Jedyna Taka Pola Negri

Jedyna polska aktorka, która stała się gwiazdą Hollywood, odegrała również znaczącą rolę w historii mody. Była pierwszą kobietą, która pokazała się publicznie z gołymi nogami w sandałach i zaczęła sobie lakierować paznokcie u stóp.

www.virtual-history.com

Urodzona 3 stycznia 1897 roku, żyła 90 lat. Przez ten okres namieszała nie tylko w historii polskiego kina, ale o jej wdzięku i talencie dowiedział się cały świat. Naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec. Nie pochodziła z zamożnej rodziny, w wieku 13 lat dostała się do bezpłatnej Szkoły Baletowej w Warszawie. Niestety zachorowała na gruźlicę, co zaważyło na rezygnacji z kariery baletnicy. Wstąpiła do szkoły aplikacyjnej (aktorskiej) przy Warszawskich Teatrach Rządowych. Przybrała pseudonim Pola Negri – na cześć włoskiej poetki Ady Negri, której wiersze uwielbiała.

W 1912 roku zadebiutowała na scenie Teatru Małego w Warszawie rolą Anieli w „Ślubach Panieńskich” Fredry. Recenzenci chwalili jej urodę i grację, ale wytykali braki w dykcji i zbyt chrapliwy głos. Nic więc dziwnego, że wkrótce pochłonęło ją kino, w owym czasie nieme. Za prawdziwy debiut filmowy uważa się „Niewolnicę zmysłów” (1914). Zagrała tez między innymi w filmach „Bestia”(1917) i „Studenci”(1917). Produkcje te ugruntowały popularność Negri. Stała się ekranowym wampem, namiętną femme fatale.

W 1917 roku wyjechała do Berlina i wówczas jej kariera nabrała tempa. Z powodu słowiańsko-cygańskiej urody obsadzano ją najczęściej w rolach egzotycznych. Jej najsłynniejszy film z tego okresu to „Madame Dubarry” Ernsta Lubitscha. Amerykański sukces tego filmu sprawił, że przed Polą stanęło otworem Hollywood. Jej przyjazd do światowej stolicy kina otrzymał stosowną, precyzyjnie przygotowaną przez specjalistów oprawę. Była tworem medialnym, poddano ją zabiegowi, który również we współczesnym świecie jest często praktykowany. Aktorce dorobiono efektowny, choć całkowicie wyssany z palca życiorys: ” Córka cygańskiego skrzypka, matka-zubożała hrabina. Tańczyła jako dziecko w Petersburgu przed obliczem cara”.

www.virtual-history.com

Polka wniosła do Hollywood „cudzoziemski temperament”, w tamtych czasach – epoce bohaterek stanowiących uosobienie niczym nie skażonej niewinności – była fascynującą nowością. Wielkie powodzenie znalazło odzwierciedlenie w astronomicznych honorariach, pozwalając stać się najbogatszą kobietą w Hollywood. Słynęła z licznych przygód miłosnych i uchodziła za pogromczynię męskich serc. Miała na koncie dwa nieudane małżeństwa oraz romanse z takimi sławami, jak Charlie Chaplin i Rudolf Valentino.

www.virtual-history.com

W USA utrzymała się na szczycie tylko pięć lat, do czasu wprowadzenia do filmu dźwięku. Podupadającą karierę próbowała ratować występami w faszystowskich Niemczech. Francuskie pismo „Pour Vous” posądziło ją nawet o romans z Adolfem Hitlerem, gdyż jego ulubionym filmem był „Mazurek”, w którym Pola Negri zagrała artystkę kabaretową, mordującą uwodziciela swojej córki.

www.virtual-history.com

Po raz ostatni pojawiła się na ekranie w wieku 67 lat, kiedy zagrała ekscentryczną milionerkę w niezbyt udanym „The Moon-Spinners”. Pod koniec życia zamieszkała w San Antonio w stanie Teksas, razem z kompozytorką Margaret West, z którą podobno łączyło ją coś więcej niż przyjaźń. Sporo czasu poświęciła działalności charytatywnej. W planach miała również powrót do aktorstwa, sam Steven Spielberg chciał ją zaangażować do jednego ze swoich filmów. Nie zrealizowała tych planów, na zawsze pozostając legendą i symbolem „złotych lat” Hollywood. Pozostała ikoną emancypatii i niezależności.

CW

Źródło: www.polanegri.com

Foto: www.virtual-history.com

Więcej na: www.polanegri.pl

www.virtual-history.com

Tematy:

Nieprawidłowy email