Dior – kobiecość totalna

Ponad pół wieku od śmierci Christiana Diora marka Dior wciąż jest synonimem kobiecości, najwyższej elegancji i modelowym przykładem francuskiego haute couture. Poznaj fakty z życia projektanta, o których mogłaś nie wiedzieć.

Foto: Getty Images

Szczęście wg Diora

Dior twierdził, że sekretem piękna jest szczęście. Według niego piękno bez szczęścia po prostu nie istnieje.

Dyplomata i muzyk

Rodzice Diora planowali dla swojego syna inną przyszłość. Ojciec, bogaty przedsiębiorca, producent nawozów sztucznych z Normandii chciał, aby Christian został dyplomatą, w związku z czym wysłał go do prestiżowego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Dior nie kończy tej uczelni. Rezygnuje, chce studiować na uczelni artystycznej, jednak ojciec nie chce o tym słyszeć. Ostatecznie w zamian za rezygnację z uczelni artystycznej pozwala Christianowi na naukę kompozycji muzycznych. Młody Dior uczy się komponować, ale niebawem rezygnuje również i z tego.

Galeria sztuki

Zanim Dior został znanym projektantem, był właścicielem małej galerii, którą kupił mu ojciec w 1928 roku. Postawił jednak jeden warunek - nad drzwiami nie może pojawić się nazwisko rodowe. Galeria, którą prowadził z przyjacielem, nazwano Jacques Bonjean. Młody Dior sprzedawał w niej prace m.in. Jeana Cocteau, Georgesa Braque’a a nawet Pabla Picassa. Dior musiał zamknąć galerię w 1931 roku, kiedy splajtował rodzinny biznes. W kolejnych latach, aby się utrzymać, sprzedawał znanym domom mody swoje szkice modowe.

Pierwsza kolekcja „New Look”

Dior zaprezentował w 1947 roku swoją pierwszą kolekcję złożoną z dwóch linii „Corolle” i „Huit”. Określenie „New Look”, którego do dziś używa się w odniesieniu do pierwszego pokazu Diora, nie było nazwą kolekcji, lecz pochodzi z recenzji w amerykańskim magazynie Harper’s Bazaar. To był wielki sukces.

Dior zerwał z modą ukształtowaną przez lata wojny i niedostatku. Jego kreacje były przeciwieństwem sukienek o pudełkowym kroju – podkreślały sylwetkę, kreowały kształty, wykonane były z perkalu, stosował gorsety podkreślające talię osy, wykorzystywał podszycia na biodrach i halki, które nadawały sukniom formę. Spódnice były uszyte z koła, którego obwód miał dwadzieścia metrów. Pojawiły się również kapelusze, a wraz z nimi powrócił paryski szyk. Dior przywrócił kobiecość w modzie, a powojennemu Paryżowi splendor, który zniszczyła wojna.

Foto: Getty Images Christian Dior i modelki w sukniach z kolekcji "New Look"

Przesądy Diora

Christian Dior był niezwykle przesądny, a cecha ta pogłębiała się wraz z wiekiem. W każdej kolekcji, którą przygotowywał, musiał być płaszcz nazwany Grandville (od miejscowości, w której się urodził), a w każdym pokazie przynajmniej jedna modelka musiała nieść bukiecik jego ulubionych kwiatów – konwalii. Ponoć nigdy nie zaczynał pokazu swoich kolekcji, zanim nie skonsultował ich z tarocistką.

Najzdolniejszy asystent

W 1955 roku asystentem Diora został 19-letni Yves Saint Laurent. Nieśmiały podobnie jak sam Dior, bardzo szybko odnalazł się w atelier i ujawnił swój wielki talent. Po śmierci Diora Yves Saint Laurent został dyrektorem artystycznym domu mody Dior. Miał wówczas 21 lat.

Zakazana moda

Christian Dior, zaproszony przez brytyjską rodzinę królewską, zrobił specjalny pokaz swojej kolekcji „New Look” na dworze brytyjskim. Król Jerzy V zabronił jednak młodym księżniczkom Elżbiecie i Małgorzacie noszenie sukien Diora, aby nie dawały poddanym złego przykładu. Suknie Diora były bardzo wystawne i epatowały bogactwem, co mogło być źle odebrane przez Brytyjczyków tuż po II wojnie światowej, kiedy to racjonowanie ubrań, produktów i żywności wciąż było na porządku dziennym.

Pierwsze perfumy – Miss Dior

W 1947 roku, równolegle z kolekcją New Look, Christian Dior wprowadził na rynek również swoje pierwsze perfumy – Miss Dior i dedykował je swojej młodszej siostrze, którą bardzo kochał. Perfumy są szyprowe, na początku ziołowe, dosyć ostre, z wyczuwalnym mchem dębowym i aldehydami. Jednak gdy zapach się rozwinie pojawia się przepiękna kwiatowo-pudrowa nuta, która otula ciało. O swoim zapachu mówił: Stworzyłem te perfumy, tak aby każda z kobiet mogła otulić się wyjątkową kobiecością. To tak, jak gdyby z każdego flakonu wyłaniała się któraś z moich kreacji”. O zapachu mówił również, że perfumy kobiety mówią o niej więcej niż jej odręczne pismo.

Foto: Materiały prasowe Miss Dior

Dior i architektura

Projektant znany był ze swej miłości do architektury. Wiele z jego projektów podkreślało kształt i formę kobiecego ciała. Używał różnych technik w konstrukcji sukni, aby wyeksponować w kobiecej sylwetce biodra i piersi. Mawiał, że sukienka to rodzaj efemerycznej architektury zaprojektowanej po to, by podkreślała proporcje kobiecego ciała.

Modne akcesoria

Dior jako pierwszy sygnował swoją marką również akcesoria, które pojawiały się równolegle z jego kolekcjami. Dziś to powszechna praktyka projektantów i domów mody, jednak w 1949 r.  projektant spotkał się z krytyką za obniżanie wartości i psucie branży haute couture.

Dior i żony nazistów

W czasie II wojny światowej Dior pracował w domu mody Luciena Lelonga, gdzie projektowano sukienki dla żon nazistowskich oficerów i francuskich kolaborantów. Ciekawostką jest, że w tym samym czasie siostra Diora, Catherine, walczyła we Francuskim Ruchu Oporu.

Sława i śmierć

Dior cieszył się sławą zaledwie 10 lat. Zmarł nagle w roku 1957, mając 52 lata. Przyczyna jego śmierci do dzisiaj nie jest znana. Mówi się o ataku serca w wyniku zakrztuszenia się rybią ością oraz o ataku serca spowodowanym grą w karty, jednak żadna z tych przyczyn nigdy nie została potwierdzona.

Polecamy także:

Tematy:

Nieprawidłowy email