Cud albo Krakowiaki i Górale

Z okazji 250. rocznicy powstania teatru publicznego w Polsce na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej będzie można zobaczyć Cud albo Krakowiaki i Górale, wodewil z muzyką Jana Stefaniego i librettem Wojciecha Bogusławskiego.

Cud albo Krakowiaki i Górale / Teatr Wielki – Opera Narodowa

Spektakl uznany już ponad 200 lat temu za pierwszą polską operę narodową jest dla historii teatru w naszym kraju dziełem fundamentalnym. Po latach inscenizowania Krakowiaków i Górali zgodnie z wyobrażeniami o przeszłości przyszedł czas na realizację, której siłą jest pełny zwrot w stronę muzycznej przeszłości.

Do projektu zaangażowana została bowiem 30-osobowa orkiestra złożona z muzyków grających na instrumentach historycznych. Brzmienie dzieła Jana Stefaniego ma szansę po raz pierwszy zaprezentować się w swoim oryginalnym kształcie. Zespół przygotowuje pod kątem wykonawstwa wybitny polski klawesynista, specjalista w zakresie wykonań muzyki dawnej, Władysław Kłosiewicz, a wraz z nim Grzegorz Lalek (instrumenty smyczkowe) i Tytus Wojnowicz (instrumenty dęte). Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, autorką scenografii i kostiumów jest Izabela Chełkowska. Zaśpiewają adepci Programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa”, prowadzonego od 2009 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej programu mającego na celu wspieranie rozwoju kariery zawodowej młodych wokalistów.

Cud albo Krakowiaki i Górale / materiały prasowe

„Cud albo Krakowiaki i Górale”

Jan Stefani / Wojciech Bogusławski

premiera: 13/03/2015

Tematy:

Nieprawidłowy email