Top Lista Osobista #61: Sylwia Wamej

Piękne miasto nad Dunajem, serial z nieprzewidywalnym papieżem w roli głównej, bajkowy pokaz oraz wystawa fińskiej architektury. O czym i o kim mowa? Zapraszam do mojej Top Listy Osobistej.

Foto: Materiały prasowe

"Młody papież"

Kilka tygodni temu obejrzałam 10-odcinkowy serial Paolo Sorrentino "Młody papież" z genialnym Judem Law w roli głównej. Nie sądziłam, że opowieść o amerykańskim papieżu Piusie XIII i jego współpracownikach tak mnie pochłonie!

Główny bohater to przystojny Lenny Belardo, syn hipisowskiej pary, która porzuciła go w dzieciństwie. Lenny wychowany został przez wyluzowaną i wesołą zakonnicę-siostrę Mary graną przez Diane Keaton.

Nieprzewidywalny. To słowo najbardziej pasuje do Piusa XIII. Z jednej strony wyluzowany, z drugiej szalenie konserwatywny. Pali jak smok, dzień zaczyna od puszki coca-coli i rozstawiania po kątach swoich współpracowników.

Potrafi urokiem osobistym zaczarować płeć piękną, by za chwilę stać się egocentrycznym i bezlitosnym szefem. Jako święty potrafi też sprawiać cuda (tutaj nie będę spoilerować co dokładnie robi główny bohater).

"Młody papież" to również opowieść o skrywanych tajemnicach i miłości-nie tylko do Boga. Serial wciąga, aktorska gra Jude'a Lawa zachwyca, tak samo, jak piękne zdjęcia. Z niecierpliwością czekam na drugi sezon!

Foto: Materiały prasowe "Młody papież"

Pokaz haute couture Dior wiosna-lato 2017

Pokazy haute couture mają w sobie jakąś magię i pozwalają na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i zimy. Mnie najbardziej spodobał się pokaz Diora na sezon wiosna-lato 2017, który odbył się na terenie paryskiego Musee Rodin.

Bajkowa scenografia zaczarowanego ogrodu, eteryczne modelki przypominające postaci z baśni i piękne, delikatne, romantyczne suknie, które chciałoby się mieć na sobie.

To pierwsza kolekcja haute couture nowej dyrektor kreatywnej Diora-Marii Grazii Chiuri. Projektantka w swojej linii postawiła na pełne uroku romantyczne, kobiece i zwiewne suknie, oryginalne zdobienia i charakterystyczne nakrycia głowy. W tym pięknym i bajkowym pokazie mogliśmy podziwiać dwie Polki:Alicję Tubilewicz i Marię Zakrzewską.

Echa-100 lat fińskiej architektury i wzornictwa w Muzeum Polin

Jedną z ostatnich wystaw, które miałam okazję zobaczyć to właśnie ekspozycja "Echa" w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystawa to wybrane dzieła projektantów i architektów z Finlandii powstałe na przestrzeni ostatnich stu lat.

Czynnikami, które inspirowały fińskich projektantów do poszukiwania i wykorzystywania prostych rozwiązań były surowy klimat, lokalizacja oraz natura. Na wystawie pokazane zostały m.in. meble, ubrania i obrazy. Warto podkreślić, że świetnym przykładem osiągnięć architektów z Finlandii jest wielokrotnie nagradzany budynek muzeum Polin, autorstwa Rainera Mahlamäkiego. Wystawa potrwa do 23 lutego. Wstęp jest bezpłatny.

Budapeszt

Korzystając z kilku dni wolnego w styczniu, wybrałam się do Budapesztu, mieście, przez które dawno temu przejeżdżałam. Dopiero teraz miałam okazję pochodzić po nim, pozwiedzać i pozachwycać się nim, mimo przeszywającego zimna.

To piękne miasto nad Dunajem pełne jest kamienic, kościołów, placów czy pomników. Wspaniale prezentuje się parlament-jeden z symboli stolicy Węgier i jeden z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie.

Mnie chyba najbardziej zaintrygował i poruszył Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu, czyli buty na brzegu Dunaju. To kompozycja składająca się z żelaznych odlewów 60 par butów z lat 40. XX wieku. Rzeźba wykonana została przez węgierskiego artystę Gyula Pauera. Pomnik nawiązuje do historii holokaustu na Węgrzech. To właśnie nad Dunajem strzałokrzyżowcy dokonywali mordów na Żydach. Kazali im zdejmować buty i stawać w rzędzie. Ciała zastrzelonych wpadały do Dunaju.

Poza tym urzekła mnie dzielnica żydowska ze słynną ulicą Kazinczy, bardzo ciekawe kolorowe murale i smak grzanego wina, które idealnie sprawdziło się w mroźne wieczory. Piękny Budapeszt zimą, ale jeszcze piękniejszy musi być wiosną i latem.

Tematy:

Nieprawidłowy email