Top Lista Osobista#47: Sylwia Wamej

Chyba w każdej mojej Top Liście Osobistej gości muzyka. Nie będę oryginalna, bo i tym razem będzie muzycznie. Do muzyki dodałam odrobinę teatru, mody i malowniczych widoków z biało-niebieskiego tunezyjskiego miasta Sidi Bou Said. Zapraszam!

Foto: Materiały prasowe

Spektakl "Kabaret Warszawski"

Spektakl "Kabaret Warszawski" obejrzałam kilka tygodni temu już po raz drugi. Tym razem sztuka była grana w nowych przestrzeniach teatru Krzysztofa Warlikowskiego na warszawskim Mokotowie. "Kabaret Warszawski" składa się z dwóch różnych części: pierwsza to Niemcy czasów republiki Weimarskiej, gdzie władzę stopniowo przejmują faszyści, natomiast druga to Nowy Jork po 11 września 2001 r. i ataku na World Trade Center. Łącząc te dwie epoki, reżyser pozwala się przejrzeć w nich współczesnej Warszawie, pytając o wolność i prawo do bycia sobą. Spektakl inspirowany jest m.in. filmem Johna Camerona Mitchella "Shortbus" oraz tekstem Johna van Drutena "I’m a Camera".

Prawie pięciogodzinne przedstawienie urzekło mnie nie tylko tematyką i wykonaniem, ale również świetnymi kreacjami aktorskimi m.in. Magdaleny Cieleckiej, Macieja Stuhra, Jacka Poniedziałka, Mai Ostaszewskiej i Magdaleny Popławskiej.

Najbardziej poruszający i zapadający w pamięć był dla mnie performance o ataku na World Trade Center, który do muzyki Radiohead wykonała Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Claude Bardouil. Jeżeli kiedyś będziecie mieli okazję zobaczyć ten spektakl, polecam wam z całego serca!

Foto: Materiały prasowe "Kabaret Warszawski"

Sidi Bou Said

Będąc kilka tygodni temu w Tunezji, zwiedziłam Sidi Bou Said-przepiękne i bardzo klimatyczne miasteczko, które jest jednocześnie dzielnicą Tunisu. Miejsce przyciąga pięknymi widokami, biało-niebieską zabudową, małymi, uroczymi uliczkami oraz wylegującymi się sierściuchami na tle błękitnych drzwi.

Dziś Sidi Bou Said jest oblegane przez turystów, którzy fotografują każdy jego kąt, natomiast pod koniec XIX w. miasto było ulubionym miejscem francuskich pisarzy i artystów. Przyjeżdżali tam m.in. Colette i Simone de Beauvoir. Nic dziwnego! Tworzenie w tak pięknym miejscu to czysta przyjemność.

Foto: Zdjęcia własne VU MAG Sidi Bou Said
Foto: istock Sidi Bou Said

Koncert PJ Harvey

Na ten koncert czekałam od dawna. Dodatkowe "podjaranie" zapewnili mi znajomi, którzy opowiadali, jakie to koncerty Polly Jean są piękne i magiczne. Mieli rację. Środowy występ brytyjskiej artystki na warszawskim Torwarze na długo zostanie w mojej pamięci. PJ Harvey brawurowo wykonała zarówno utwory z najnowszej płyty "The Hope Six Demolition Project", jak i kawałki z albumu "Let England Shake".

Na scenie PJ jest niezwykle charyzmatyczna, a jej występ bardziej przypomina spektakl teatralny, niż koncert. Do tego mocny głos i fantastyczny zespół utalentowanych artystów, który towarzyszył jej podczas koncertu.

Foto: Materiały prasowe Koncert PJ Harvey

Długi płaszcz w kratkę

Szukanie idealnego płaszcza na jesień/zimę to dla mnie prawdziwe wyzwanie. Zawsze coś mi nie pasuje: a to nie taki krój, kolor czy długość. Ostatnio buszując po internetowych sklepach i platformach zakupowych, trafiłam na płaszcz, który w stu procentach przypadł mi do gustu. Długi dwurzędowy płaszcz w kratkę H&M z kieszeniami po bokach, trochę w stylu retro. Mam nadzieję, że będzie mi służył w te szare, jesienne dni.

Foto: Materiały prasowe Płaszcz H&M

Tematy:

Nieprawidłowy email