Gloria Steinem uhonorowana statuetką Diane von Furstenberg

Już po raz 5-ty rozdano nagrody DVF, które co roku wędrują do udzielających się społecznie kobiet. Słynna amerykańska feministka i dziennikarka Gloria Steinem została uhonorowana za całokształt swojej działalności.

Getty Images

5 lat temu Diane von Furstenberg wpadła na pomysł, by wraz z jej rodzinną fundacją Diller-von Furstenberg stworzyć inicjatywę, która będzie wyróżniać wyjątkowe kobiety. Od tego czasu rok rocznie statuetki DVF trafiają w ręce kobiet, które swoim zaangażowaniem, poświęceniem i pracą zmieniły los potrzebujących pomocy ludzi.

W tym roku laureatkami DVF Awards są: Kah Walla (działaczka polityczna w Kamerunie), Liron Peleg-Hadomi (organizatorka izraelskiej społeczności) i Noha Khatieb (arabska nauczycielka), Alicia Keys i Veronica Scott. Gloria Steinem odebrała nagrodę za całokształt swoich dokonań, które miały niemały wpływ na życie współczesnych kobiet.

Gloria jest amerykańską dziennikarką i znaną feministką. Zasłynęła dzięki artykułowi After Black Power, Women's Liberation, w którym wyraża swoją aprobatę dla aborcji. Głośnym echem odbił się jej artykuł o pracy króliczków z klubów Playboya. Gloria wcieliła się w postać jednej z pracownic takiego klubu, by na własnej skórze poznać specyfikę tego zawodu i warunki pracy traktowanych przedmiotowo kobiet. Gloria Steinem założyła feministyczny magazyn Ms i była agentką CIA. Pod koniec marca obchodziła swoje 80-te urodziny, dlatego odebrana nagroda DVF była jeszcze bardziej symboliczna.

-Ludzie często powtarzają mi, że tak wiele w życiu poświęciłam pracując na rzecz kobiet, że najwyższa pora zrobić coś dla siebie. I myślę sobie, że do cholery jasnej, ja nic nie poświęciłam! – powiedziała dosadnie Gloria, której mocne słowa wzbudziły falę aplauzu – Uważam, że mam ogromne szczęście, że każdego dnia mogę pracować z ludźmi, których uwielbiam, szanuję i do których mam zaufanie. Jestem wdzięczna, że dajemy sobie wzajemną siłę do tworzenia możliwości pomocy innym ludziom i robienia czegoś ważnego w życiu – powiedziała Gloria odbierając nagrodę.

Diane von Furstenberg i Gloria Steinem/Getty Images
Getty Images
Barack Obama wręcza Glorii Steinem Prezydencki Medal Wolności, 20 listopada 2013/ Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email