Czy Melania Trump stanie się ikoną stylu?

20 stycznia, w dniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, eksmodelka ze Słowenii oficjalnie zostanie pierwszą damą. Szansa, że zasłuży na miano ikony stylu na miarę Jackie Kennedy, Betty Ford czy Michelle Obamy, jest jednak nikła, bo na razie żaden z wielkich projektantów nie chce jej ubierać. Czy popierająca Hillary Clinton branża dostrzeże w Melanii potencjał?

Foto: Getty Images

„Jestem demokratą, głosowałem na Hillary i żałuję, że nie wygrała. Ale nawet gdyby została prezydentem, nie chciałbym, żeby nosiła moje ubrania, bo są zwyczajnie za drogie, a kobieta na takim stanowisku powinna być bliska ludziom”, mówi Tom Ford, który już kilka lat temu odmówił współpracy z Melanią Trump, uznając, że to nie jego „estetyka”. Teraz, gdy Hillary pożegnała się już z prezydenturą, a w Białym Domu jako pierwsza dama zamieszka Melania, amerykański projektant i reżyser nie ma zamiaru zmieniać zdania.

Do bojkotu pani Trump, z domu Knavs, namawia ubierająca Michelle Obamę Sophie Theallet, francuska projektantka z atelier w Nowym Jorku. Retorykę, którą posługuje się prezydent elekt, określiła jako: „rasistowską, seksistowską i ksenofobiczną”, a projektowanie sukienek dla jego żony uznałaby za ciche wspieranie mowy nienawiści. Jej odważny post na Twitterze był retweetowany osiem tysięcy razy i zdobył 15 tys. lajków.

Po liście otwartym Theallet redaktorzy „Women’s Wear Daily” poprosili o komentarz czołowych amerykańskich projektantów. Michael Kors odmówił mieszania się w politykę. Carolina Herrera, choć przeciwna polityce Trumpa, powiedziała portalowi „Business of Fashion”, że nie zdziwiłaby się, gdyby w ciągu kilku miesięcy projektanci przekonali się do pierwszej damy. Biznes musi się kręcić, a Melania będzie „reprezentować Amerykę”, a co za tym idzie – nowojorską modę. „Nie ubieram ludzi, z którymi się nie zgadzam”, mówił Joseph Altuzarra w „New York Times”. „Ubieranie Melanii w ogóle mnie nie interesuje. Zajmę się raczej pomaganiem mniejszościom, którym zaszkodzi prezydentura jej męża”, ostro zareagował Marc Jacobs w „Women's Wear Daily”. Diane von Furstenberg przyjęła koncyliacyjny ton: „Pierwszej damie należy się szacunek. A branża mody powinna promować piękno i różnorodność, dając innym dobry przykład”. Vera Wang wystąpiła natomiast z apelem do Melanii o „wspieranie amerykańskiej mody tak, jak czyniły to jej poprzedniczki”.

Współpracy z kochającą luksus Melanią nie boi się natomiast Tommy Hilfiger. Projektant uważa, że pierwszej damy nie powinno się karać za skandaliczne słowa jej męża. „Każdy projektant powinien być dumny, mogąc ubierać tak piękną kobietę”, powiedział. „Po co mieszać politykę z modą? Wszyscy zabiegaliśmy o Michelle Obamę, dlaczego mielibyśmy ignorować Melanię?”, dodał. Jego poglądu nie podziela jednak nawet grono jego ambasadorek. Supermodelka Gigi Hadid, z którą Hilfiger zaprojektował kolekcję, na rozdaniu American Music Awards przedrzeźniała przyszłą pierwszą damę, w tonie podobnym do skeczy SNL „Melania Moments”.

Hilfiger ma za to w swoich powierzchownych opiniach sojusznika w Jeremym Scottcie, który powiedział „Vanity Fair”: „Cóż, Melania dobrze wygląda, ma dobrą figurę, ubrania na niej leżą. Ale jeszcze nie wiem, kim ona naprawdę jest. W Michelle Obamie najpiękniejsza jest jej osobowość, dlatego wszyscy chcieliśmy ją ubierać”.

Foto: East News Melania Trump

Czy postępowi z założenia projektanci głoszący równość płci, szacunek dla każdej orientacji seksualnej i wspieranie mniejszości, mogą odmówić szycia dla Melanii Trump, nawet jeśli jej męża uważają za diabła wcielonego, który doprowadzi Amerykę do upadku?

Na to pytanie każdy z projektantów odpowie nie przed swoim sumieniem, a raczej pod surowym spojrzeniem dyrektora finansowego swojej firmy. Chociaż obroty marek współpracujących z Melanią mają szansę wzrosnąć, skandal tylko im zaszkodzi. Masowe palenie sneakersów New Balance po poparciu dla Trumpa niech będzie przestrogą dla tych, którzy pochopnie przyklaskują Melanii i jej mężowi.

Magazyny o modzie też nie tworzą wspólnego frontu w kwestii stylu Melanii lub jego braku. „W InStyle'u Melanii nie zobaczycie”, mówi nowa naczelna magazynu, Laura Brown. Nie wypowiedziały się natomiast Cindi Leive z „Glamoura”, Robbie Myers z „Elle”, ani Glenda Bailey z „Harper's Bazaar”. Ten ostatni magazyn opublikował jednak sesję z Melanią rok temu. Płomienny manifest wrzuciły na stronę dziewczyny z Fashionista.com. „Nie chcemy wspierać rządu, który zagraża kobietom, mniejszościom i imigrantom”, piszą. Zapowiadają, że o ubraniach Melanii będą pisać tylko przy oficjalnych okazjach takich jak przyjęcia w Białym Domu, gala MET czy podróże zagraniczne. Nacisk kłaść będą na adekwatność do okazji, wsparcie rodzimych projektantów, a także noszenie marek ze średniej półki.

Trudno się dziwić głosom oburzenia, jako że grupa trzymająca władzę w modzie popiera demokratów. Anna Wintour, która trzy razy zaprosiła na okładkę Michelle Obamę, otworzyła nowojorski tydzień mody aukcją charytatywną na rzecz fundacji Clintonów.

Niechęć mody do Melanii jest podyktowana nie tylko poglądami jej męża, ale także tym, że choć pierwsza dama ma bliskie związki z modą, stylem przypomina raczej żonę ze Stepford albo sekretarkę pnącą się po szczeblach korporacyjnej kariery niż indywidualistkę Jackie Kennedy. Kariera modelki nie zawiodła Melanii na wybieg Chanel, więc pierwsza dama modę nazywa „trudnym biznesem”. Projektowanie własnej linii biżuterii dla QVC zawiesiła na czas kampanii. Nie wiadomo jeszcze, czy powróci do biznesu po 20 stycznia.

Chociaż bywa porównywana do Carli Bruni-Sarkozy (chyba raczej ze względu na długie nogi niż nienaganny gust), sama pani Trump nie chce zdradzić, czyim stylem się inspiruje. „New York Times” przypomniał więc ostatnio jej wypowiedź sprzed 16 (!) lat. „Jeśli mój mąż zostanie kiedyś prezydentem, będę nosić się tradycyjnie jak Betty Ford czy Jackie Kennedy”. Redakcja od razu wytknęła pierwszej żonie nieznajomość historii mody. Jackie w latach 60. i Betty w latach 70. dalekie były od „tradycjonalizmu”, a raczej rewolucjonizowały to, co wcześniej uważano za ubiór godny pierwszej damy. Nie mówiąc już o tym, że pani Ford była walczącą feministką, która głośno wypowiadała się w kwestii prawa do aborcji i równouprawnienia kobiet w pracy. „NYT” sugeruje też, że Melanii bliżej raczej do wpatrzonej w męża Nancy Reagan.

Foto: East News Melania Trump

Podczas gdy Jackie nosiła Chanel i Diora, w trakcie kampanii prezydenckiej Trumpa, Melania nie zaskoczyła ubiorem. Rzecznik prasowy Trumpa zapewnia, że Melania nie pracuje z nikim na stałe, a swoje ubrania kupuje w internecie. Projektanci, którzy w mediach społecznościowych szczycą się, gdy ich sukienki noszą rozpoznawalne osoby, o garderobie Melanii milczeli jak zaklęci. Pani Trump stylizowała się sama, inwestując w drogie kreacje domów mody. W małych białych i małych czarnych starała się uchodzić za poważną, ale kobiecą, skromną, choć seksowną. Udał jej się ten szpagat na żyletce? Z jej różowej bluzki z kokardką za 5 tys. zł. od Gucci wyśmiewało się większość portali. Lepiej odebrano biały kombinezon od Ralpha Laurena, który wybrała na wieczór wyborczy. Ale czy po kilku konserwatywnych kreacjach, które wyróżniały odrobinę zbyt słodkie detale – bufki i kokardki – można wywnioskować, jak ubierać się będzie Melania? Ubranie jest tylko elementem jej wizerunku, który można określić jako „miss na wczesnej emeryturze”. Sztywna fryzura, która wygląda, jakby wymagała poprawek stylisty trzy razy dziennie, makijaż-maska w klimacie Kardashianek i opalenizna, która upodabnia ją do męża, mogą jako projekt estetyczny trafić do części wyborczyń Trumpa – małomiasteczkowych mam, których największą ambicją są idealnie ułożone włosy. Miejsca Michelle Obamy, której osobowość ożywiała każdą kreację, raczej nie ma szansy zająć. Projektanci prześcigali się, żeby ubierać ulubienicę branży, a ona z wdziękiem zestawiała suknie Jasona Wu, Tracy Reese czy Michaela Korsa z ubraniami z marek ze średniej półki. Jej wpływ na sprzedaż amerykańskiej mody (lubiane przez nią marki zarobiły razem 2,7 miliarda dolarów) jest porównywalna tylko z „Kate Effect”, dzięki któremu Brytyjczycy zarobili miliard funtów na ubraniach promowanych przez Księżną Cambridge.

Jeśli założymy więc, że ikona stylu musi mieć charyzmę, odwagę i osobowość, nie wróżymy Melanii przyszłości pupilki projektantów. Ale nie można przeceniać bezkompromisowości branży. Koniunkturalni oportuniści z pewnością uznają, że szyjąc sukienki dla pani Trump, wcale nie popierają pana Trumpa. A ten, kto dokona metamorfozy Melanii z podmiejskiej miss piękności w indywidualistkę, ma zapewnione zyski na najbliższe cztery lata.

Tematy:

Nieprawidłowy email