Top Lista Osobista #30: Sylwia Wamej

Nie potrafię żyć bez muzyki. Słucham jej prawie zawsze i wszędzie, choć najbardziej lubię ją w koncertowej wersji. Muzyka świetnie łączy się również z modą. Przykładem są, chociażby koncerty na żywo na pokazach mody. W dzisiejszej Top Liście Osobistej będzie muzycznie. Oczywiście z domieszką mody. Zapraszam!

Foto: Zdjęcia własne VU MAG

1. Koncert CocoRosie w ramach lubelskiego festiwalu KODY

Muzykę siostrzanego duetu CocoRosie poznałam kilka lat temu. Spodobało mi się, jak Sierra i Bianka Cassady zgrabnie łączą ze sobą kilka gatunków: hip-hopu, reggae, folku, opery i trip-hopu. Słowa piosenek sióstr są komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej na świecie.

Amerykanki wystąpiły tydzień temu przed lubelską publicznością, w ramach festiwalu Kody. Siostry zaprezentowały utwory z m.in. najnowszej płyty "Heartache City". Kolorowe stroje jak z bajki, oryginalny wokal Bianki i Sierry i równie oryginalna muzyka sprawiły, iż lubelska publiczność została zaczarowana, a występ sióstr Cassady był czymś pomiędzy spektaklem a performancem.

Na scenie zaprezentował się również muzyk Morgan Sorne, który dał popis operowego wokalu połączonego z elektroniką. Koniec koncertu należał do beatboxera Teza, występującego razem z siostrami. Było pięknie!

Foto: Materiały prasowe Cocorosie

2. Lou Doillon

33-letnia córka aktorki Jane Birkin i reżysera Jaques'a Doillona Lou Doillon romansowała z filmem i modą. Doillon pozowała dla kalendarza Pirelli, a także wystąpiła w kampanii H&M, Chloe oraz Givenchy. Prawdziwą pasją Lou jest muzyka. Zadebiutowała jednak dopiero jako trzydziestolatka. Pierwszą płytę wydała w 2012 r. za namową znajomego jej mamy. Drugi krążek - "Lay Low" wyszedł w 2015 r. Klimatyczne piosenki i lekko zachrypnięty głos Lou łagodnie otulają i kołyszą.

12 marca tego roku Lou wystąpiła w Warszawskim klubie Proxima. Niestety, nie udało mi się na niego pójść. No, cóż, może uda się następnym razem. Na profilu Instagramowym Doillon aż roi się od zdjęć z koncertów i widać, że kocha być na scenie. Warto obserwować tę dziewczynę!

Foto: East News Lou Doillon

3. "Nancy. Wywiad"

"Nancy. Wywiad" to spektakl Nowego Teatru, na który wybrałam się kilka tygodni temu już po raz drugi. W 2012 r. projekt pokazany został w Zachęcie. Teraz oglądałam go w surowych przestrzeniach Nowego Teatru na warszawskim Mokotowie.

"Nancy. Wywiad" to projekt taneczno-muzyczny, wyreżyserowany przez francuskiego choreografa Claude’a Bardouila, ktory w tym spektaklu jest również sktorem. Partneruje mu Magdalena Popławska. Spektakl jest opowieścią o toksycznej miłości Sida Viciousa, basisty punk rockowej grupy Sex Pistols i Nancy Spungen, groupie i dziewczyny Sida.

Aktorzy dają z siebie wszystko, a emocjonalny taniec wyraża wszystko, co działo się w ich związku: od szalonej namiętności po fanatyczną nienawiść. Kamera rejestrująca każdy ich ruch, muzyka na żywo oraz archiwalne fragmenty z koncertu Sex Pistols sprawiają, że "Nancy. Wywiad" ogląda się z zapartym tchem. Polecam!

Foto: Materiały prasowe "Nancy. Wywiad"

4. Muzyka na żywo na pokazach mody

Pokazy mody to nie tylko fantastyczne ubrania i ciekawa scenografia. Bardzo ważna jest również oprawa muzyczna. Niektórzy projektanci zapraszają na swoje pokazy artystów, aby ci wystąpili na żywo.

Oglądając kilka lat temu pokaz Chanel, dowiedziałam się o istnieniu zespołu Chromatics, który wystąpił na żywo w przestrzeniach Grand Palais. Delikatnie elektroniczne dźwięki amerykańskiego bandu fantastycznie współgrały z elegancką kolekcją i minimalistyczną scenografią.

Muzykę kocha również Christopher Bailey, dyrektor kreatywny brytyjskiego domu mody Burberry. Na pokazach można było usłyszeć m.in. brytyjskiego artystę Rhodesa z orkiestrą na żywo oraz Toma Odella. To się nazywa promocja muzyki!

Foto: Materiały prasowe Pokaz Burberry

Tematy:

Nieprawidłowy email