Pokochał ją Nowy Jork. Teraz czas na Warszawę

Zadebiutowała w Nowym Jorku. Pokochały ją międzynarodowe magazyny o sztuce. Teraz przyszła kolej na Warszawę. Kasia Domańska wraca do swojego rodzinnego miasta, by w Galerii Kuratorium, pokazać kolekcję realistycznych obrazów z energetycznej serii Lato.

Kasia Domańska

Malarka z Polski debiutuje w Nowym Jorku, jakie to uczucie?

Naturalnym jest dążenie artysty do zaprezentowania swoich obrazów w samym centrum światowej sztuki, jakim jest obecnie Nowy Jork. Tam znajdują się największe i najbardziej prestiżowe galerie, jedna obok drugiej, które dzisiaj wyznaczają kierunki i trendy. Amerykanie doceniają sztukę i jak w każdej dużej społeczności, każdy gatunek sztuki znajdzie tu swoich odbiorców. Dużą przyjemność sprawiły mi prestiżowe magazyny i portale o sztuce, które zauważyły moją wystawę i przeprowadziły ze mną wywiady oraz opublikowały moje prace. W promocji wystawy znaczącą rolę odegrało też wsparcie Konsulatu Generalnego Niemiec w Nowym Jorku. Jednak największym zaskoczeniem dla mnie był kilkustronicowy artykuł o mojej twórczości, jaki ukazał się w znanym bliskowschodnim miesięczniku Plastik, dostępnym we wszystkich największych stolicach świata. Nagle znalazłam się pośród tak znanych artystów jak Yue Minjun, Claes Oldenburg czy Gilbert & George. Odbicie tego artykułu można było znaleźć na portalach kulturalnych całego świata.

Twoje obrazy są przepełnione energią, światłem i pięknem. Czy takie prace maluje się o każdej porze roku czy potrzebny jest specjalny klimat?

Aby malować potrzebuję wewnętrznego wyciszenia i odnalezienia w sobie harmonii. Ważne jest dla mnie miejsce, w którym maluje. Gdy wchodzę do pracowni, pełnej obrazów, pachnącej farbą i przepełnionej energią udaje mi się osiągnąć taki stan. Na pewno słoneczne dni dają mi więcej energii do pracy.

Kasia Domańska "Girl with blow up mattress"

Przez ostatnie kilka lata na rynku młodej sztuki obserwowaliśmy dominację prac abstrakcyjnych i konceptualnych. Czy twoim zdaniem realizm powraca?

Realizm dawno powrócił, a właściwie zawsze istniał w sztuce światowej. Na szczęście nie ma już tendencji narzucania co jest właściwe, bo to jest sprzeczne z potrzebą sztuki w ogóle, z potrzebą wolności, która umożliwia rozwój i swobodne wyrażanie siebie. Na największych targach sztuki malarstwo realistyczne jest mocno akcentowane.

Kasia Domańska

Znasz osobiście kolekcjonerów twoich prac? Kim oni są?

Mam przyjemność znać ciekawych kolekcjonerów sztuki, w tym też moich prac. Jeżeli popatrzymy na listę 100. największych dzisiejszych kolekcjonerów to są to w większości założyciele lub zarządzający funduszami inwestycyjnymi. To oni, łącząc swoje talenty inwestycyjne z pasją do sztuki, wyznaczają nowe kierunki, mają duży wpływ na modę i to co nazywamy rynkiem sztuki. Czasem podchodzą do nabywania dzieł jak do klasycznej inwestycji, jednak są też tacy kolekcjonerzy, którzy kupują konkretne prace bo coś do nich poczuli. Cieszę się jeśli moje prace trafiają do ludzi, którzy naprawdę je kochają i czerpią przyjemność z obcowania z nimi.

Kasia Domańska "Come on m"

Wystawę w warszawskiej Galerii Kuratorium otwierasz w sobotę w południe. To nietypowe dla nas wydarzenie. Razem z kolekcją twoich prac, z Nowego Jorku zabrałaś odrobinę magii tego miasta? Myślisz, że jesteśmy gotowi na nowojorskie zwyczaje?

Podoba mi się zwyczaj zwiedzania galerii właśnie w soboty koło południa, w dniu wolnym od pracy. W Chelsea, dzielnicy Manhattanu znajduje się dużo galerii obok siebie i wtedy można spotkać tam najwięcej znajomych, porozmawiać o sztuce zobaczyć prace innych. Myślę, że ten klimat spodoba się też warszawiakom.

Kasia Domańska

Na twoich płótnach oglądamy przede wszystkim piękne kobiety, czy to przypadek ze otwierasz wystawę w dzień kobiet?

Lubię piękno i może dlatego teraz częściej maluję kobiety. A żartując, skoro ma być to święto kobiet to może panowie zechcą zaprosić swoje panie na ucztę duchową przed klasyczną. Na pewno będzie to coś innego, bardziej oryginalnego niż goździk.

Czy nowojorskie kobiety różnią się od polskich artystek?

Żyjemy w globalnej wiosce i nie ma zasadniczych różnic w stylu życia czy modzie. Na pewno można zauważyć dużo większe zaangażowanie w wydarzenia kulturalne i wystawy. Amerykanki, zajmujące się sztuką, przywiązują szczególną uwagę do oprawy organizowanych przez siebie przedsięwzięć. Przy planowaniu wystaw stosuje się wszelkie techniki charakterystyczne dla PR, dba się o kontakty z mediami i wizerunek artysty. Myślę, że to jest taka widoczna różnica, gdyż u nas taka działalność nie jest popularna.

Obraz Kasi Domańskiej

Kasia Domańska jest malarką realistyczną tworzącą głównie w technice olejnej, reprezentowana jest przez galerię w Nowym Jorku “532 Gallery Thomas Jaeckel”. Brała udział w wystawach na świecie, m. in w Nowym Jorku, Londynie, podczas międzynarodowych targów sztuki Art Basel w Bazylei w Szwajcarii, Art Miami, Art Palm Beach. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Kasia Domańska "Surf"

Wystawa: 6.03-20.03.2014

Wernisaż: 8.03.2014 godz. 12.00-14.00

Adres: Galeria Kuratorium, Sienna 43A, Warszawa

Tematy:

Nieprawidłowy email