Kosmosy kolorów Bauhausu

Wystawa „Itten-Klee. Cosmos of Color” w berneńskim Kunstmuseum to prawdziwie barwne wydarzenie!

Zdjęcia vuMag BlueServices

Johannes Itten i Paul Klee zapisali się w historii sztuki m.in. swoimi koncepcjami dotyczącymi koloru. Wystawa „Itten-Klee. Cosmos of Color” w berneńskim Kunstmuseum konfrontuje pomysły tych dwóch szwajcarskich artystów. Efekt jest naprawdę barwny!Itten i Klee zgadzali się w kwestii uporządkowania kolorów, a niedawne badania dowiodły, że artyści czerpali inspiracje z podobnych źródeł historycznych i intelektualnych oraz wzajemnie na siebie wpływali. Ich teorie były wynikiem wieloletnich refleksji, które konsekwentnie aplikowali do swoich dzieł.

Ścieżki życia i kariery obu artystów często się przecinały. Ojciec Paula Klee zainspirował Ittena do działań artystycznych, natomiast Klee otrzymał posadę w szkole Bauhausu w Weimarze dzięki wsparciu Ittena. Obaj w tym samym czasie, około 1915 roku, rozpoczęli badania nad teorią koloru, po czym wymieniali się pracami i spostrzeżeniami.

worząc swój indywidualny styl, Klee czerpał z ekspresjonizmu, kubizmu oraz surrealizmu, był blisko związany z grupą Niebieski jeździec założoną w Monachium przez Wasilija Kandinskiego i Franca Marca. Artyści dążyli do odrzucenia tradycyjnych zasad akademickich dotyczących malarstwa.

Itten, podobnie jak Klee, wykładał w szkole artystycznej Bauhausu w Weimarze pośród takich autorytetów, jak Gerhard Marcks, Lyonel Feininger, Georg Muche, Oskar Schlemmer, Lothar Schreyer oraz wspomniany Wasilij Kandinsky.

Dziwić może, że dzieła tych dwóch artystów nigdy dotąd nie były wspólnie pokazywane na monograficznej wystawie dokumentującej ich teorie. Uzupełnieniem kompleksowego charakteru wystawy jest katalog ze szczegółowymi opisami i odniesieniami do poszczególnych prac. Kunstmuseum Bern organizuje wystawę wspólnie z berlińskim muzeum Martin-Gropius Bau, do którego ekspozycja zostanie przeniesiona 25 kwietnia 2013 roku.

„Itten-Klee. Cosmos of Color”

Johannes Itten, Paul Klee

Kunstmuseum Bren

1 kwietnia 2013

Tematy:

Nieprawidłowy email