Juergen Teller w ICA

Między sztuką a komercją w najlepszym stylu

Zdjęcia vuMag BlueServices

Juergen Teller to jeden z niewielu fotografów, którzy potrafią sprawnie poruszać się świecie komercji bez utraty kontaktu ze światem sztuki. Wystawa jego prac już wkrótce zostanie zaprezentowana w londyńskim Institute of Contemporary Arts.

Nazwiska tego niemieckiego fotografa nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Juergen Teller jest jednym z najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych fotografów mody na świecie. Pośród gwiazd, które znalazły się przed jego obiektywem, są chociażby Kurt Cobain czy Vivienne Westwood.

Po raz pierwszy o Tellerze zrobiło się głośno w związku ze zdjęciami, jakie zrobił na okładkę single’a Sinéad O’Connor „Nothing Compares 2 You”. Natomiast do świata mody wkroczył w późnych latach 80. kiedy to wykonał sesję zdjęciową z młodziutką Kate Moss.

Znakiem rozpoznawczym fotografii Tellera jest specyficzna atmosfera panująca na każdym ze zdjęć. Artysta słynie z tego, że więź, jaką tworzy z modelami, jest daleka od tradycyjnej, w związku z czym każda fotografia jest głęboko emocjonalna i ma wyraźnie prowokacyjny charakter. Teller zawsze próbuje opowiedzieć jakąś historię poprzez swoje zdjęcia, tworząc własny, szeroko rozpoznawalny styl, który charakteryzują humor, autoironia oraz szczerość emocjonalna.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Wystawa „Juergen Teller: Woo” w Institute of Contemporary Arts przedstawiać będzie najważniejsze fotografie modowe i komercyjne wykonane przez Tellera w czasie ostatnich dwudziestu lat. Oprócz tego, odwiedzający będą także mieli szansę obejrzenia bardziej prywatnych zdjęć fotografa.

„Picture and Words” to część wystawy, która została poświęcona zdjęciom, które co tydzień były publikowane w magazynie „Die Ziet”. Felietony Tellera wzbudzały wiele kontrowersji pośród czytelników. W związku z tym, na wystawie w ICA, oprócz prac fotografa pojawią się także… listy z zażaleniami od czytelników „Die Ziet”. Natomiast „Irene im Wald” oraz „Keys to the House” to części wystawy, które budują zdjęcia prywatne Tellera zrobione w jego rodzinnym mieście w Niemczech oraz w domu w Suffolk.

„Juergen Teller: Woo”

Institute of Contemporary Arts, Londyn

23 stycznia 2013 – 17 marca 2013

Tematy:

Nieprawidłowy email