Chcę być silna, nie chuda

Coraz więcej kobiet podpisuje się pod hasłem, że ”siła to nowa chudość” – że lepiej mieć ciało umięśnione niż kościste. Ten trend przybiera na sile od pięciu lat.

fot. Getty Images

Kiedy Kristin Rance około roku temu zapisała się do siłowni CrossFit w Waszyngtonie, miała w głowie jedną wizję: mięśnie. Ta 30-letnia matka dwójki dzieci chciała po spojrzeniu w lustro zobaczyć kogoś, ”kto wygląda, jakby ćwiczył, chociaż nie napina mięśni”, mówi Rance. Jak nie chciała wyglądać? Chudo.

Siłownie zbudowały wokół motta ”siła to nowa chudość” całe kampanie marketingowe, w ogłoszeniach występują pakujące się kobiety z mięśniami jak skała, a zajęcia reklamowane są jako służące budowie mięśni, nie zaś zrzucaniu wagi.

Samo hasło też doczekało się kontynuacji: osobista trenerka i blogerka z Teksasu Marsha Christensen zarejestrowała je jako znak towarowy w 2012 roku i sprzedaje teraz ponad 400 różnych artykułów online. Jej strona na Facebooku ”strong is the new skinny” (siła to nowa chudość) została już polubiona przez prawie 117 tys. osób.

Chude jak patyk figury głodujących modelek z wybiegu to już nie to: kobiety chcą mieć ramiona jak Michelle Obama, mięśnie brzucha jak Jillian Michaels (amerykańska trenerka – przyp. Onet), a nogi jak Lolo Jones (amerykańska biegaczka – przyp. Onet). Dziś ”za fajne uważa się silne ciało i pozytywny obraz ciała”, twierdzi dyrektorka naczelna waszyngtońskiej siłowni Vida Fitness Nancy Burnham.

Strong Is The New Skinny / Facebook Strong Is The New Skinny

Specjaliści od zdrowia niepokoją się jednak, że ten trend także nie jest dobry, jak mogłoby się wydawać, gdyż uwaga koncentruje się nadal na wyglądzie kobiet, zamiast na ich osiągnięciach. Ich zdaniem równie zniechęcające jest to, że kobiety są obecnie tak samo niezadowolone ze swoich ciał jak kilkadziesiąt lat temu.

- Kobieta uprawiająca sport prezentuje nieco zdrowszy wizerunek ciała niż Kate Moss, Twiggy czy inne superchude supermodelki – mówi psycholog z Boise State University Mary Pritchard, która bada zwyczaje żywieniowe i wizerunek ciała. – Ale jednocześnie nadal jest on nierealistyczny. Mamy pracę, mamy dzieci, mamy rodziny. Nasza praca nie polega na tym, żeby wyglądać i być jak sportowiec olimpijski.

Mięśnie to tylko najnowszy ”niezbędny atrybut” amerykańskiej kobiety. W latach 50. podziwiały one kształty Marilyn Monroe, ale w latach 70. zapanowała moda na chudość. Przeprowadzone na szeroką skalę badania dotyczące kobiet wykazały, że umięśnienie ”wkradało się” do tego ideału od mniej więcej 30 lat – mówi psycholożka Rachel Calogero z Univeristy of Kent w Wielkiej Brytanii. Ale nie wypycha z niego chudości.

- W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy coś, co nie występowało wcześniej: kobiety deklarują, że są niezadowolone nie tylko ze swojej wagi, ale i z masy mięśni – mówi.

Innymi słowy, badanie sugeruje, że hasło ”siła to nowa chudość” zawiera tylko połowiczną prawdę, bo w rzeczywistości ”siła i chudość to nowa chudość”.

Eksperci twierdzą, że powodem mody na mięśnie jest wzmożone zainteresowanie mediów kobietami uprawiającymi sport. – Kobiety wchodzą na sportową scenę pełną parą – mówi Calogero. – Cenimy ich sukcesy i osiągnięcia, więc typ ciała, który się z tym kojarzy, zaczynamy włączać co naszych ideałów.

Na przykład w 2012 roku na olimpiadzie letniej w Londynie amerykańskie sportsmenki nie tylko po raz pierwszy przeważały liczebnie nad swoimi kolegami, ale także znalazło to odzwierciedlenie w relacjach prasowych. Po raz pierwszy kobietom przypadło więcej czasu antenowego i wzmianek w eterze niż mężczyznom, wynika z badania ”Journalism and Mass Communication Quarterly” pod kierownictwem Andrew Billingsa z University of Alabama.(…)

Ale poza olimpiadą medialne relacje na temat sportsmenek wciąż są w tyle. Przykładowo ubiegłoroczna analiza w ”International Review for the Sociology and Sport” wykazała, że kobiety widniały na mniej niż 5 proc. okładek pisma ”Sports Illustrated” w latach 2000-2011.(…)

fot Facebook Strong Is The New Skinny

I nawet kiedy sportsmenki zwrócą na siebie uwagę mediów, często są chwalone bardziej za wygląd niż osiągnięcia – chociaż są postępy, wykazał raport.

- Czasem nam się wydaje, że zaczynamy podziwiać silne kobiet, ale ja bym tego od razu nie kupował, bo podziwiamy silne kobiety, które w tradycyjnym wyobrażeniu wyglądają nadal kobieco – mówi Calogero. – Jest wiele kobiet, które tak nie wyglądają, i choć są nadzwyczaj silne i utalentowane, lekceważy się je i marginalizuje.

Bywalczynie siłowni i specjaliści od fitness twierdzą, że pragnienie posiadania mięśni przez kobiety wynika także z obecnych trendów w doborze ćwiczeń, które wymagają siły. Według badania profesjonalistów od fitness, przeprowadzonego przez Amerykański College Medycyny Sportowej, trening przedziałowy o wysokiej intensywności – charakteryzujący się krótkimi partiami intensywnego wysiłku – został uznany za topowy trend w fitnessie w 2014 roku.(…)

- To coś więcej niż szkoła tańca czy aerobik na schodku. Te zajęcia są wymagające pod wieloma względami. Trzeba nie tylko być silnym, ale też potrafić robić pompki, podciągnięcia, przysiady, zeskakiwać z ławki i machać giriami (ciężarami do ćwiczeń – przyp. Onet) – mówi Brian McGee, trener osobisty i właściciel studia fitness FIT 360 w Dystrykcie Kolumbia. – To trudne ćwiczenia wymagające siły.

fot. Facebook Strong Is The New Skinny

Uczestnicy twierdzą, że grupowy trening przedziałowy o wysokiej intensywności nie tylko wyrabia mięśnie, ale też buduje więzi koleżeńskie. Poza tym pozwala osiągać wciąż nowe cele. To pociągało Rance, która nie potrafiła zrobić pompki, gdy po raz pierwszy poszła na zajęcia CrossFit. Sześć miesięcy później wydłużyła serię wykonywanych pompek do 10 i ponaddwuktronie zwiększyła ciężar drążka podnoszonego z ziemi na wysokość ramion.

- Widok dziewczyn cieszących się ze swojego nowego rekordu w podnoszeniu ciężarów jest niesamowity – mówi Teresa Harris, trenerka w siłowni Rance. – Nie liczy się, jak mało zjadły; ekscytuje je to, że są silne.

Niezależnie od tego, czy siła to rzeczywiście nowa chudość, większość specjalistów od fitnessu zgadza się, że tak powinno być. Trening siłowy jest szczególnie ważny dla kobiet, mimo utrzymującego się przesądu, że nabiorą przez to masy. – Wyrabianie mięśni pomaga zapobiegać osteoporozie, przyśpiesza metabolizm, poprawia równowagę i stabilność, a także wpływa korzystnie na system odpornościowy, twierdzą.

- Silniejsze ciała szybciej zdrowieją i nie łamią się tak łatwo, jeśli w ogóle – mówi McGee. – Znacznie zmniejsza się ryzyko przeróżnych chorób.

Tematy:

Nieprawidłowy email