Andy Warhol drugim najdroższym artystą współczesnym

Aukcje sztuki współczesnej święcą triumfy na świecie. Po rekordowej aukcji w Christie’s, na której osiągnięto najwyższy w historii wynik 691 milionów dolarów, Sotheby’s przeprowadziło licytację o łącznej wartości 380 milionów 600 tysięcy dolarów – najwyższej w historii tego domu aukcyjnego.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Silver Car Crash Andy’ego Warhola zostało drugim najdroższym dziełem sztuki współczesnej.

Sprzedany w Sotheby’s obraz osiągnął wartość 105 milionów dolarów, przebijając tym samym o ponad 30 milionów dolarów poprzedni rekord Warhola („Green Car Crash” w roku 2007 sprzedany został za 71 milionów 700 tysięcy dolarów).

„Silver Car Crash” to obraz z serii „Car Crash” powstałej w 1963 roku. Jego poprzednimi właścicielami byli znani kolekcjonerzy – Charles Saatchi, Thomas Ammann czy niemiecki multimilioner, Gunter Sachs. Dom aukcyjny Sotheby’s nie udostępnił informacji na temat nabywcy, który zakupu dokonał telefonicznie, przebijając oferty czterech innych licytujących. Prowadzący aukcję Tobias Meyer, pracujący dla Sotheby’s od 1992 roku, przyznał, że „Silver Car Crash” jest najlepszym obrazem, jaki sprzedał w ciągu całej swojej kariery. Dzieło uplasowało mistrza pop-artu na drugim miejscu wśród najdrożej sprzedających się artystów sztuki współczesnej, zaraz po Baconie, który tydzień temu osiągnął wartość 142 milionów 400 tysięcy dolarów na aukcji w Christie’s.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Tematy:

Nieprawidłowy email