Manet - świat sportretowany

Edouard Manet to jeden z pierwszych twórców malarskich, który docenił współczesnego mu człowieka i jego otoczenie. Wystawę jego niezwykłych portretów można oglądać do 14 kwietnia w Royal Academy of Arts w Londynie.

http://www.royalacademy.org.uk/

Pamiętacie scenę z filmu „Amelia”, w której Raymond Dufayel opowiada o tym jak spędza wolny czas malując kopię słynnego obrazu Edouarda Maneta „Śniadanie wioślarzy”? Ten filmowy sympatyczny staruszek tłumaczył Amelii jak magiczny jest to obraz i jak genialnym obserwatorem ludzkich uczuć był francuski impresjonista.

Zauważyli to również twórcy londyńskiej wystawy „Manet. Portraying Life”, którzy postanowili zorganizować pierwszy retrospektywny przegląd portretów Edouarda Maneta.

Choć około połowa malarskiego dorobku Edouarda Maneta to portrety, jak dotąd nikt wcześniej nie poświęcił im tyle uwagi.

Na wystawie zorganizowanej w Royal Academy of Arts zobaczyć można ponad 50 portretów malarza. Ich główną bohaterką jest ukochana żona artysty – Suzanne Leenhoff, ale znajdziecie tu również przenikliwe spojrzenia Antonina Prousta, Emila Zoli czy Stephana Mallarmego.

http://www.royalacademy.org.uk/

Edouard Manet to jeden z pierwszych twórców malarskich, który docenił współczesnego mu człowieka i jego otoczenie. Nie chciał malować kolejnych alegorii, scen biblijnych czy mitologicznych. Pragnął opisywać za pomocą pędzla znane mu miejsca i ludzi. Dokumentować w bardzo emocjonalny i głęboki sposób to, obok czego dotychczas paryscy akademicy przechodzili obojętnie.

Nic więc dziwnego, że wybitny obserwator rzeczywistości miał mnóstwo zamówień na portrety. To one, zebrane w jednym miejscu i czasie przez twórców londyńskiej wystawy, opowiedzą Wam historię o tym, jaki był świat – ludzie, miejsca, moda i obyczaje, w którym żył i tworzył Edouard Manet.

„Manet. Portraying Life” w Royal Academy of Arts od 26 stycznia do 14 kwietnia 2013 roku.

Tematy:

Nieprawidłowy email