Katolicyzm, celebrytyzm i belgijska moda – czyli mały fashion week w… Toruniu!

A właściwie weekend. Przez dwa dni – 17-18 maja – o modzie dyskutować będą tu projektanci mody i światowi specjaliści. A wszytko po to, by obalić myślowe schematy.

Wojtek Olech, CSW Toruń 2013

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwa wystawa „Cuda niewidy”. Ekspozycja to część cyklu wystawienniczego Expanding Boundaries, który ma poszerzać granice i burzyć schematy, tym razem te dotyczące mody. Dlatego na „Cudach” nie ma ani haute couture, ani pret-a-porter, ani konfekcji. Na wystawie rządzą za to emocje oraz eksperyment. Znajdziecie tu m.in. bolesną biżuterię wykonaną z prawdziwych łez (www.tomokohayashi.com) czy akcesoria naśladujące formy kości (www.anarajcevic.com). Gwiazdą wystawy jest Hussein Chalayan. Znany kreator mody i artysta pokazuje film „Nieobecna obecność”, w którym Tilda Swinton wydobywa DNA z ubrań emigrantek przybywających do Wielkiej Brytanii po to, by poddać je rozmaitym testom.

Wojtek Olech, CSW Toruń 2013
Wojtek Olech, CSW Toruń 2013

Ofiara gwałtu zostaje celebrytką

Kulminacją „Cudów” ma być Europejska Noc Muzeów – odbędzie się już 18 maja.

Z tej okazji toruńskie CSW zaprasza na modowy weekend (17-18 maja), podczas którego odbędzie się m.in. prezentacja Bogomira Doringera. Urodzony jeszcze w Jugosławii artysta i projektant mody pokaże „Modę i rozpacz”. Projekt artystyczny porusza ciemnie strony pop kultury i współczesnej Austrii. Twórca zastanawia się nad fenomenem Nataschy Kampusch – austriackiej dziewczynki porwanej przez Wolfganga Priklopila. Zbrodniarz nie tylko więził dziewczynę przez 8 lat w swojej willi, ale również wielokrotnie ją gwałcił. Kampusch po ucieczce w 2006 roku stała się... celebrytką. Prowadziła talk show w austriackiej telewizji, pojawiała się w popularnej prasie i w kronikach towarzyskich. Jej zdjęcia obiegły cały świat. Natascha Kampusch stała się w pewnym sensie ikoną i brandem Austrii, kształtującym wyobrażenie o alpejskim kraju. Dziewczyna i jej medialny wizerunek, był dla Doringera punktem wyjścia do zaprojektowania bluzy i stworzenia rozbudowanego projektu artystycznego o rozpaczy, która często łączy się z ubraniem.

Wojtek Olech, CSW Toruń 2013
Wojtek Olech, CSW Toruń 2013

Katolicyzm i hipisizm

Kolejne wydarzenie, którego nie można przegapić to prezentacja belgijskiej marki KRJST. Designerów inspirują dwa odległe światy. Jednym z nich jest katolicyzm – jego symbole, ikonografia i formy, które znamy z kultowych rzeźb, świątyń czy obrazów. Na drugim biegunie jest kultura hipisów z całym bagażem psychodelii, chaosu, ale także równowagi i miłość, która charakteryzowała subkulturę hippie.

Wojtek Olech, CSW Toruń 2013
Wojtek Olech, CSW Toruń 2013

Kontrowersyjne? Z pewnością Polakom przyda się świeże spojrzenie na dominującą w kraju religię, a szczególnie w mieście, w którym coraz bardziej rozpycha się imperium Tadeusza Rydzyka. Trudno również o mniej modowe inspiracje niż hipisizm (zniknął z wybiegów i rzadko wraca) i katolicyzm, którego od czasów Arkadiusa chyba nikt trafnie nie zinterpretował. Czy zrobią to belgijskie projektantki z KRJST?

Wojtek Olech, CSW Toruń 2013
Wojtek Olech, CSW Toruń 2013

Kuratorzy CSW w Toruniu udowadniają, że moda to poważna sprawa i żeby o niej mówić nie trzeba robić bazaru i zapraszać tłumu celebrytek. Toruńskie wydarzenia potwierdzają również, że modę pokazywać można także poza metropolią i w poważnej, publicznej instytucji.

Wojtek Olech, CSW Toruń 2013
Zdjęcia vuMag BlueServices

Oprócz wspomniany prezentacji szczególnie polecam dwa wydarzenia:

Zwiedzanie wystawy z kuratorką, a jest nią sama Dobrilia Denegrii – rzymska kuratorka, która została dyrektorką programową CSW w Toruniu. Zbiórka 18 maja o 21.00 przy recepcji

A także na spotkanie z Kaatem Debo – dyrektorką MoMU czyli Muzeum Mody w Antwerpii, jednej z czołowych tego typu placówek na świecie. 17 maja, 18.30 LabSen CSW.

Wstęp na wszystkie wydarzenia WOLNY

www.csw.torun.pl

Tematy:

Nieprawidłowy email