Muza projektanta  

Londyn rozpływa się w upale. To chyba najgorętszy dzień tego roku. Przed pracownią Gilesa Deacona przy Brick Lane kręci się młodzież w kusych kombinezonach i crop topach. W pracowni londyńskiego projektanta moda uliczna nie ma prawa bytu – to strefa haute couture. Tu królują tkane na zamówienie eleganckie żakardy i ręcznie malowane złote pióra, suknie tak przepyszne, zachwycające i tak kosztowne, że równie dobrze mogłyby być wyposażone we własne systemy zmiany pogody.

Foto: Getty Images

Za zamkniętymi drzwiami Deacon udziela instrukcji Gwendoline Christie (gwiazda ”Gry o tron” i ”Gwiezdnych wojen”, a prywatnie jego życiowa partnerka), która przegląda zdjęcia stylizacji z jego pierwszej kolekcji haute couture.

Foto: gwendoline-christie.com Gwendoline w sukienkach z kolekcji Giles Deacone Couture / fot. Charlotte Hadden

Jej imponujący wzrost – mierzy 191 cm – i majestatyczna pewność siebie, na jaką pozwolić sobie może tylko aktorka, która z jednakową swobodą wciela się w szekspirowską królową i dowódcę Szturmowców, sprawiają, że Christie wydaje się wprost stworzona do noszenia sukni, zwłaszcza tak ekscentrycznych i niepowtarzalnych, jak te projektu Deacona. W jedwabnej sukni w jaja ptaków z Wysp Brytyjskich emanuje spokojem i pewnością siebie, na jakie większości kobiet pozwalają tylko ulubione dżinsy.

Foto: Materiały prasowe Christie jako Kapitan Phasma (po lewej) i Brienne z Tarthu (po prawej)

”Giles od dawna jest jednym z moich ulubionych projektantów”, pisze Christie w emailu już po naszym spotkaniu. ”Ma dwie cechy, które lubię w artystach: dziką wyobraźnię i formalną dyscyplinę. [Jego projekty] mogą być praktyczne, a jednocześnie pełne fantazji, posągowe i ożywiające wyobraźnię, ale zawsze czujesz się w nich doceniona jako kobieta… Są odważne, a ich śmiałość dodaje kobiecie pewności siebie. Tym sposobem projektant ma nad nami ogromną władzę. Jego kreacje mają osobowość”.

Christie i Deacon, którzy są parą od prawie czterech lat, wspólnie projektują dla niej kreacje na   czerwony dywan (np. czarną suknię zdobioną strusimi piórami, którą miała na sobie podczas londyńskiej premiery „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy”).

Foto: Getty Images Christie w sukienkach Gilesa

- Praca z partnerką to ogromna przyjemność – mówi Deacon, siedzący przy stole w swojej pracowni. - Gwendoline jest fantastyczną muzą. Sama w sobie jest wyjątkową postacią, a do tego w swojej karierze zagrała wiele genialnych ról. Ma niesamowitą umiejętność transformacji, a to z punktu widzenia projektanta zawsze jest interesujące.

Christie przyznaje, że fascynują ją postaci ukryte w kostiumach. – Praca polegająca na przyjmowaniu tak różnych form to niesamowite doświadczenie – mówi. – Ostatnio miałam okazję nosić kostiumy ze zbroi, ich struktura była dla mnie równie fascynująca co suknie haute couture.

W styczniu Deacon zawiesił pracę nad podstawową linią, by w pełni skoncentrować się na swojej pierwszej kolekcji couture, którą właśnie zaprezentował w Paryżu - wciąż jest oszołomiony i uszczęśliwiony ”naprawdę cudownymi, pełnymi zachwytów recenzjami”. Już wcześniej uchodził za projektanta tworzącego najbardziej w stylu couture w całym Londynie. Jego bogate, niemal teatralne kreacje mają znacznie więcej wspólnego z artystycznym performancem niż z wybiegami.

Foto: gwendoline-christie.com Christie z partnerem, Gilesem Deaconem. Gwedoline ma na sobie suknię w stylu empire z satynowej organzy zdobioną ręcznie malowanymi złotymi piórami / fot. Charlotte Hadden

Kolekcja podstawowa Deacona, owoc współpracy z kilkoma znanymi markami (Ann Summers, pralki LG), adresowana jest do niewielkiej, ale wiernej grupy prywatnych klientek. Kolekcja couture nie była dla niego zwrotem w karierze, a raczej krokiem do przodu. – Tym, co najbardziej lubię tworzyć, i co najbardziej kochają nasze klientki są piękne, ręcznie szyte suknie - mówi.

Foto: giles-deacon.com Drapowana suknia z wzorzystego różowego jedwabiu z gorsetem zdobionym haftem / kolekcja Giles Deacon Couture

Inspiracją dla Deacona była Ottoline Morrell, brytyjska arystokratka i mecenas Grupy Bloomsbury, swego czasu słynąca na równi ze swoich przyjęć i romansów (była kochanką m.in. filozofa Bertranda Russella i artystki Dory Carrington). Lady Morrell lubiła wymyślać kreacje na rozmaite spotkania towarzyskie, jej pomysły to m.in. szmaragdowa suknia z jedwabnego żakardu z wstawkami z siateczki zdobionej kryształkami; suknia z różowej satyny z haftowanym gorsetem zdobiona pierzastymi liśćmi; czy dopasowana do sylwetki suknia ze srebrnego jedwabnego żakardu z marszczoną aksamitną pelerynką.

Foto: giles-deacon.com Szmaragdowa suknia z żakardu zdobiona kryształkami Swarovskiego z debiutanckiej kolekcji couture Gilesa Deacona

Projektując większość kreacji Deacon miał na myśli określonego odbiorcę. W grupie 25-30 klientek z całego świata są panie w wieku od 25 do 70 lat. Dowiadują się o nim ”od znajomych”. A jacy to znajomi! – Przyjaźnię się z saudyjską księżniczką, która przedstawiła mnie swoim przyjaciółkom – mówi projektant.

Za szyte na miarę sukienki dzienne trzeba zapłacić od ośmiu tysięcy funtów wzwyż, kreacje wieczorowe zaczynają się od 24 tysięcy funtów, a ekstrawaganckie suknie ślubne mogą kosztować nawet 120 tysięcy funtów.

Ich wartość po części wynika z tego, że Deacon zwykle tworzy po jednym egzemplarzu kreacji. – Moje klientki oczekują pięknych rzeczy, stworzonych wyłącznie z myślą o nich i są gotowe za to zapłacić.

W odróżnieniu od kolekcji gotowych kreacji, które powstają w ciągu sześciu miesięcy, pracownia Deacona potrzebuje zaledwie trzech miesięcy na uszycie sukni couture. Jego pracownicy tworzą cyfrowe awatary każdej klientki i mogą przesłać trójwymiarowe propozycje szytych na miarę kreacji do obejrzenia w dowolnym miejscu i czasie – np. na jachcie czy w ośrodku wypoczynkowym w górach.

Tym sposobem couture, najbardziej uświęcony i ezoteryczny zakątek świata mody, jest zawsze na czasie. – Lubię mieć nad wszystkim kontrolę, a moda couture mi na to pozwala – mówi Deacon. – Chcę, by moja marka była bardzo nowoczesnym domem mody XXI wieku.

Tłumaczenie: Lidia Rafa

Tematy:

Nieprawidłowy email