68-letnia modelka, która podbiła Paryski Tydzień Mody  

W tym roku największym objawieniem zakończonego niedawno Paryskiego Tygodnia Mody nie była nowa nastoletnia gwiazda modelingu ani kontrowersyjny młody projektant, ale Maye Musk, 68-letnia weteranka branży modowej, która dowiodła, że wiek nie jest przeszkodą dla doskonałego stylu. Dzięki nowemu kontraktowi z IMG agencją modelek opiekującą się m.in. Gisele, Musk po raz pierwszy zasiadała w pierwszym rzędzie i była oblegana przez fotografów specjalizujących się w stylu ulicznym, których zafascynował jej awangardowy look.

Foto: spiritandfleshmag.com

To był zupełnie niesamowity tydzień – mówi przez telefon z domu w Los Angeles, gdzie ciężko pracuje od powrotu z Europy. Kilka godzin po wylądowaniu, w dżinsach i butach sportowych sadziła warzywa dla jednej ze szkół uczestniczących w programie pomocowym The Kitchen Community, organizacji charytatywnej założonej przez jednego z jej synów.

Ach, tak, jej synowie. Musk zdobyła międzynarodową sławę w świecie mody dopiero niedawno, ale już wcześniej była znana jako matka Elona Muska, miliardera i wynalazcy, który ostatnio zapowiedział, że planuje wysłać człowieka na Marsa.

Urodzona w Kanadzie w 1948 roku Musk dorastała w RPA. W wieku 15 lat rozpoczęła karierę modelki, choć z wykształcenia jest dietetykiem. W RPA wyszła za mąż Errola, swoją szkolną miłość, z którym ma troje dzieci: Elona, jego brata Kimbala (przedsiębiorcę z branży spożywczej, konkurującego z amerykańskimi sieciami fast food) i córkę Toskę, producentkę i reżyser filmową. Gdy się rozwiedli w 1979 roku, synowie zdecydowali, że chcą mieszkać z ojcem i Musk została sama z córką, ledwo wiążąc koniec z końcem.

Pracowała jako dietetyczka, a w soboty dorabiała jako modelka. – Po trzecim dziecku, gdy miałam 28 lat, zaproponowano mi chodzenie po wybiegu w roli ”starszej” modelki. Prezentowałam look ”matka panny młodej” – wspomina. – Gdy miałam 42 lat, po raz pierwszy wystąpiłam w reklamie jako babcia. W tym czasie mieszkałam już w Kanadzie i byłam najstarszą modelką w kraju. Miałam pod opieką troje nastoletnich dzieci, musiałam pracować.

Foto: maymusk.com Maye Musk

Jako modelka pokazywała się w katalogach i na wybiegach, ale pozowała też do zdjęć na okładki rozmaitych publikacji – od kolorowych magazynów, po broszury reklamujące egzotyczne rejsy. Wystąpiła w kampaniach reklamowych Virgin America i Phillips. – Raz nawet grałam 90-letnią pacjentkę z alzheimerem – wspomina.

Dziś pracuje dla agencji, która wypatrzyła ją na Instagramie, a jej zlecenia w niczym nie przypominają tych sprzed lat. – Moja przyjaciółka Julia Perry, która od 26 lat jest moją stylistką, powiedziała mi kiedyś: ”Musisz założyć konto na Instagramie, wszystkie modelki tam są”. W moim wieku nie myśli się już o tych rzeczach, ale media społecznościowe to coś fantastycznego – mówi.

Rozmawiamy w dniu, w którym rozpoczyna się kampania reklamowa z jej udziałem dla La Ligne, eleganckiej marki z Nowego Jorku, założonej przez byłe redaktorki ”Vogue”. Na jednym ze zdjęć Musk relaksuje się w wannie w luksusowych jedwabnych spodniach, na innym pozuje na fotelu w spodniach od dresu i butach sportowych. – Kto by pomyślał, że w wieku 68 lat można mieć coraz lepsze zlecenia? – zauważa. – Nie uwierzyłabym w to 53 lata temu, gdy zaczynałam. To świetna zabawa.

Wewnętrzna elegancja i wspaniałe srebrne włosy (“Gdy skończyłam 60 lat postanowiłam przekonać się, jaki mam naturalny kolor włosów”) od razu przekonały do niej IMG. Ale kontrakt Musk to także część nowego trendu w przemyśle modowym – wielkiego renesansu siwych włosów. Branża dostrzegła lekceważony dotąd rynek dojrzałych konsumentów, którzy mają pieniądze i stać ich na kupowanie kosmetyków i kreacji od projektantów.

Foto: mayemuskmodel.com Maye Musk

Caryn Franklin, brytyjska komentatorka modowa z ponad 30-letnim stażem, niedawno zakwestionowała stereotypowy sposób przedstawiania osób starszych w sztuce. W ramach inicjatywy ”The Age of No Retirement” (”Wiek bez emerytury”) nakręciła film z udziałem 74-letniej modelki, Anna-Marie von Ruden, w kreacjach młodych projektantów.

– W filmie koncentrujemy się na pięknej, pokrytej zmarszczkami twarzy Anny. Niczego nie poprawialiśmy – zapewnia, mając na myśli zdjęcia promocyjne, jakie powstawały równocześnie z filmem. Franklin przywołuje badanie z 2007 roku, które dowiodło, że prawdopodobieństwo, że konsumentka dokonania zakupu jest o 300 proc. większe, gdy produkt reklamuje modelka, która jest do niej podobna. – Z innych badań wynika, że kobiety chcą wyglądać dobrze jak na swój wiek, ale nie upierają się, by wyglądać młodziej – dodaje.

Musk, którą 20 lat temu uważano za ”starą”, jest zdania, że to bardzo pozytywny trend. – Jestem inspiracją dla nastoletnich modelek, z którymi występuję. Widząc mnie czują, że mogą pracować w tym zawodzie także w późniejszym okresie życia – mówi. – Nawet po urodzeniu dzieci.

Musk pracuje w zawodzie modelki od pięciu dekad, ale uważa, że Tydzień Mody jest wydarzeniem specyficznym, które z zawodu robi ”wielkie halo”. – Lubię wszędzie chodzić pieszo, ale gdy mam na nogach szpilki, chodniki wyłożone są brukiem, a do tego pada deszcz, wsiadam do samochodu. Jeżdżę z imprezy na imprezę i za każdym razem się przebieram, łącznie ze zmianą fryzury, bo trzeba wyglądać inaczej na zdjęciach fotografów ulicznych.

Na co dzień żyje w dżinsach, T-shircie i kapeluszu przeciwsłonecznym (“Nigdy nie pozwalam, by słońce dotykało mojej skóry”), ale fakt, że w jej szafie wiszą kreacje od projektantów takich jak Dries van Noten, Lanvin, Carven czy The Row na pewno pomaga utrzymać się na fali.

– W Paryżu miałam na sobie sukienkę Lanvin, która ma osiem lat, ale dodaliśmy do niej piękną biżuterię Swarovskiego i odważny żakiet. Wyglądała zupełnie inaczej – mówi Musk.

– Przyszło mnóstwo ubrań, ale większość w rozmiarze [amerykańskim] zero lub dwa. Noszę brytyjską ósemkę, więc uchodzę za naprawdę duuużą – dodaje beztrosko, rzucając światło na branżę modową.

Jak do mody podchodzi jej syn-miliarder (83 najbogatszy człowiek na świecie wg ubiegłorocznej klasyfikacji magazynu „Forbes”)? – Lubi się dobrze ubierać, lubi dobrą jakość, nawet jeśli to tylko T-shirt – mówi Musk i zapewnia, że syn nie po niej ma dobry gust. – Niczego nie nauczyłam moich dzieci. Wszystkiego nauczyły się same.

Foto: mayemusk.com Maye Musk / fot. Albert Sanchez

Tłumaczenie: Lidia Raf

Tematy:

Nieprawidłowy email