Amerykański skandalista w paryskiej świątyni sztuki – kolejny artystyczny blockbuster Jeffa Koonsa

Druga obok Damiena Hirsta najbardziej znienawidzona postać świata sztuki. Krytycy nim gardzą, kolekcjonerzy płacą miliony dolarów, a największe muzea świata przygotowały mu właśnie olbrzymią retrospektywę. Kim jest Jeff Koons?

Jeff Koons

Ma wizerunek przyzwoitego gościa. Pogodny, zawsze uprzejmy, szóstka dzieci, solidny pracodawca na czas płacący swoim 150 asystentom, których zatrudnia do produkcji swoich rzeźb. Do tego ponadczasowe szare garnitury, wąskie krawaty, obowiązkowe spinki w mankietach, krótko przycięte włosy i przyklejony do ust uśmiech. Nie wygląda na ikonę mody. Przypomina raczej urzędnika lub finansistę. Mimo to odzieżowy gigant H&M właśnie z niego uczynił twarz swojej marki i postanowił sfinansować potężną retrospektywę w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, o której mówi się, że jest największą wystawą sezonu.

Jeff Koons

Nie bez powodu: Amerykanin wylansował wizerunek artysty jako celebryty. Jego ciężkie rzeźby wykonane z polichromowanego aluminium do złudzenia przypominają lekkie, dziecinne, dmuchane zabawki. Jedną z nich została umieszczona na specjalnie zaprojektowanej przez Koonsa torebce dla H&M. Pikanterii dodaje fakt, że oryginał „Balloon Dog (Orange)” jest najdroższą pracą żyjącego artysty. W listopadzie 2013 roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał ją za 53 miliony dolarów! Torba za 49 dolarów to naprawdę niewielka cena za obecność takiej gwiazdy w swoim domu.

Jeff Koons

W zjawisku „Jeff Koons” jest wszystko, czym żyje dzisiejszy show biznes: seks, złamana kariera, upadek, wielkie pieniądze i, wreszcie, nutka moralizatorstawa. Dla swojej branży jest tym, kim Dan Brown dla literatury, Peter Jackson dla filmu czy Madonna dla muzyki. Wielkim kołem zamachowym, barometrem zmian, supergwiazdą. [...]

„Jeff Koons: A Retrospective”

Whitney Museum of American Art, Nowy Jork

do 19 października

Centre Pompidou, Paryż

26 października 2014 – 27 kwietnia 2015

Muzeum Guggenheima, Bilbao

Cały artykuł przeczytasz w lipcowo-sierpniowym numerze Art & Business. Tymczasem zajrzyj do naszego tekstu [URL=http://vumag.pl/sylwetki/jeff-koons-zrobi-wszystko-za-pieniadze,61074.html]JEFF KOONS ZROBI WSZYSTKO O PIENIĄDZE

Tematy:

Nieprawidłowy email