Damien Hirst i jego walka

Damien Hirst domaga się zwrotu jednego ze swoich obrazów. Problem w tym, że od dłuższego już czasu nie wiadomo, kto jest jego prawowitym właścicielem dzieła.

„Bombay Mix” Damiena Hirsta z 1988 roku / artbiznes

Obraz zatytułowany „Bombay Mix” został stworzony przez Damiena Hirsta w 1988 roku. Namalowany na tapecie w jednym z londyńskich domów, był zarazem jednym z pierwszych komercyjnych sukcesów artysty w „spot paintingu”. ”Bombay Mix” został kupiony przez Sir John i Lady Ritblat, znanych kuratorów sztuki. Kiedy dom sprzedano, obraz pozostał na swoim pierwotnym miejscu. Posiadłość ponownie zmieniła właścicieli w 2005 roku, kiedy to Jess i Roger Simpsonowie kupili ją za 471,000 funtów. Dwa lata później, chcąc sprzedać dzieło, zatrudnili specjalistę w celu zdjęcia obrazu i umieszczenia go na aluminiowej podkładce. Jak sami przyznali, praca „nie była zbytnio w ich guście”. Gdy przyszło do spieniężenia transakcji, para napotkała pewien problem. Obraz posiada wartość tylko z certyfikatem autentyczności, który może zostać wystawiony przez firmę Hirsta, Science Ltd. Problem w tym, że Science Ltd uważa, iż „Bombay Mix” został namalowany kiedy Ritbalt oficjalnie już nie mieszkał w tamtym domu. Dodatkowo, po jakimś czasie, zgodził się na przyjęcie alternatywnej wersji obrazu w zamian za zwrot praw własności do oryginału. Od tego momentu, aż do teraz certyfikat jest w posiadaniu Sciente Ltd.

Bez certyfikatu, obraz w posiadaniu Simpsonów nie ma większej wartości. W liście wysłanym do prawników reprezentujących obecnych mieszkańców domu, jeden z pracowników Science Ltd pisze: „Jak rozumiem, właścicielem dzieła sztuki, w czasie kiedy pański klient nabył dom, był James Ritblat. Jednakże, posiadaczem certyfikatu jest obecnie Science Ltd, tak więc pański klient nie posiada praw własności do wyżej wymienionej pracy”. Damien Hirst jako twórca obrazu domaga się zwrotu swojej pracy w celu jej zniszczenia.

Państwo Simpson byli rozczarowani faktem, iż obraz posiadający prawdopodobnie dużą wartość, nie może być sprzedany. „Nie jesteśmy zbytnimi fanami jego twórczości, więc nie myśleliśmy o tym, jak o cudownym dziele sztuki, które możemy zatrzymać. Zastanawialiśmy się raczej, co z tym zrobimy” – powiedziała pani Simpson. „W dodatku zadziwiającym jest fakt, jak agresywna i nieustępliwa jest polityka Science Ltd. Sztuka współczesna nie jest naszą domeną, jednak zważywszy na zaistniałą sytuację, wydawał się to dobry sposób na biznes. Jak widać, tylko do czasu”.

W chwili obecnej obraz znajduje się w Lamberty Antiques, galerii sztuki w Londynie. Jednak dzieło wciąż nie może zostać sprzedane. Właściciel galerii tak przedstawia całą sytuację: „Chcę sprzedawać, pokazywać i reprezentować najlepsze dzieła dostępne na rynku. Jednak w tym przypadku, takie jest moje przypuszczenie, nie wolno mi mówić, że posiadam w swojej kolekcji dzieło artysty, nie posiadając na to oficjalnego dowodu, chociaż wszyscy wiemy, że jest to dzieło tego właśnie artysty”.

„Bombay Mix” Damiena Hirsta z 1988 roku / artbiznes

W takiej więc sytuacji dzieło powinno zostać przemalowane przez poprzedniego właściciela domu, w momencie kiedy przyjął alternatywny obraz w zamian za certyfikat. W rezultacie Science Ltd od lat posiadana rzeczony certyfikat od oryginalnego właściciela dzieła „Bombay Mix”, fizycznie nie posiadając tego drugiego. W emailu wysłanym do Jess Simpson, James Ritbalt napisał, iż jest to teraz ”bezwartościowa banda wielokolorowych kropek”

Tematy:

Nieprawidłowy email