Kobieta zmienną jest

Wizerunek kobiety na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat widziany oczami mężczyzn i samych kobiet z wielu różnych perspektyw. Olsztyńska galeria BWA zaprasza na swoistą ikonografię kobiecości rozpisaną na kilkadziesiąt, uporządkowanych chronologicznie prac.

Tadeusz Rolke - Braunek - 1969

„Uwikłane w płeć” to imponujący zbiór fotografii i wideo wykonanych przez sztandarowych twórców i twórczynie powojennej Polski. Swoje dzieła zaprezentowali tak wybitni artyści i artystki jak Natalia LL, Ewa Partum, Marta Deskur, Teresa Murak, Zofia Kulik, Zuzanna Janin, Katarzyna Kozyra czy Teresa Gierzyńska.

Uwikłanie - materiały prasowe

Obecne są także prace autorek młodszego pokolenia jak Aneta Grzeszykowska, Agata Bogacka czy Martynka Wawrzyniak oraz prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego czy Wojciecha Plewińskiego.

Wiktor Pental - Tynkarka nowohucka

Dzieła prezentowane w sali głównej BWA to jedynie fragment imponującej kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich. Wybrano prace wykonane w różnorodnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i wideo.

Tadeusz Rolke - Madonna cygańska - 1957

Ekspozycja miała na celu ukazanie dynamicznie zmieniających się w kulturze różnorodnych wizerunków kobiecości i sposobów ich odczytywania. Ukazuje kobiety jako matki Polki, pełne seksu wampy, skandalistki, kochanki, performerki, ikony popkultury.

Tadeusz Rolke - Eustachy i Matylda - 1961

W warstwie ideologicznej ukazywane są one często poprzez odwołania do feminizmu, problematyki genderowej, transseksualizmu.

Aleksandra Kubiak - Della - 2011

Autorzy olsztyńskiej ekspozycji – kurator Adam Mazur i Anna Hekmat, zestawiając ze sobą wybrane wizerunki, stawiali pytania o obowiązujące stereotypy dotyczące funkcjonowania kobiet, a w szczególności kobiecego ciała w sferze społecznej, medialnej, artystycznej i komercyjnej.

Wystawa fotografii „Uwikłane w płeć” - BWA Galeria Sztuki w Olsztynie do 25 sierpnia.

Tematy:

Nieprawidłowy email