Skorzystaj z okazji i zmień pracę

Nie lubimy zmian. Ani tych niespodziewanych, wywracających dotychczasowe życie do góry nogami, ani tych, o których po cichu marzymy nocami, miesiącami nie mając odwagi od razu wprowadzić ich w czyn. Czy można zmienić to nastawienie?

Katarzyna Wierzbowska i Dorota Czekaj

Jak przestać bać się nowych rzeczy, nie martwić się pogarszającą sytuacją, tylko wykorzystać okazję i zmienić swoją pracę i życie? Jak stać się zmianą? To główny motyw konferencji Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, organizacji wspierającej zawodowe plany i działania.

Jej założycielki, Katarzyna Wierzbowska i Dorota Czekaj, o zmianach mogą powiedzieć dużo. Znają się od liceum – utrzymywały towarzyskie kontakty po studiach, założeniu rodziny, narodzinach dzieci. Obie kończyły podyplomowe studia MBA we Francji, bardzo podobnie rozwijały się ich kariery, ale do wspólnej decyzji o powołaniu fundacji wspierającej rozwój przedsiębiorczości kobiet każdą z nich doprowadziły inne motywy. – Moje życie zmieniło się bardzo gwałtownie, gdy międzynarodowy koncern, w którym pracowałam, postanowił w kryzysie wymienić dotychczasowych pracowników na tańszych – opowiada Dorota. – Straciłam nie tylko pracę, którą lubiłam, wysokie stanowisko, poczucie bezpieczeństwa, ale i wiarę w wartości, wyznawane zasady. Uświadomiłam sobie, że poświęciłam kilkanaście lat mojego życia na wprowadzenie na polski rynek jednej z największych światowych korporacji kosmetycznych, że utożsamiałam się z nią, mówiłam „moja firma” – a usłyszałam:„za twoją pensję możemy mieć trzech młodych pracowników, ty ze swoimi kwalifikacjami dasz sobie radę, znajdziesz inną pracę”. Nie chciałam oddawać mojej energii, lojalności i pasji przez kolejne lata życia innej firmie, która nie będzie naprawdę moja.

Foto: Materiały promocyjne

– Ja pracowałam najpierw w branży reklamowej, potem w branży PR, a następnie w branży doradczej i miałam mnóstwo pracy – mówi Kasia. – Tyle, że towarzyszyło jej poczucie, że to nie wygląda tak, jak powinno. Czułam, że po wielu latach doświadczeń zawodowych wypaliłam się w pracy, do której nie mam przekonania.

– Dlatego namawiacie kobiety do zakładania własnych firm i staracie się im w tym pomóc?

– Namawiamy kobiety do przedsiębiorczości, zawodowej samorealizacji – odpowiadają prezeski Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. – Choć nie zawsze oznacza to założenie własnej firmy. Prowadzimy program BEST, skierowany do młodych dziewczyn, studentek i doktorantek, który ma zadanie pomóc im w zdobyciu pierwszej pracy, obraniu zawodowej drogi, uświadomieniu różnic między pracą we własnej firmie, a na etacie. Inny – MATKA PRZEDSIĘBIORCZYNI – nie tylko pomaga wrócić kobietom na rynek pracy po urodzeniu dziecka, ale i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcą godzić karierę z macierzyństwem. Najbardziej zorientowany na zakładanie własnej firmy jest nasz program BIZNES W KOBIECYCH RĘKACH, adresowany do pań, które mają pomysł na własną działalność, ale nie wiedzą jak wcielić go w życie czy pozyskać na to środki. Udział w tych programach jest bezpłatny, trzeba tylko przejść przez system kwalifikacyjny, bo chętnych jest zawsze więcej niż miejsc. Spotkania informacyjne odbędą się właśnie podczas naszej VIII konferencji poświęconej zmianom – „Be the Change”.

Na jakiego rodzaju zawodową pomoc od was mogę liczyć, oprócz wiedzy zdobytej na konferencji?

Na taką, jakiej będziesz poszukiwała. Naszą ważną działalnością jest networking – tworzenie sieci kontaktów, wymiany informacji, doświadczeń. Część kobiet szuka klientów, dostawców, producentów, zaczyna ze sobą współpracować. Inne zyskują mentorki – albo mentee, czyli podopieczne – a od niedawna i inwestorki, bo mamy już swoje Anioły Biznesu, kobiety które chcą wejść kapitałowo w przedsięwzięcia innych kobiet. A jeszcze inne szukają po prostu okazji do rozmów, wymiany doświadczeń czy wsparcia. Bo często najbliżsi, w zupełnie dobrej wierze torpedują nasze pomysły i mówią „ty się do tego nie nadajesz, lepiej zostań w tej starej pracy”, a obca kobieta mówi – „nie bój się, spróbuj: pierwsze lata mojej działalności były trudne, ale teraz jest świetnie.” Albo – „ja też o tym myślałam, mam podobny projekt, zróbmy to razem”. Czasem ta pomoc zaczyna się w momencie, kiedy jeszcze nie wiesz, jakiej chcesz zmiany, na czym ona ma polegać – ale czujesz, że to, co jest,

„BE THE CHANGE” Konferencja Sieci Przesiębiorczych Kobiet odbędzie się 19 maja br. w  Warszawie, w centrum konferencyjnym Muzeum Polin. Informacje i zapisy na: VIIIKONFERENCJASPK.EVENEA.PL

Bilety w cenie 170 zł. Studentki i doktorantki, po zalogowaniu – 50 zł.

Foto: Materiały promocyjne

Tematy:

Nieprawidłowy email