Festiwal Boska Komedia: Zejście do piekła

W czasach, kiedy w Krakowie zrywa się przedstawienia, szykuje się tam kolejne teatralne inferno. Od 8 do 15 grudnia pod Wawelem trwa przegląd najbardziej niepokornych spektakli sezonu.

„Do Damaszku”, reż. Jan Klata, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, fot. Magda Hueckel

W szóstej edycji imprezy, organizowanej przez Łaźnię Nową i Krakowskie Biuro Festiwalowe, w ramach konkursu INFERNO pokazywanych jest 12 produkcji. Dyrektor artystyczny Boskiej Komedii, Bartosz Szydłowski, mówi, że INFERNO stanowi rdzeń festiwalu, a głównym celem tej sekcji jest pokazanie różnorodności polskiej sceny teatralnej oraz zapoznanie publiczności z najnowszymi trendami inscenizacyjnymi oraz eksperymentami podejmowanymi przez reżyserów.

„Na Boga!”, reż, Marcin Liber, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, fot. Bartłomiej Sowa

W tym roku zatem teatr kolejny raz konfrontuje się z popkulturą, m.in. Paweł Passini wystawia – świetnie przyjętego – „Morrisona/Śmiercisyna” (Opolski Teatr Lalki i Aktora), o gwieździe rocka traktuje też duet Monika Strzępka i Paweł Demirski w „Courtney Love” (Teatr Polski we Wrocławiu). Wokół spraw związanych z kwestiami ostatecznymi krąży „Nietoperz” w reżyserii Kornéla Mundruczó (TR Warszawa) – przedstawienie poruszające zagadnienie eutanazji, i „Na Boga!” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), którym jego twórca, Marcin Liber, jak sam mówi, zamyka kilkuletnią pracę związaną z badaniem wątków dotyczących polskiej duchowości i obrzędowości. W „Na Boga!” punktuje komercjalizację wiary i wszelki fanatyzm, przez co dostaje się nie tylko „obrońcom Krzyża”, ale też np. poznańskim anarchistom. Eschatologiczne tematy zamyka „Do Damaszku” w reżyserii Jana Klaty, adaptacja słynnego dramat Augusta Strindberga – właśnie ten spektakl wywołał kilka tygodni temu piekło na widowni Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

W ramach INFERNO pokazywane są również m.in. najnowsze propozycje Krzysztofa Warlikowskiego („Kabaret Warszawski”, Nowy Teatr), Agaty Dudy-Gracz („Ja, Piotr Rivière…”, Teatr Capitol we Wrocławiu), Wiktora Rubina („Caryca Katarzyna”, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) oraz Mai Kleczewskiej („Podróż zimowa”, Teatr Polski w Bydgoszczy).

plakat festiwalowy, proj. Victor Soma

Poza konkursem mamy też inne wydarzenia. W sekcji PURGATORIO, czyli w dantejskim czyśćcu lądują np. premierowe „Smutki Tropików” w reżyserii Pawła Świątka (Teatr Łaźnia Nowa) czy „Makabra Dolorosa…” przygotowana przez Pawła Szarka (Teatr Nowy w Krakowie). Istnieje też PARADISO, w którym możemy rozkoszować się tym, co na scenę przygotowali studenci szkół aktorskich.

Szef Boskiej Komedii przypomina: „Spotykamy się w Krakowie, aby nasze marzenia wzmocnić, spotykamy się, aby rozmawiać o zagrożeniach, spotykamy się, aby uczestniczyć w święcie teatru, jednej z ostatnich przystani snucia opowieści o ludzkich utopiach”.

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Kraków, od 8 do 15 grudnia.

Polecamy także:

Tematy:

Nieprawidłowy email