Niezniszczalna Kate Moss

Mało, kto może pochwalić się takim osiągnięciem jak ona. Szczególnie w tak trudnym środowisku, jakim jest świat mody.

Zdjęcia vuMag BlueServices

W styczniu, kiedy Kate Moss kończy 39 lat, obchodzi jeszcze jeden ważny jubileusz. 25 – lecie swojej kariery!

Modelka nie ma chwili wytchnienia. Do sprzedaży trafił album pod wiele znaczącym tytułem – Kate: The Kate Moss Book. To, jak mówi o nim sama gwiazda, wybór najlepszych i najważniejszych zdjęć z całej 25-letniej kariery, wzbogacony o historie z poszczególnych jej okresów.

Książkę miała swoją premierę w połowie listopada podczas bankietu, który odbył się w londyńskim kasynie „50 St James”. Gospodyni ubrana była w zjawiskową złotą suknię, która jasno dawała wszystkim do zrozumienia, kto jest gwiazdą wieczoru. Na imprezie pojawili się m.in. Marc Jacobs, który poprowadził część oficjalną, Stella McCartney, piosenkarka Florence Welch, oraz muzycy Noel Gallagher i Bob Geldof. Modelka pytana przez przyjaciół, dlaczego nie zdecydowała się stworzyć typowej autobiografii, tłumaczyła, że nie lubi ujawniać szczegółów swojego życia prywatnego. Zrobiła to tylko raz, w wywiadzie do grudniowego numeru Vanity Fair.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Kate przez te wszystkie lata jak ognia unikała osobistych pytań. „Nie chcę dawać pożywki tabloidom. To, co się dzieje na prasowym rynku przypomina krwawą jatkę. Po prostu chcę żyć po swojemu i pracować. Jest duża różnica pomiędzy mną prywatnie, a tym, kim jestem w pracy” – tłumaczyła. Może właśnie, dlatego wciąż jest na topie? Moss to jedyna supermodelka z lat 90-tych, która została na modelingowym placu boju. Co więcej, mimo prawie 39 lat, nie schodzi z poziomu, do którego przyzwyczaiła swoich fanów. Świadczą o tym nie tylko kolejne kampanie reklamowe, ale także zestawienia finansowe. Według magazynu Forbes, Kate w zeszłym roku zarobiła ponad dziewięć milionów dolarów i jest na drugim miejscu listy najlepiej opłacanych modelek. Wyprzedziła ją tylko Gisele Bϋndchen. „Za dzień zdjęciowy może zażądać nawet 400 tysięcy dolarów. Która z jej młodszych koleżanek jest w stanie wynegocjować sobie podobne stawki?” – pytał James Fox, autor tekstu dla Vanity Fair.

Została odkryta przez przypadek. Na lotnisku JFK w Nowym Jorku zaczepiła ją szefowa agencji Storm, Sarah Doukas. Kate miała wtedy 14 lat i w niczym nie przypomina ówczesnych topowych modelek. „Nie miała seksownych krągłości. Nie była przesadnie wysoka. Kiedy się uśmiechała widać było szparę między jedynkami” – komentowała Doukas. Miała jednak to coś, co sprawiło, że jeszcze, jako nastolatka zmieniła całe modowe środowisko. W 1989 roku trafiła na przymiarki do samego Johna Galliano. „Kate wystąpiła w białej sukience z niesymetrycznym cięciem i od razu wiedziała jak ma w niej chodzić, by pokazać jej piękno. Zaskoczyła mnie. To był nieoszlifowany diament, którym trzeba się było zająć” – wspominał projektant. Cztery lata później, jako 19 latka rzuciła na kolana cały modowy Nowy Jork. Fotografowie robiący sesje dla takich magazynów jak „Harper’s Bazaar”, czy „W” nie chcieli pracować z nikim innym, tylko z Kate. Wtedy też pojawiły się oskarżenia, że Moss cierpi na anoreksję. „Tłumaczyłam, że nie jestem chora, ale nikt mnie nie słuchał. Nie ma się jednak, co dziwić. Wcześniej ludzie podziwiali apetyczną Cindy Crawford, a potem nagle zjawiłam się ja i określenie – zabiedzone dziecko, które do mnie przylgnęło. W końcu przestałam reagować na te zarzuty” – opowiadała.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Kolejne lata to prawdziwa „Mossmania”. Kate występowała we wszystkich liczących się kampaniach. Miewała jednak gorsze chwile, jak wtedy, gdy w 1993 roku była twarzą Calvina Kleina. Występowała wtedy z Markiem Wahlbergiem, a zdjęcia robił Herb Ritts. „Presja była tak wielka, że przeżyłam załamanie nerwowe. Przez dwa tygodnie nie mogłam wstać z łóżka. Myślałam, że umrę” – zwierzała się. Nie tylko praca była powodem tej depresji. Kate już, jako 12 latka regularnie paliła marihuanę, a kiedy zawojowała świat mody pojawiły się także inne używki. Tabloidy regularnie donosiły o jej kłopotach z narkotykami. W 2005 roku miał miejsce największy skandal z jej udziałem. „The Daily Mirror” opublikował zdjęcia, na których wyraźnie było widać, że Kate zażywa kokainę. Po kolei traciła reklamowe kontrakty. Ze współpracy wycofali się H&M, Chanel i Burbery. I kiedy wszyscy myśleli, że to jej koniec, modelka znowu wróciła na szczyt.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Najpierw przeprosiła za swoje zachowanie, później zapisała na odwyk. ] „Tak naprawdę nie musiałaby nic robić. Wielkie marki i tak by się z nią przeprosiły. Po prostu nie ma drugiej takiej osobowości jak Kate” – komentował Galliano. Modelka od początku kariery musiała walczyć z kontrowersjami. Jej sesja do brytyjskiego „Vogue’a” z lat 90-tych została okrzyknięta „materiałem dla pedofilów”, a sama Kate „heroinową laską”. „Nigdy nie wzięłam heroiny” – próbowała przekonać opinię publiczną. Niestety bezskutecznie.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Dodatkowym smaczkiem dla tabloidów były także romanse Kate. [ Kochała tak jak żyła. Szybko, spontanicznie i na całego. Na liście jej partnerów znaleźli się m.in, fotograf Mario Sorrenti, Johnny Depp, po rozstaniu, z którym przeżyła kolejne załamanie nerwowe, redaktor magazynu „Dazed and Confused” Jefferson Hack – ma z nim córkę Lily Rose, czy muzyk Pete Doherty. Nawet teraz, gdy jest szczęśliwa w małżeństwie z innym muzykiem, Jamiem Hincem, modelka nie chce mówić o byłych partnerach. [ „Wtedy nie mogłam liczyć na nikogo. Żaden facet nie mógł się mną zająć. Tylko Johnny’emu trochę się to udało. Wierzyłam mu, słuchałam jego rad. Tego najbardziej mi brakowało po rozstaniu. Straciłam kogoś kogo ufałam” – wspominała. Jej przyjaciele twierdzą, że to właśnie Depp przekonał ją do tego by tak bardzo chroniła swoją prywatność. „Ludzie znają tylko moje zawodowe wcielenie” – powtarza Moss.

I może niech tak zostanie.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Tematy:

Nieprawidłowy email