Donatella Versace kończy 61 lat

Z powodzeniem kieruje rodzinnym imperium mody. Ma obsesję na punkcie drogich materiałów, zwierzęcych nadruków i kobiecych sylwetek. Kiedy założyła konto na Instagramie w kilka minut zyskała tysiące fanów. Kim jest Donatella Versace i jak osiągnęła tak duży sukces w branży mody?

Foto: Getty Images

Donatella Versace przyszła na świat 2 maja 1955 roku we włoskim miasteczku Reggio di Calabria. Od najmłodszych lat wychowywała się w otoczeniu pięknych strojów, projektowanych przez jej matkę Francescę dla zamożnych elit w Kalabrii. Donatella była najmłodszą z czwórki dzieci Versace’ów. Jej starsza siostra Tina zmarła w wieku 12 lat z powodu choroby, a brat Santo poszedł w ślady ojca i skończył ekonomię na uniwersytecie w Messinie. Starszy o 9 lat od Donatelli, jej ukochany brat Gianni, od małego zabierał siostrę do pracowni mamy, żeby razem zbierać skrawki materiałów na ubrania dla lalek. Miłość do mody Donatella miała we krwi. Jako mała dziewczynka zawsze wyglądała bardzo elegancko. Mama dbała o to, żeby nosiła odpowiednie, doskonale skrojone sukienki, a brat dorzucał do nich swoje szalone rozwiązania. Obserwując bacznie pracę mamy, rodzeństwo marzyło o tym, że w przyszłości zaprojektują ubrania sygnowane własnym nazwiskiem.

Rodzinny biznes, który stał się wielkim imperium

Gianni Versace szybko poszedł w ślady matki. Już w wieku 9 lat zaprojektował swoją pierwszą sukienkę, a mając 17 lat zaczął sprzedawać ubrania sygnowane własnym nazwiskiem. Jego kariera jako projektanta rozwinęła się na dobre, kiedy wyjechał do Mediolanu. Tam, w roku 1978, otworzył swój pierwszy butik. Do brata szybko dołączyła Donatella, która przerwała studia lingwistyczne we Florencji (chciała zostać nauczycielką). Wspólnie zaczęli budować imperium mody oparte na rodzinnym zamiłowaniu do żywych kolorów, efektownych dodatków i przylegających do ciała strojów. Szybko do rodzeństwa dołączył Santo, który chciał pomóc w realizacji wspólnej wizji.

Foto: ONS DONATELLA_VERSACE_NAOMI_CAMPBELL

Imperium Gianniego

W marcu 1978 roku, w mediolańskiej Galerii Sztuki, Gianni Versace pokazał swoją pierwszą kolekcję, która szybko odniosła sukces. W domu mody Versace, Donatella zajęła się promocją marki i przygotowywaniem kampanii reklamowych. Dzięki przyjaźni między innymi z Madonną i Elizabeth Hurley wniosła do marki Versace rock n’roll’owego ducha. Praca w domu mody wychodziła jej tak dobrze, że wkrótce Gianni zaproponował, aby otworzyła osobną markę – Versus, która równie szybko odniosła sukces. Przywiązany do młodszej siostry Gianni zaprojektował dla niej osobną linię perfum o nazwie „Blonde” na cześć charakterystycznych, platynowych włosów Donatelli. Marka Versace podbiła światowy rynek mody, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych z nich należy amerykański Oskar w branży mody, który rodzeństwo odebrało w 1993 roku.

Foto: Getty Images Donatella Versace

W latach 90. Donatella rozwijała już nie tylko własną firmę, ale również coraz więcej pomagała bratu, który nagle dowiedział się, że ma nowotwór. Siostra starannie dbała o wizerunek marki i pomagała Gianniemu w projektowaniu. Projektantowi udało się wygrać walkę z chorobą, ale kilka lat później został tragicznie zastrzelony przed swoim domem w Miami. Był ostatnią ofiarą seryjnego mordercy Andrew Cunanana, który kilka dni później popełnił samobójstwo. Od tego dnia Donatella przejęła stery i zaczęła kierować marka Versace.

Nowy wizerunek Versace

„Moja siostra jest uosobieniem stylu Versace, który plasuje się gdzieś pomiędzy seksownym glamourem, ekstrawagancją a kiczem” - wspominał Gianni. Nic więc dziwnego, że po śmierci projektanta Donatella była najlepszym wyborem na kierownicze stanowisko w firmie. Santo zajął się finansami firmy. Projektantka szybko wprowadziła rewolucję i odświeżyła wizerunek marki. Po raz pierwszy zaprosiła do Versace innych projektantów, np. JW Andersona, czy Christophera Kane’a i jako jedyna w tym czasie w kampaniach promocyjnych wykorzystywała gwiazdy popkultury. Donatella wprowadziła również nową linię haute couture – Atelier Versace i zaprojektowała akcesoria, meble, a nawet kosmetyki sygnowane logo Versace. Pięć lat temu Donatella podjęła współpracę ze szwedzką sieciówką H&M, tworząc kolekcję w stylu kultowych modeli Versace: były więc skóry, kobiece fasony, zwierzęce motywy i ekskluzywne materiały.

Foto: Getty Images Donatella Versace
Foto: Getty Images GettyImages-147632648

Prywatne życie Donatelli

Donatella jest matką Allegry i Daniela (jej byłym mężem jest model Paul Beck). Córka pary, po śmierci Gianniego, zyskała 50% udziałów w Versace. Głośno też było o jej chorobie – anoreksji. Donatella wielokrotnie podkreślała w wywiadach, że dba o dobro córki, jednak oskarżano ją o skupienie się wyłącznie na karierze. Donatella również zmagała się z uzależnieniem. Przez wiele lat walczyła z narkotykami, aż w końcu udało jej się pokonać nałóg. Dziś matka i córka są najlepszymi przyjaciółkami.

Projektantka od najmłodszych lat starannie buduje swój wizerunek. Jako nastolatka przefarbowała włosy na platynowy blond, który nosi do dziś i zaczęła mocno podkreślać oczy czarną kredką. Donatella przeszła również wiele operacji plastycznych. Podobno stał się to jej nowy nałóg.

Foto: Getty Images Donatella Versace
Foto: Getty Images Donatella Versace

Projektantka słynie z wystawnego stylu życia, przyjaźni się z między innymi z Eltonem Johnem, Catheriną Zetą-Jones, Christiną Aguirelą, Lady Gagą czy Kate Moss. Lady Gaga napisała kiedyś piosenkę dla swojej koleżanki o tytule „Donatella”. Nawet książę Karol i księżna Kate bywają na wystawnych przyjęciach organizowanych przez Donatellę. Podobno ulubionym daniem projektantki jest makaron z kawiorem, którym często częstuje swoich gości.

Foto: Getty Images Donatella Versace

61-letnia dziś Donatella z powodzeniem kieruje modowym imperium. Obserwuje zmieniającą się rzeczywistość, starając się wyprzedzać trendy. „Mam na punkcie wirtualnej rzeczywistości obsesję. Internet to współczesny dom mody” - wyjaśnia. Kiedy po raz pierwszy założyła konto na Instagramie i w kilka godzin zdobyła ponad 100 tys. użytkowników. Projektantka uważa, że ubrania to doskonała broń, która pozwala osiągnąć sukces. Po imperium domu mody Versace widać, że projektantka doskonale sobie radzi.

Tematy:

Nieprawidłowy email