Najnowszy ślubny trend: strony internetowe państwa młodych

Nie ma takiej dziedziny życia, w której internet nie znalazłby zastosowania. Weźmy na przykład ceremonie ślubne i wesela. I nie mam na myśli wyłącznie wykorzystania Internetu jako narzędzia do wyszukania ciekawych miejsc, czy inspiracji. W USA powstał trend na zakładanie stron internetowych przez przyszłych nowożeńców, które pełnią rolę pamiętników i tablic ogłoszeniowych dla gości.

Think Stock

Ślub to najważniejszy dzień w życiu każdej kobiety (mam nadzieję, że mężczyzny także). Bez względu na charakter ceremonii, zawsze towarzyszy jej spora dawka emocji. Nie wspominając o przygotowaniach, które spędzają młodej parze sen z powiek wiele miesięcy przed wyznaczoną datą. Jak wiadomo potrzeba jest matką wynalazku, dlatego w ślubnym biznesie już na dobre ugruntował się zawód wedding plannera. Taka osoba towarzyszy młodej parze od samych początków, na każdym etapie organizowania ceremonii, aż po dzień ślubu. Wedding planner dba o to, by tego dnia wszystko poszło zgodnie z wyznaczonym planem. Teraz zza oceanu nadchodzi nowy trend na tworzenie publicznych, ślubnych stron internetowych.

Ich zawartość jest naprawdę różna w zależności od pomysłów jej autorów. Zazwyczaj młoda para podaje na niej swoją datę ślubu z prośbą o zarezerwowanie terminu. Wiele młodych par decyduje się także na opisanie historii swojej miłości. Na ślubną stronę internetową można także wrzucić zdjęcia ze swojego dzieciństwa, listę prezentów, czy stworzyć aukcję ubrań vintage, które mogą zakupić weselni goście. Dla niektórych par, własna strona jest także formą pamiętnika z przygotowań do najważniejszego dnia w życiu. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest pomysłów. Jednak zanim zdecydujesz się na stworzenie własnej ślubnej przestrzeni w sieci, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Think Stock

Czy naprawdę chcesz, aby twój ślub stał się publicznym wydarzeniem? Wiadomo, że nie cały świat będzie wiedział o istnieniu twojej strony internetowej, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że informacje w sieci bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Wystarczy, że znajomy powie swojemu znajomemu i informacja pójdzie w świat. Dlatego zastanów się kilka razy, zanim zdecydujesz się publikować na niej wasze prywatne zdjęcia, czy szczegóły dotyczące ceremonii. Nigdy nie wiadomo kto wejdzie na Twoją stronę i jak wykorzysta zamieszczane przez Ciebie informacje.

Czy opowiadać historię waszego poznania? Oczywiście to wasz wybór – własna strona internetowa ma taki plus, że sami decydujecie co się na niej pojawi i w jakiej formie. Jeśli natomiast nie jesteście przekonani do dzielenia się szczegółami z waszego związku, to po prostu zrezygnujcie z tej zakładki.

Jakie informacje powinna zawierać ślubna strona? Jak wspomniałam wcześniej, wiele zależy od jej przeznaczenia i ilości szczegółów, jakie chcecie ogłaszać. Dla gości warto zamieścić datę i miejsce ślubu, informacje dotyczące miejsca składania życzeń i listę prezentów (jeśli taką sporządziliście). Można również przedstawić gościom menu, rozmieszczenie stolików i układ miejsc na sali. Ciekawym pomysłem jest stworzenie aplikacji, umożliwiającej internetowe potwierdzenie przybycia, czy listę muzycznych życzeń.

Ślubna strona internetowa może być bardzo pomocna, zwłaszcza jeśli spora część gości pochodzi spoza miejsca zaślubin. Wówczas nie trzeba wykonywać kilkunastu telefonów do jednej osoby, by upewnić się że przyjedzie, czy zostanie na noc i czy planuje przyjechać z osobą towarzyszącą. Może w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z publicznie dostępnej strony i założyć odpowiednie szyfry, które umożliwią dostęp do jej treści wyłącznie po podaniu loginu i hasła.

Ceremonia ślubu powinna być zarezerwowana dla młodej pary, ich rodzin i najbliższych znajomych, a nie dla całego świata. Choć z drugiej strony strona internetowa ułatwia komunikację i regularnie przypomina o zbliżającym się wielkim dniu. To także świetny sposób na przeżywanie tego dnia znacznie dłużej i wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Dla par, które rozważają stworzenie swojej ślubnej przestrzeni w sieci, zamieszczam kilka ciekawych inspiracji:

Annie and Renje
Less & Russ
A tented affair (William and Sarah)
Ali & Nick
Gopal and Seema

Tematy:

Nieprawidłowy email