BIBA powraca! Barbara Hulanicki stworzy kolekcję jesień-zima 2015/2016!

Barbara Hulanicki – słynna polska projektantka, która w latach sześćdziesiątych podbiła świat mody, powraca w wielkim stylu! 78-letnia designerka zdradziła ostatnio na łamach Sunday Times, że planuje stworzenie kapsułkowej kolekcji dla marki Biba już jesienią 2015 roku.

Bulls Press

- Biba płynie w moich żyłach – podsumowuje.

Spódniczki mini, długie oversizowe płascze i pierzaste boa – to synonim stylu, który Barbara Hulanicki proponowała swoim klientkom pół wieku temu. Teraz – na fali najgorętszych trendów, które mocno inspirują się szalonymi latami sześćdziesiątymi, modowe rozwiązania projektantki są jak najbardziej na czasie.

Czy Barbara Hulanicki zamierza wskrzesić legendarny „The Biba Look” czy może pójdzie w zupełnie innym kierunku? Dowiemy się już za kilka miesięcy. Niezależnie od tego, powrót Barbary Hulanicki to wielkie wydarzenie, bo nazwisko "Hulanicki" rozpoznawalne jest na całym świecie! Urodzona w Warszawie ikona Londynu lat 60-tych, na zawsze zmieniła oblicze mody, tworząc pierwszą „sieciówkę“ na świecie.

Nic nie było, czyli Warszawa – Jerozolima – Brighton

Życie 76-letniej Barbary Hulanicki to podróż przez niezwykłe miejsca i przełomowe momenty XX wieku. Urodzona w Warszawie (skąd jej rodzina wyemigrowała gdy Barbara miała zaledwie trzy miesiące), dzieciństwo spędziła w Jerozolimie, by po wojnie, w wieku dwunastu lat przenieść się wraz z matką do Brighton, na południu Anglii. To właśnie tam, jako nastolatka, odkryła swoją pasję do mody. - Miałam wrodzoną skłonność do miejsc, w których niczego nie było – począwszy od Polski, przez Palestynę, po Anglię lat 50-tych, w której nie działo się absolutnie nic, a już na pewno nic związanego z modą - przyznała po wielu latach. Każdy, komu w tamtych czasach przyszło do głowy interesować się modą, mógł obrać tylko jeden kierunek – Paryż. Ale moda francuska, mimo że fascynująca, była całkowicie niedostępna dla przeciętnego człowieka – paryscy projektanci tworzyli niemal wyłącznie kolekcje haute couture.

Gdy ktoś chciał skopiować sukienkę podpatrzoną u Diora na wybiegu, musiał ją uszyć u krawca, na miarę, za mniejszą niż oryginalna, ale nadal ogromną sumę pieniędzy. Wychowywana w domu bogatej i surowej ciotki, Hulanicki już jako nastolatka zaczęła wyjeżdżać do Paryża, by realizować swoją pasję. Jej ilustracje modowe, które pokazała w kilku francuskich magazynach, podobały się tak bardzo, że zaczęła dostawać zlecenia od coraz bardziej prestiżowych tytułów, w tym m.in od Women’s Wear Daily czy Vogue‘a. To właśnie w Paryżu zrozumiała, że światu brakuje taniej mody dla młodych ludzi. Po powrocie do Brighton, pierwsze uszyte przez siebie sukienki sprzedawała za pomocą poczty wysyłkowej. Zgodnie z jej przypuszczeniami, zapotrzebowanie było tak ogromne, że wkrótce przeniosła się do Londynu, żeby wraz z przyszłym mężem Fitz‘em, wynająć maleńki sklepik, który nazwali BIBA…

Swingujący Londyn

Mimo, że przygoda z Bibą skończyła się dla niej prawie 40 lat temu, Hulanicki i Biba to nadal niemal synonimy. Rewolucja, której dokonała w Londynie początku lat 60-tych zmieniła oblicze mody demokratyzując ją i - po raz pierwszy w historii - czyniąc przystępną dla każdego. Supermodne, ultrakrótkie, kolorowe sukienki sprzedawane za odpowiednik dzisiejszych kilkunastu złotych (!) sprawiły, że do Biby zaczęły pielgrzymować dziewczyny z całego kraju. Za ladą stała m.in młodziutka Anna Wintour, a zdjęcia do katalogów robił Helmut Newton.

Ikony stylu brytyjskiej rewolucji takie jak: Twiggy (z którą nadal Barbara się przyjaźni), Marianne Faithfull czy Rolling Stonesi szybko podchwyciły propagowaną przez Hulanicki estetykę, będącą miksem stylu bohemy z elementami Art Nouveau i sporą dawką dekadencji. Swingujący Londyn lat 60-tych i 70-tych należał do nich. Żeby uhonorować wkład Hulanicki w rozwój brytyjskiej mody, we wrześniu 2012 roku królowa Elżbieta II, wręczyła projektantce najwyższe honorowe odznaczenie w Anglii, Order Imperium Brytyjskiego.

Welcome to Miami

Ci, którzy dzisiaj chcą podziwiać design legendarnej twórczyni Biby mogą upolować coś z jednej z wielu gościnnych kolekcji, które zaprojektowała w ostatnich latach m.in dla Topshopu czy Coccinelle, lub… pofatygować się do Miami. To właśnie tam, od ponad 20 lat, Hulanicki kreuje wizerunek wnętrz większości hoteli.

- Mieszkam na amerykańskiej plaży już prawie ćwierć wieku i powoli zaczyna mi się nudzić. Może czas na jakąś rewolucję? - zastanawiała się podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce, gdzie przyjechała na zaproszenie poznańskiego Art&Fashion Festival.

Zobaczcie najważniejsze momenty z historii BIBY!

Getty Images

Angielska top modelka - Twiggy podczas sesji zdjęciowej w sklepie Biba w dzielnicy Kensington. Londyn, 1971 rok.

Bulls Press

Projektantka przed swoim butikiem przy Church Street w Londynie w 1960 roku.

Bulls Press

Barbara Hulanicki, założycielka marki i sklepów Biba, podczas podpisywania swojej książki Welcome To Big Biba. Londyn, październik 2006 rok.

Getty Images

11 listopad 1980 rok - Barbara Hulanicki wraz z personelem w swoim nowym sklepie w Holland Park, Londyn.

Getty Images

Barbara Hulanicki jako zwyciężczyni Global Fashion Awards w 2011 roku. Na zdjęciu z jedną z głównych postaci biżuteryjnego giganta - Nadją Swarovski. Nowy Jork, 2011.

Getty Images

Sarah Burton, Sophie Fiennes, Philip Treacy, Barbara Hulanicki i Manolo Blahnik podczas imprezy A Celebration Of The Arts w maju 2012 w Londynie.

Getty Images

Barbara Hulanicki 25 lutego 1966 roku w jednym ze swoich sklepów.

Getty Images

Tłum młodych ludzi w kolejce do sklepu Biba przy Conduit Street w Londynie, luty 1979 rok.

Bulls Press

Barbara Hulanicki wciąż przyjaźni się z modelką Twiggy. Ikony mody spotkały się podczas debaty o zwalczaniu problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy Afryki. Spotkanie odbyło się w maju 2012 roku.

Bulls Press

Kate Moss i Barbara Hulanicki na otwarciu wystawy ilustracji projektantki w galerii sztuki Coningsby w Londynie.

Materiały promocyjne

Oto jedno z jej popisowych dzieł - apartament w hotelu Kent w Miami Beach.

Getty Images

Projektantka, będąca już ikoną mody wraz ze swoim mężem Stephen'em Fitz-Simon'em, 1975 rok.

Getty Images

Barbara Hulanicki - 23 czerwca 1975 roku.

Materiały promocyjne

Obecnie talent Barbary Hulanicki jest widoczny głównie w branży wnętrzarskiej. Założycielka Biby z pasją projektuje wnętrza hoteli, głównie w Miami.

Tematy:

Nieprawidłowy email