Brzydkie focie w internecie

Jesteście znudzeni sweet fociami z dziubkami zamiast prawdziwego uśmiechu? Najnowszym trendem w fotografii są brzydkie focie („ugly selfie”).

www.reddit.com

Najlepsze poranki z VU - [url=https://www.facebook.com/pages/VU-MAG/383093101772373?ref=ts&fref=ts]Polub nas na Facebooku!

Nasze konta na portalach społecznościowych są zalewane tysiącami zdjęć, których głównym zadaniem jest podkreślenie atrakcyjności fizycznej autora oraz wzbudzenie zainteresowania i zazdrości innych. Modelki, celebrytki, bloggerzy, gwiazdy Instagrama czy nawet znajomi – większość z nich do perfekcji opanowała sztuczki pozwalające na wykreowanie świata, który jest daleki rzeczywistości. Jeśli nie należymy do garstki osób ciągle śledzonych przez paprazzi, znajdujemy się w dobrej sytuacji, gdyż nikt poza nami nie musi oglądać naszych kiepskich zdjęć. A zdarzają się one nawet tym najpiękniejszym. Dzisiaj mamy technologię, która pozwala nam kontrolować sposób w jaki widzą nas inne osoby. Tymczasem to właśnie brzydkie zdjęcia robią dzisiaj największą furorę. Są prawdziwe i rozśmieszają do łez.

www.reddit.com

Trend na brzydkie focie zapoczątkowała dwa lata temu amerykańska artystka Sonya Renee Taylor. Jako zdjęcie profilowe na Facebook’u ustawiła to najbardziej przez siebie znienawidzone. Powtarzała to co poniedziałek i w ten sposób rozpoczęła inicjatywę nazwaną „Bad Picture Monday”. W ślad za artystką poszły inne osoby. Dzisiaj ruch „The Body is not an Apology” ma 16 tys. fanów na Facebook’u. – Zdałam sobie sprawę, że pozbywanie się brzydkich zdjęć z profilu wynikało z poczucia, że powinnam być widziana jedynie w pewien ściśle określony sposób – powiedziała Sonya.

Facebook

Sonya Renee Taylor i Clementine Ford

Kate Middleton pobiegnie w maratonie zaraz po porodzie?

Brzydkie focie dekonstruują obsesję publicznego pokazywania jedynie swojego idealnego wcielenia. Zamiast standardowego „dziubka”, dziewczyny pozują do zdjęć z dziwacznymi, asymetrycznymi minami. Zamiast pięknych krajobrazów, zdjęcia są robione podczas najmniej urokliwych momentów życia. - Brzydkie focie są satyrą, pokazują groteskę życia codziennego. Są odrzuceniem idei, że wszystko w naszym życiu musi pięknie wyglądać. – powiedziała amerykańska komiczka Katrin Hier.

www.reddit.com

Wizualna hiperbola w przypadku sweet foci i brzydkich foci stwarza pozory tego jak wyglądamy w rzeczywistości i jakie życie prowadzimy. Oba trendy są przejawem zjawisk socjologicznych, które szturmem opanowują społeczności internetowe. Każdy z nich pozwala na wykreowanie własnej rzeczywistości, w której jesteśmy tym kim chcemy być. W rzeczywistości nie jesteśmy ani tak piękni ani tak brzydcy. Z utęsknieniem czekamy na czasy kiedy w Internecie będziemy chcieli być takimi jakimi jesteśmy naprawdę.

Tematy:

Nieprawidłowy email