CONFASHION - z miłości do koloru

Confashion jest marką obecną na polskim rynku od 5 lat, ale mam wrażenie, że najnowsza kolekcja Cyberfolk to kwintesencja przemyśleń na temat mody, koloru, nowoczesności, a nawet miejsca Polski w kulturze europejskiej. I jak jest? Wielobarwnie, wieloznacznie i obiecująco.

Foto: Confashion
Foto: Confashion

Rezydująca w Poznaniu niezależna marka Confashion należy do dwóch dziewczyn – Kingi Król i  Grażyny Epting, przy czym ta pierwsza jest główną projektantką, a jej kolekcje są bardzo autorskie. – Skończyłam Liceum Plastyczne w Nałęczowie w czasach, gdy te szkoły były sprofilowane zawodowo – opowiada Kinga. – Nasza miała specjalność zabawkarską i meblową: w wieku 15 lat musieliśmy zdecydować, co nas badziej interesuje – jakoś nie widzialam siebie przy projektowaniu i wytawarzaniu mebli... W naszym liceum obowiązywał artystyczny styl, przetrząsaliśmy lumpeksy w poszukiwaniu ciekawszych ubrań i każdy z nas oczywiście umiał szyć na maszynie. Ta szkoła wywarła na mnie duży wpływ, do tej pory utrzymuję większość zawartych wtedy przyjaźni. Ale pobyt tam był tak intensywny, że po maturze celowo wybrałam inne studia niż artystyczne i poszłam na kulturoznawstwo na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Kiedyś, odwiedzając znajomych na ASP, zobaczyłam przypięte na tablicy ogłoszenie: firma odzieżowa poszukiwała „młodej sprzedawczyni z możliwością wpływu na kształt kolekcji”. Odpowiedziałam, że mnie interesuje wyłącznie wpływ na tworzenie kolekcji – i tak spędziłam w tej firmie 12 lat jako projektantka. Kilka ostanich lat pracowałam jako szefowa działu odpowiedzialnego za dzianinę i ekskluzywne akcesoria: torby, szale i okulary przeciwsłoneczne.

Foto: Confashion Kolekcja CYBERFOLK

To świetne rzemiosło i artystyczną dojrzałość Kingi Król bardzo wyraźnie widać w najnowszej kolekcji Cyberfolk, której głównym motywem są przetworzone komputerowo ludowe elementy – kurpiowskie hafty, łowickie zapaski, czerwone korale. – Pomysł narodził się, gdy w showroomie łódzkiego Fashion Weeku po raz kolejny zobaczyłam coś zupełnie dosłownego jak dresowa bluza ozdobiona nadrukiem kogutów z ludowej wycinanki – mówi projektantka. – Być może to był ten o jeden raz za dużo, gdy stałam się świadkiem bezmyślnego wykorzystania wzorów, które są naszym kulturowym dziedzictwem i kapitałem, bo zaczęłam zastanawiać się, jak samej zmierzyć się z tym tematem. Oczywiście, zważywszy na obecne trendy, kusiło mnie przez chwilę, żeby zająć się haftem, ale potem uznałam, że to też byłoby zbyt oczywiste. Postanowiłam, że ta kolekcja będzie bardzo nowoczesna: komputerowo przetworzone motywy, kolorowe printy, cięte laserem materiały.

Foto: Confashion Kolekcja CYBERFOLK

W ten sposób powstała supermodna, miejska kolekcja dla współczesnej dziewczyny – łowickie spódnice zamieniły się w tęczowe solejki; sznury czerwonych korali w barwne perełki, ręcznie naszywane na atramentową bluzę z wycięciami na ramionach; kurpiowskie wycinanki w komputerowe techno-printy na lekkich tunikach i bluzach. Wszystko bardzo funkcjonalne – jak sukienki z wysoko podniesioną talią i plisowanym przodem, które w przeciwieństwie do spódnic dobrze wyglądają i w większych rozmiarach – proste (hit to gładkie sukienki w czerwieni lub czerni z tęczowym paskiem) i świetnie wyglądające z ukochanymi letnimi butami jak trampki czy sneakersy. To jest strzał w dziesiątkę i na ostatnim Hush Warsaw kolekcja Cyberfolk cieszyła się szalonym powodzeniem – bo faktycznie, trudno przejść obok tych kolorów obojętnie.

Foto: Confashion

Zaprojektowane w poznańskiej pracowni rzeczy zostały w całości wykonane w Polsce, a sprzedawane są nie tylko w kraju (m.in. we własnym sklepie internetowym www.confashion.com.pl czy dwóch najpotężniejszych portalach modowych jak mostrami i showroom), ale i w dwóch znanych berlińskich butikach – Quadrat i Rauch und Gruen Slow Fashion.

Tematy:

Nieprawidłowy email