Top Lista Osobista #64: Sylwia Wamej

Przedwiośnie to taki czas, gdy z dnia na dzień robi się coraz cieplej, jednak jest jeszcze za wcześnie na długie spacery, jazdę na rowerze czy przesiadywanie z książką w plenerze. Wypełniam ten czas chodzeniem na wystawy, do knajpek oraz do kina. Oglądam pokazy mody, aby szukać nowych inspiracji. Zobaczcie, co zafascynowało mnie w ostatnim czasie.

Foto: Materiały prasowe

"David Bowie is"

David Bowie był dla mnie artystą inspirującym i niepowtarzalnym. Co jakiś czas wracam do jego piosenek, koncertów i wywiadów. Niedawno przeniosłam się w filmową podróż do muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, aby zobaczyć okazałą ekspozycję składającą się z ponad 300 pamiątek należących do gwiazdora, wybranych z aż 75 tysięcy eksponatów. Filmowe oprowadzenie po wystawie było prawdziwą perełką.

Widzowie filmu "David Bowie is" mogli zobaczyć m.in. fotografie z różnych okresów działalności artystycznej Davida, projekty okładek albumów, rysunki i rękopisy muzyka. Mnie najbardziej przypadły do gustu fotografie z różnych sesji zdjęciowych, rejestracje koncertów, niepowtarzalny kostium zaprojektowany przez Kansai Yamamoto z trasy koncertowej w 1973 r. Aladdin Sane oraz charakterystyczny płaszcz z okładki "Earthling", stworzony przez Alexandra McQueena. Polecam ten film nie tylko fanom Davida Bowiego!

Foto: Materiały prasowe Wystawa "David Bowie is"

Pardon, To Tu

Pardon, To Tu jest jednym z moich ulubionych miejscówek na kulturalno-rozrywkowej mapie stolicy. Niestety, z końcem lutego klub wyprowadził się z Placu Grzybowskiego, na którym działał od sześciu lat. Budynek przeznaczony zostanie do rozbiórki, natomiast sam klub będzie dalej funkcjonował, co mnie bardzo cieszy, choć jeszcze nie wiadomo gdzie.

Mam nadzieję, że w nowej lokalizacji Pardon, To Tu będzie dalej tak samo klimatyczny, kolorowy, przepełniony płytami, książkami i ciekawymi koncertami. Świetne miejsce na pogaduchy przy winku, ciekawe koncerty, szczególnie dla fanów jazzu, folku i rocka. Duży plus za to, iż Pardon, To Tu jest przyjazny czworonogom. Czekam z niecierpliwością na nową odsłonę Pardon!

Foto: Materiały prasowe Pardon, To Tu

Oscar de la Renta jesień-zima2017/2018

Lubię mocne kolory w stylizacjach. Takie właśnie zaprezentowali Laura Kim i Fernando Garcia - nowi dyrektorzy kreatywni domu mody Oscar de la Renta podczas Tygodnia Mody w Nowym Jorku. Kolekcja jesień-zima 2017/2018 urzekła mnie elegancją i szykiem, które okraszone zostały wyrazistymi barwami. Fuksjowy płaszcz połączony z czarnymi spodniami, kobaltowo-zielony zestaw, a także pomarańczowo-czerwony golf zmiksowany z różowymi cygaretkami to moje typy w tej kolekcji. Urzekły mnie również balowe kreacje: czarna z połyskującego materiału oraz suknia w kolorze zgaszonego różu.

Foto: East News Oscar de la Renta 2017/2018

Wystawa "Szafa grająca"

Jedną z wystaw czasowych w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin jest "Szafa grająca!Żydowskie stulecie na szelaku i winylu". To interesująca ekspozycja, na której można poznać historię fonografii i muzyki popularnej w XX wieku. Pokazuje również duży udział, jaki mieli w niej żydowscy producenci, artyści oraz kompozytorzy.

Na wystawie posłuchamy z dostępnych na miejscu tabletów muzyki kantoralnej, a także piosenek teatru jidysz, jazzu, folku oraz piosenek z filmów i musicali.

Jest co oglądać! Oprócz nagrań, wywiadów i oryginalnych płyt dostępne są fonografy i gramofony, pozyskane od lokalnych kolekcjonerów. Na wystawie zaprezentowana została również specjalnie skonstruowana szafa grająca, w której można posłuchać piosenki tematycznie związane z wystawą. Ekspozycja "Szafa grająca" w Muzeum Polin potrwa do 29 maja.

Tematy:

Nieprawidłowy email