Wpływ social media na modę

Kate Moss, Cindy Crawford były na topie lata przed Instagramem. Dziś, jeśli dziewczyna chce rozpocząć karierę w modelingu, potrzebuje obecności na kanałach społecznościowych. Im szybciej zacznie, tym lepiej dla niej. Takimi prawami rządzi się obecnie branża mody.

Foto: Zdjęcia własne Marek Pietroń / VU MAG

Czy chcemy tego, czy nie social media obecne są w naszym życiu. Nie da się też nie zauważyć, że ich rola znacznie ewoluowała i wzrosło także ich znaczenie w życiu zawodowym. Szczególnie widoczne jest to w branży mody, która coraz chętniej czerpie korzyści z nowych technologii. Marki i popularne domy mody już nie tylko mają swoje strony na Facebooku. Projektanci, fotografowie, a przede wszystkim modele i modelki mają konta na Instagramie czy też Snapchacie - wszystko w celach promocji.

Media społecznościowe wręcz zawładnęły światem mody. Przede wszystkim służą jako narzędzie reklamowe - tworzone są specjalne kampanie. Popularne stało się także przeprowadzanie konkursów oraz castingów do sesji. Z tego pomysłu w ostatnim czasie skorzystały między innymi takie marki jak Marc Jacobs, DKNY czy też Burberry. Publikowane są zdjęcia oraz wideo zza kulis różnych wydarzeń modowych – snapy Edie Campbell oraz Cary Delevingne w trakcie trwania ostatniego pokazu Chanel. W tym sezonie można było również uczestniczyć w nowojorskim, a także paryskim Tygodniu Mody lub też gościć na premierze filmu "Zoolander 2".

Instagram stał się dla agencji modelek jednym z kanałów do wyławiania nowych twarzy. Organizują one za jego pośrednictwem castingi lub szukają przyszłych modelek, przeglądając zdjęcia oznaczone odpowiednimi hasztagami. Oczywiście w branży pojawiły się także dziewczyny, które znane są tylko przez to, że mają ogromną ilość fanów na Instagramie i ich kariera wiąże się tylko z "byciem w sieci". Tak właśnie swoje kariery zaczynały Kendall Jenner (@kendalljenner) czy też Gigi Hadid (@gigihadid).

Foto: Getty Images Gigi Hadid

Lucyna Szymańska, właścicielka agencji D'vision, która zajmuje się między innymi Anją Rubik, Zuzanną Bijoch czy też Mają Salamon, podkreśla znaczenie nowych narzędzi promocji w świecie modelingu:

„W dzisiejszych czasach social media odgrywają bardzo istotną rolę. Jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, że liczba followersów na Instagramie będzie jednym z wyznaczników "bycia" w świecie mody czy też będzie brana pod uwagę przy wyborze modelki do kampanii”.

Agentka w rozmowie z serwisem VU MAG zaznaczyła jednak, że nie można uogólniać wpływu social media na bieg kariery danej dziewczyny. Jest w tej branży bardzo wiele znanych top modelek, które nie muszą mieć milionów followersów, żeby istnieć w świecie mody:

„Są ikonami samymi w sobie i aktywność na Facebooku, Instagramie, Twitterze nie ma nic wspólnego z ich pracą i karierą”.

Social media zmieniły świat mody nieodwracalnie. Stał się on przez to bardziej dostępny, a w rocznych zestawieniach obok ilości kampanii, pokazów znalazły się także zestawienia modelingowych gwiazd social media. Taki ranking wprowadził między innymi opiniotwórczy portal Models.com. Kto znajduje się na jego szczycie? Oczywiście Kendall Jenner. Kolejne miejsca zajmują Cara Delevingne (@caradelevingne), Tyra Banks (@tyrabanks) oraz Miranda Kerr (@mirandakerr). Pierwszą dziesiątkę zamykają Alessandra Ambrosio (@alessandraambrosio) i modelka wypromowana przez teledysk do utworu "Blurred Lines" - Emily Ratajkowski (@emrata).

Również polskie gwiazdy modelingu chętnie korzystają z kanałów social media. Magdalena Frąckowiak (@frackowiakmagdalena) promuje na nich swoją kolekcję biżuterii, Ania Jagodzińska (@annajofficial) restaurację, a JAC (@jacmonika) życie Aniołka Victoria's Secret. Anja Rubik (@anja_rubik) aktywnie działa na Facebooku, Instagramie i powoli przekonuje się do Snapchata. Zuza Bijoch (@bijochzuzanna) swój Instagram traktuje jak pamiętnik. Dokumentuje miejsca, ludzi i sytuacje, w jakich się znajduje. Czasami rzeczy, które się jej spodobają lub które uważa za ciekawe - trochę pracy i selfie.

Modelkę znajdziemy także na Snapchacie. „Snap jest bardzo spontaniczny, czasami zabawny. Mało mnie na nim widać, ale za to jest dużo tego, co się dzieje dookoła" – opisuje swój profil. I to właśnie Snap jest tym z kanałów social media, który przypadł Zuzi najbardziej do gustu:

"Jest szybszy, bardziej naturalny. Znika po 24 godzinach, tak więc nikt obsesyjnie nie nakłada filtrów, retuszuje zdjęć. Bardziej przypomina zabawę, a oto w tym wszystkim chodzi".

Również Zuza Bijoch jest zdania, że pojawienie się social media odmieniło modeling. Według modelki Instagram w tak wizualnej branży daje następną platformę do komunikacji, możliwość kontrolowania własnego wizerunku i zwiększa zasięg rozpoznawalności:

"To nie przypadek, że Kendall i Gigi szturmem zdobyły świat mody. Każda firma wie, że w celu uzyskania maksymalnego profitu musi dotrzeć do jak największej liczby osób".

Za ich pośrednictwem świat mody zmieniły się nieodwracalnie i wpłyną na sposób, w jaki obecnie sprzedawane są ubrania. Reklamy na Instagramie, które odsyłają cię bezpośrednio do sklepu, dostępność kolekcji zaraz po ich premierze na pokazie - jednym słowem cała moda stała się "instant". Nie wspominając już o blogerkach zajmujących się modą, które są tworem social media.

Tematy:

Nieprawidłowy email