy krój z lat 50-tych. Podkreśla talię i przepięknie wygląda w ruchu, ponieważ uszyta jest z pełnego koła. Sandały, typowe rzymianki idealnie wpasowują się w wakacyjny klimat i są modne do dzisiaj.

Audrey Hepburn w filmie "Rzymskie wakacje"

Nie bez znaczenia jest również fryzura księżniczki. Tuż przed kultową sceną z Vespą, Anna wybiera się do zaprzyjaźnionego fryzjera, który z jej pięknych, długich loków, na jej własne życzenie tworzy fryzurę typowo włoską.

Kadr z filmu: Rzymskie wakacje

Ścięcie włosów jest w filmie przede wszystkim symbolem wyzwolenia się księżniczki ze sztywnych, konserwatywnych ram w jakich dorastała. Nie da się również ukryć, że krótkie włosy i grzywka to znak rozpoznawczy samej Audrey Hepburn.

Kadr z filmu: Rzymskie wakacje

Strój Anny przywodzi na myśl wakacyjną swobodę ubraną w ramy ówczesnej elegancji kobiety wyzwolonej. Anna pozbywa się dworskich ubrań na rzecz stylizacji miejskich. W filmie obserwujemy więc całkowitą zmianę wizerunku kobiety, która zaczyna decydować o samej sobie. Jej ucieczka z pałacu była podyktowana brakiem kontroli nad swoim zbyt przewidywalnym życiem i etykietą dworską. Po powrocie, jest już inną kobietą. Choć podporządkowuje się dworskiej etykiecie, ustala również własne zasady. Można powiedzieć, że bardziej jest księżniczką Dianą, a nie królową Elżbietą.

Dziś strój Anny jest typowym przykładem stylu vintage z lat 50-tych. Wciąż bardzo kobiecym i eleganckim. Trapezowe spódnice znów pojawiły się w sklepach i stają się coraz bardziej popularne. Idealnie pasują dla klasycznych koszul na guziki z kwadratowym kołnierzykiem. To idealny outfit na romantyczną kolację przy zachodzie słońca.

Tematy:

Nieprawidłowy email