Neil Harbisson – człowiek, który słyszy kolory

Zastanawialiście się, jak to jest widzieć świat wyłącznie w czarno-białych kolorach? Na świecie jest niewielu ludzi z taką wadą wzroku, jeszcze mniej z nich walczy o to, by odmienić swój los. Jest jednak człowiek, który stawił czoła naturze, by być jeszcze bliżej niej. Poznajcie absolutnie niesamowitą historię Neila Harbissona.

VU MAG

Z Neilem Harbissonem spotkałam się w Poznaniu podczas 8. edycji Art & Fashion Forum. W Starym Browarze Grażyna Kulczyk co roku organizuje festiwal dla miłośników sztuki i mody. Jednak tym razem warsztaty oraz wykłady dosłownie wykroczyły poza wyobraźnię zaproszonych gości. Chic Geek to temat tegorocznego AFF: w ramach licznych spotkań uczestnicy wykładów analizowali, jaki wpływ na współczesną modę i sztukę może mieć rozwój technologii. Wśród wielu interesujących gości był także on - pierwszy na świecie cyborg.

Neil Harbisson urodził się z rzadką wadą wzroku – ślepotą barwną. Oznacza to, że Neil nigdy nie widział kolorów, jego świat to czarno-biały film. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku upośledzenia jednego zmysłu, Neilowi ponadprzeciętnie rozwinął się inny – zmysł słuchu. Ponieważ wykazywał wybitne zdolności muzyczne, postanowił kształcić się w tym kierunku. Na studiach zrozumiał, że muzykę może wykorzystać do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Gdy wczytywał się w tezy mówiące o podobieństwie tych dwóch zmysłów, postanowił przenieść teorię do rzeczywistości. Oprócz zajęć z muzyki, uczęszczał na wykłady z cybernetyki. Tam poznał Adama Montandona – duńskiego naukowca, specjalizującego się w badaniach nad przyszłością cyfrowych urządzeń. Wraz z nim i kilkoma innymi naukowcami postanowili urzeczywistnić to, co do tej pory widzieliśmy jedynie w filmach science fiction – stworzyli pierwszego na świecie cyborga.

Mija 10 lat, od kiedy Neil żyje ze wszczepionym w czaszkę, cybernetycznym okiem. Odkąd technologia zmieniła jego życie, postanowił pomagać innym ludziom z podobnymi wadami. Stworzył Cyber Foundation – instytucję, która pomaga rozwijać, a nawet tworzyć zmysły ludziom, którym odmówiła ich matka natura. Jak wygląda życie cyborga? Zobaczcie wywiad z Neilem Harbissonem!

Tematy:

Nieprawidłowy email