Wystawa „L’Art de la Haute Joaillerie” to hołd złożony najlepszym jubilerom ostatniego stulecia i wytworom ich rąk, które z kategorii „ozdoby” awansowały do rangi „sztuki”. Niecodzienna przestrzeń ekspozycji zaprojektował duet Jouin i Manku.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Marka Van Cleef & Arpels rozpoczęła współpracę z paryską agencją Jouin Manku w 2007 roku. Było to doskonałe posunięcie, które obu stronom przyniosło szansę na realizację wizjonerskich pomysłów. Paryska retrospektywna wystawa Van Cleef & Arpels, której przestrzeń zaprojektowali Jouin i Manku, potwierdza słuszność decyzji o współpracy.

Wystawy biżuterii zawsze sprawiają problem – światło odbija się od lśniących elementów, prezentowane przedmioty są małe, często o skomplikowanych kształtach. Ze względu na majestatyczność i wysoki, szklany dach przestrzeni, którą muzeum przeznaczyło na wystawę, Patrick Jouin i Sanjit Manku zdecydowali się ją całkowicie przekształcić. Dzięki zwieszeniu z sufitu ogromnych rzeźb, które utworzyły rodzaj nowego sklepienia, designerzy osiągnęli efekt intymności a zarazem przestrzenności.

Dodatkowym, jakże korzystnym efektem zastosowania tego zabiegu, jest zaciemnienie wnętrza, co mimowolnie nakazuje zwiedzającym skupić się na małych, błyszczących dziełach sztuki zamkniętych w rozświetlonych gablotkach i nietypowych kształtach. Instalacja utrzymana jest w ciemnoniebieskich barwach akcentowanych przez małe światełka w różnych odcieniach atramentu. Dopełnieniem są podświetlone tuby i „bąble”, w który ukryte zostały błyszczące skarby, co razem tworzy niesamowity efekt rozgwieżdżonego nieba.

„L’Art de la Haute Joaillerie”

Les Arts Decoratifs, Paryż

do 10 lutego

Tematy:

Nieprawidłowy email